Sari la conținut

Sincronizator Cu Lichid. Design Genial (nu Al Meu)


Postări Recomandate

Am gasit pe un site o idee de sincrotester improvizat din doua sticle cu dopuri de cauciuc preferabil si cateva furtune - pentru furtunul de mijloc - transparent obligatoriu - recomand ca sursa - piesa numita perfuzor, de la farmacii.

 

Designul vorbeste de la sine - nu mai e nevoie de robineti de reglat debitul de vacuum, stabilizarea se face prin inertia coloanei de apa. Nu exista riscul sa traga motorul apa. Precizia este foarte mare - scopul reglajului este stabilizarea nivelurilor in cele doua sticle - atentie - scopul este ca apa sa nu mai circule prin furtunul de mijloc, nu ca nivelele sa fie egale. Lichidul ar fi bine sa contina o suspensie vizibila, colorata, pentru a se putea observa direct circulatia acestuia prin tubul de mijloc, nu prin variatia nivelurilor.

 

post-271-1188280921_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Genial!

Daca ai 4 carburi faci 1 cu 2, 2 cu 3, 3 cu 4 si eventual un 1 cu 4, de proba?

Ati incercat careva solutia asta?

 

 

nu, chiar si cu 4 ceasuri, faci 1+2, 3+4, si pe urma (1/2) cu (3/4)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, chiar si cu 4 ceasuri, faci 1+2, 3+4, si pe urma (1/2) cu (3/4)

 

La ceasuri ai un indicator. La solutia asta nu iti arata decat cand trag la fel carburile, dar cat trag nu stii. De-aia cred ca solutia ar fi sa fie echilibrate din aproape in aporape.

Eventual, facut carbu' 1 si pe urma echilibrat 1 cu fiecare in parte: 1-2, 1-3, 1-4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...