Sari la conținut

Gilera Fanclub


EVO MOTORS.RO
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 643
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

paaai.. problema e.. ca deocamdata nu am decat toba , pusa :cheers:

 

un Top speed petnru acum : 90km/h

 

si pentru viitor zic eu : 100-110 km/h

visee.... asa zic si io am aerox luat nou limitat la 45 scot limitarea mere 60 pun toba mere 90 pun rolele mere 110 pun set de 70cc ia 200:-J

Editat de mdanut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine mdanutz.. ne convingem zilele urmatoare cand vine.. nea ghitza sa imi puna variatoru :cheers:

Pai si ambreiajul nu til pune sau il ai pus deja? si apropo mie imi mere cam 95 cu set de 70cmc3 toba sport variator ambreiaj curea mallossi si role de 3.5 si carbu de 12 cu jiglor de 98 imi mere cam 90-95 la tine nuj ce sa zic :D)))

Editat de mdanut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ambreiajul nu til pune sau il ai pus deja? si apropo mie imi mere cam 95 cu set de 70cmc3 toba sport variator ambreiaj curea mallossi si role de 3.5 si carbu de 12 cu jiglor de 98 imi mere cam 90-95 la tine nuj ce sa zic :cheers:)))

 

da nu am ambreiaj :|

 

si chiar.. nu te cred ca iti prinde 95. cu set de 70 , toba , variator , abreiaj , curea , role si jigloare de-alea de 98.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da nu am ambreiaj :|

 

si chiar.. nu te cred ca iti prinde 95. cu set de 70 , toba , variator , abreiaj , curea , role si jigloare de-alea de 98.

crezi ce vrei is prea usoare rolele+ ca ii si carbu de 12 jigleru ce mai ii de capu lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da nu am ambreiaj :|

 

si chiar.. nu te cred ca iti prinde 95. cu set de 70 , toba , variator , abreiaj , curea , role si jigloare de-alea de 98.

 

 

jiglor a zis,nu jigloare...

si dc nu il crezi?vrei mai mult?mai uita-te pe net si tu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

peei da , fuge ameu frate doar cu toba 90.. si fuge a lui cu kit si toate alea 95.. ii penibil.

 

esti tu pampalau...daca nu are carburator mare,nu are benzina...si daca nu are benzina,nu fuge cat trebuie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu uita sa revii cu impresii dupa ce montezi variatorul, eu am avut ocazia sa incerc un Multivar 2000(comandat pt. un amic) folosind setul de role usoare cu gandul la demarajul pe care am sa il obtin si abia pleca de pe loc, de viteza nici nu mai vorbesc. Mentionez ca nu am pus si arcul care a venit odata cu el(demontarea ambreiajului dura prea mult), iar cureaua este Malossi X-Kevlar. Din cate am inteles pt. a obtine rezultate satisfacatoare odata cu Multivarul ar mai trebui si fuliie ambreiajului tot de la Malossi, avand alta panta fata de original si intrebat exact ce curea(evident de la ei) recomanda pt. configuratia asta, altfel risti sa dai o caciula de bani pe nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baieti.. am pus aseara variatorul , dar dupa sfaturile lui dOc , am pus arcurile rosii. Am injurat de shpe mii de ori. Trebuia sa bag mana in gaz calumea ca sa plece. I-am dat 85 , dar nu am mai avut unde sa-i dau.

 

In weeeekendul asta.. o sa incerc celelalte arcuri care le am ( albastre si negre ) sa vad cu care cupleaza mai repede.

 

Dupa ce stiti voi , care sunt mai moi ?

 

Bafta ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mdanut: ciudat... eu am tot dna 50 ca sorin, carb 17.5 jiglor de 66 si culmea "masurat" si cu vitezometru digital si cu cel de pe masina (in paralel) 77Km/h :unsure: asta inainte sa curat carburatorul... acum se simte ca mai are ceva in plus ca era praf... si daca mai schimb ambreiaj si toba... surpriza, 100Km/h? fi serios omule si nu mai da reply-uri doar ca sa dai.

 

@S_o_r_i_n_DNA: multa bafta :) la pariu ca iei 100km/h

 

reply sa bifez notificarile ca uitasem :)

 

sa postez si eu poze cu a mea...

 

Gilera DNA 50, an fab. 2000, km parcursi nu stiu (un mic defect), pana acum doar vreo 800 in 2 saptamani, viteza max. 77kmh (inca n-am facut testul cu carburatorul curatat, furtunase inlocuite si sistem racire apa refacut in totalitate) o sa fac si va anunt, filtre aer malossi, carb 17.5 jiglor 66 cu soc automat, 49cmc normal. :rose:

 

 

post-38398-1212412709_thumb.jpgpost-38398-1212412741_thumb.jpgpost-38398-1212412747_thumb.jpgpost-38398-1212412784_thumb.jpgpost-38398-1212412804_thumb.jpgpost-38398-1212412836_thumb.jpgpost-38398-1212412849_thumb.jpgpost-38398-1212412876_thumb.jpgpost-38398-1212412904_thumb.jpgpost-38398-1212412912_thumb.jpgpost-38398-1212412947_thumb.jpgpost-38398-1212412952_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai moi sunt cele albe si cele mai tari sunt cele negre !

cele moi\tari sunt pt demaraj sau viteza?

 

 

Cele mai moi sunt cele albe si cele mai tari sunt cele negre !

cele moi\tari sunt pt demaraj sau viteza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Lucian " Variatoru asta de la malossi am luat o teapa .. nu ii inteleg rostu 2 seturi de role 70 de euro ca in rest erau la fel :| piesele care mi le-au mai dat.

Am pus role de 3,5 gr fugea 60 cu demaraj IMENS.dadea sa plece pe o roata.

Am pus role de 3,8 gr fugea 70 cu demaraj oleaca mai mic.

Am pus role de 4.5 gr fuge 80 cu demaraj acceptabil.

Ce role sa mai pun sa fuga mai tare?

 

@ ro_3x " Daca sunt moi cupleaza mai repede si daca sunt tari cupleaza mai greu.

 

Intelegi cum sta treaba ? :unsure:

Editat de S o r i n DNA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai tari arculete sunt cele rosii (racing) galbene (sport) albastre, verzi, maro, negre, albe. E pura fizica sa va imaginati: arc mai tare, cupleaza ambreiajul mai greu la turatie mai mare si ai demaraj mai mare. Mai moale - viteza. La fel si la cel mare: mai tare, departeaza mai greu, viteza mai mare, si mai moale viteza mai mica. Eu personal am rosu pe cele mici si galben pe cel mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Lucian " Variatoru asta de la malossi am luat o teapa .. nu ii inteleg rostu 2 seturi de role 70 de euro ca in rest erau la fel :| piesele care mi le-au mai dat.

Am pus role de 3,5 gr fugea 60 cu demaraj IMENS.dadea sa plece pe o roata.

Am pus role de 3,8 gr fugea 70 cu demaraj oleaca mai mic.

Am pus role de 4.5 gr fuge 80 cu demaraj acceptabil.

Ce role sa mai pun sa fuga mai tare?

 

eu am de 6,5 si are si demaraj si viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai tari arculete sunt cele rosii (racing) galbene (sport) albastre, verzi, maro, negre, albe. E pura fizica sa va imaginati: arc mai tare, cupleaza ambreiajul mai greu la turatie mai mare si ai demaraj mai mare. Mai moale - viteza. La fel si la cel mare: mai tare, departeaza mai greu, viteza mai mare, si mai moale viteza mai mica. Eu personal am rosu pe cele mici si galben pe cel mare.

aha..acum am inteles.

Mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...