Sari la conținut

Romania - Finlanda 3500 Km


Postări Recomandate

/index.php?...mp;#entry839614

 

--- Mesaj completat în 16 Aug 2007 02:32 -------------
Zilele care vin planuiesc sa ajung la Cecul Polar! O pun cu siguranta si poze de acolo!

 

Daca aveti ceva dorinte de Craciun, sa mi le spuneti, sa i le transmit Mosului, pt ca o sa trecem prin Rovaniemi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?...mp;#entry839614

 

<small>--- Mesaj completat în 16 Aug 2007 02:32 -------------</small><br/>Zilele care vin planuiesc sa ajung la Cecul Polar! O pun cu siguranta si poze de acolo!

 

Daca aveti ceva dorinte de Craciun, sa mi le spuneti, sa i le transmit Mosului, pt ca o sa trecem prin Rovaniemi :lol:

 

* Draga Mosule,

 

eu as vrea un motor de 800 cmc (sa-l pun pe Intruderul meu), doua membrane de carburator, un cablu de kilometraj, 2 simeringuri (cu aparatori de praf cu tot), 2 mansoane ptr. ghidon, 2 oglinzi rotunde si un rezervor nou. Daca nu poti sa le aduci pe toate o data, nu ma supar...

sar'na!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Draga Mosule,

 

eu as vrea un motor de 800 cmc (sa-l pun pe Intruderul meu), doua membrane de carburator, un cablu de kilometraj, 2 simeringuri (cu aparatori de praf cu tot), 2 mansoane ptr. ghidon, 2 oglinzi rotunde si un rezervor nou. Daca nu poti sa le aduci pe toate o data, nu ma supar...

sar'na!

 

 

S-a notat! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene altii in primul an de moto nici nu ies din oras si tu deja vrei sa ajungi la Cercul Polar ?! :cheers: "Jos casca" pentru tura asta ! Imi pare rau de pagubele cu aparatele foto si spaga da' bine ca ai ajuns sanatos si fara incidente majore.

 

Asfalt uscat la intoarcere si ochii-n 4 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene altii in primul an de moto nici nu ies din oras si tu deja vrei sa ajungi la Cercul Polar ?! :smoke: "Jos casca" pentru tura asta ! Imi pare rau de pagubele cu aparatele foto si spaga da' bine ca ai ajuns sanatos si fara incidente majore.

 

Asfalt uscat la intoarcere si ochii-n 4 !

 

Mersi, hai ca ne vedem la o bere acasa! Am fost si la Cercul Polar, si acum sunt in Estonia, maine sper sa trec in Polonia, am vazut ca e vremea urata pe acolo.

 

In Finlanda m-a prins o ploaie nenorocita care a tinut 130 km. Atat de rau ploua ca toti mergeau cu 40-50 km/h!

Dar am costum antigravitatie de la Louis, din musama, si nu m-am udat decat la papuci si gheare :ok:

 

Updates pe drum, daca mai gasesc WiFi!

 

Numai bine,

 

Bogdan.

 

--- Mesaj completat în 29 Aug 2007 11:27 -------------
Am ajuns in sfarsit acasa! 7300 km, o amintire frumoasa! La intoarcere motorul a mers in continuare perfect. Singurele probleme au fost:

 

La granita cu Lituania, vamesii lor nu m-au lasat sa tranzitez tara, pentru ca nu aveam pasaport (plecasem doar cu C.I.), dar dupa 2 ore de milogeala si 20 euro spaga, baietii si-au adus aminte ca au intrat in UE de vreo 7 ani.

 

In Polonia m-a luat radarul la 127, pe un drum de 90. Baietii erau camuflati intr-un Ford Mondeo civil, jegos si jerpelit, dar m-au lasat fara amenda (vreo 50 eur) :agree:

 

In rest, totul a fost ok... Pun aici ceva poze, de la Cercul Polar!

post-14740-1188375705_thumb.jpg

post-14740-1188375717_thumb.jpg

post-14740-1188375739_thumb.jpg

post-14740-1188375753_thumb.jpg

post-14740-1188375771_thumb.jpg

post-14740-1188375817_thumb.jpg

post-14740-1188375830_thumb.jpg

post-14740-1188375851_thumb.jpg

post-14740-1188375874_thumb.jpg

post-14740-1188375905_thumb.jpg

post-14740-1188375944_thumb.jpg

post-14740-1188375968_thumb.jpg

post-14740-1188376039_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam frumos :D

 

La dus am mers cu frate-miu in carca, si la intoarcere am venit singur. E misto si intr-un fel, si in altul. Dar parca mai misto a fost cu frate-miu...

 

Numai bine,

 

Bogdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FELICITARI!

 

Spune-ne totusi cam la costuri s-a ridicat calatoria ta ?

Cine stie, poate la un calcul simplu ne permitem si noi macar jumatate de distanta.

 

Ride safe people! :D

 

Nu ne-am facut calcule de cat a costat drumul. Nu vreau sa ma dau rotund, dar am avut amandoi pe mr. Visa (si MasterCard) in buzunar, si nu am tinut cont de ce cheltuieli s-au facut. Adica, normal, am incercat sa iesim cat mai ieftin, dar am facut acest drum in momentul in care am avut o rezerva puternica de bani, pentru orice caz nefericit.

 

In principiu, am plecat cam cu vreo 2-3000 euro la noi, desi calculasem dus-intors la vreo 600. Au fost 7300 km in total, cu un consum mediu de 6.2% ar insemna in mare 550 euro. Taxe de strazi n-am platit, vaporul Tallinn-Helsinki-Tallinn a fost cam 120 euro. La care se mai adauga vreo 200 euro dormitul pe drum (cel mai ieftin in Slovacia si Estonia - 22, 24 euro, cel mai scump in Helsinki si Oradea - 55 si respectiv 60 euro). La toatea astea se mai aduga sandvisurile si ceva mancare gatita de la benzinarii si moteluri, dar nu cred ca a sarit de 100 euro. Insa cea mai mare cheltuiala a fost pe bere (deh, am plecat la plimbare, nu la vajaiala), in fiecare seara am stat cu frate-miu la "carmoale" pana tarziu, si dimineata ne uitam crucis la drum :bounce:)

 

Cu totul, sa zic ca a costat in jur de 1000 euro. Nu e mult deloc, daca stai sa te gandesti ca am ajuns la Cercul Polar, am dormit, mancat si petrecut in fiecare seara, si ne-am simtit foarte bine pe drum, adica nici n-am tras cu dintii de bani, dar nici nu ne-am aruncat in hoteluri scumpe si restaurante...

 

Pagubele au fost insa bagajul cu camerle foto (peste 600 euro) si spaga la militia din Lituania - 200 euro, la radar.

 

Si as pleca pe acelasi drum chiar acum! Pe cuvant! Numai ca nu mai am concediu, si deja in Finlanda s-a stricat vremea, stagneaza pe la 12 grade ziua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...