Sari la conținut

Problema Cu Turometru In Mers


IrONy
 Share

Postări Recomandate

Salutare , poate ma poate ajuta cineva cu un sfat.

In timp ce merg turometrul "imi moare" adica pur shi simplu se duce pe 0 ca shi cum ar fii motorul oprit iar in aproximativ 3 secunde ishi revine dar odata cu revenirea sa vine shi o mica frana de motor ....nu-mi pot da seama ce se intampla....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , poate ma poate ajuta cineva cu un sfat.

In timp ce merg turometrul "imi moare" adica pur shi simplu se duce pe 0 ca shi cum ar fii motorul oprit iar in aproximativ 3 secunde ishi revine dar odata cu revenirea sa vine shi o mica frana de motor ....nu-mi pot da seama ce se intampla....

Este o problema electrica.

Firul care pleaca de la CDI la turometru este intrerupt pe undeva. De obicei se f_te la capete, verifica ori mufa care intra in CDI ori conectorul de la turometru. De obicei firul care-l comanda este separat de celelalte, are un conector separat. Uita-te in manual (daca ai asa ceva) si veziexact ce culoare are firul respectiv. Ala e de vina.

 

Sau daca nu e el, poate fi efectiv alimentarea turometrului. (+12v) De cobicei are 3 fire, doua de alimentare si unul de comanda. Daca cel de comanda este OK (cel care vine din CDI) atunci verifica-le pe celelalte doua, adica vezi daca se alimenteaza cu CC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa nu iti indice vreo eroare - Stiu ca la astea cand incepe sa iti faca turometrul ai o eroare/defectiune pe undeva. Vezi la cate ture iti sare si apoi verifica in manualul ei ce cod de eroare iti da :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema s-a rezolvat f simplu - avea firul la baterie slabit si nu facea bine contact :bounce:

 

"Fiul lui Gutza" are acum motoreta functionala !

Norocul lui ca s-a desprins firul de la baterie pana a ramas de tot fara curent.

 

Va multumeste :D si da din urechi fericit ca totul e bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...