Sari la conținut

Permis Obligatoriu Pentru Toti Posesorii De Scutere


Khael
 Share

Postări Recomandate

Si un tzanc de 10 ani ar trece examenul "practic" care oricum e un bullshit in Romania. Nu se pune problema de aptitudine ci de psihic la varsta aia.

 

smaebrace0031hv0.jpg

 

nu cred ca are 10 ani...:)

 

poza ii de la cursa de scutere de la smaeb 2007

 

voi cand auziti de 125 unii va ganditi direct la aprilia rs125 cum ia 180...

 

da la ce sa te gandesti ? la first-bike-ul ala de 125 care deabia are 10 cai ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da....sunt de acord sa bage permis pt. scutere, dar s-o faca mai repede ca m-am saturat de toti idiotii din trafic.

Iar cursul de legislatie sa-l faca obligatoriu pentru biciclisti ca si aia sunt un pericol public.

Ce atata vorba si cearta pentru un plastic amarat? Va e frica ca nu luati examenul? Nu-i nimic, mai dati odata si inca odata pana se ia.

Problema nu este permisul (bine, hai sa zicem ca are si el importanta lui), ci faptul ca scuterele sunt facute sa mearga la o anumita viteza (45-50), iar cei cu seturi mai mari........ deja la 70 km/h nu mai beneficiaza de o frana eficienta, stabilitate.......etc....pentru ca scuterul respetiv nu este conceput in asa fel.

De ce scuterele Huatian de 150 cmc sunt limitate la 85 km/h??? Pentru ca un chinez si-a facut datoria de a studia toate aceste elemente si a ajuns la concluzia ca la 85 km/h scuterul nu intampina diverse dificultati in diferitele fenomene fizice, fenomene ce pot avea ca rezultanta un eveniment neplacut. (am scris ca un adevarat poet :) )

Deci si in concluzie: puneti mana si luati-va permis!!!

P.S.: Cei cu motocilete care au postat pe acest topic si au incadrat scuteristii in aceeasi oala cu "slaparii", voi credeti ca sunteti in regula? Cati dintre voi respecta viteza legala? Cati dintre voi au acte in regula? Cati dintre voi nu aveti numerele intoarse, sterse sau indoite? Cati dintre voi nu au condus motorul sub influenta bauturilor alcoolice? Cati dintre voi ati mers regulamentar respectand legislatia rutiera? ETC ETC ETC

Nu trebuie sa-mi raspundeti mie la aceste intrebari, dati-va voua raspunsul si poate asa o sa realizati ca nu numai scuteristii incalca regulile.

Asfalt uscat la toata lumea(inclusiv la soferi)! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I don't get the point...de ce asociatii rasei rrome cuvantul slapar :| si eu am mers in slapi pe scuter cum ziceam. Deja deveniti stresanti. Stiu ca e daunator, face rau picioarelor :), provoaca reumatismul, dar la 40 grade doar asa te poti racori :)

 

Si de ce ziceai tu mariuse...crede-ma ca nu e asa. Pe scuterele de la first bike, gopop si alte chinezarii se poate, dar la Piaggio, Aprilia, Gilera, Malaguti, etc pe care scrie clar RACING te asigur ca sunt facute sa mergi blana cu ele (nu ca ar fi bine :D) fara sa ai probleme de franare si echlibru (acu nu zic ca franezi la fel cum franezi cu 45km/h, doar faza asta o stim cu totii ca din cauza vitezei distanta de franare e mai mare, dar oricum nu ramai in pom cu franele cum spui tu :hurt:)

 

Sa fie carnet dar sa-mi dea banii pe cursul de legislatie inapoi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce bine o spui :)

probabil va mai exita o categorie, "MA" cum se aude, pt scutere... adica astea cu variator, nu cu cutie manuala.

ce ironie...cutie "manuala" cind schimbi cu...piciorul...in fine, sunt PENTRU, desi stiu ca multora nu convine dar faptul ca nu-ti poate lua carnetul pentru magariile facute da prea mult curaj. Si in afara de asta nu mi se pare echitabil ca cel cu carnet sa respecte niste legi si sa poarte raspundere in timp ce scuteristul isi face de cap. Doar circulam pe aceleasi drumuri nu? Ceea ce e rau de fapt: daca ti-a saltat carnetul nu mai ai alternativa unui scuter...

Editat de vetruvius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I don't get the point...de ce asociatii rasei rrome cuvantul slapar :| si eu am mers in slapi pe scuter cum ziceam. Deja deveniti stresanti. Stiu ca e daunator, face rau picioarelor :lol:, provoaca reumatismul, dar la 40 grade doar asa te poti racori ;)

 

Si de ce ziceai tu mariuse...crede-ma ca nu e asa. Pe scuterele de la first bike, gopop si alte chinezarii se poate, dar la Piaggio, Aprilia, Gilera, Malaguti, etc pe care scrie clar RACING te asigur ca sunt facute sa mergi blana cu ele (nu ca ar fi bine :)) fara sa ai probleme de franare si echlibru (acu nu zic ca franezi la fel cum franezi cu 45km/h, doar faza asta o stim cu totii ca din cauza vitezei distanta de franare e mai mare, dar oricum nu ramai in pom cu franele cum spui tu :D)

 

Sa fie carnet dar sa-mi dea banii pe cursul de legislatie inapoi!

Mergi la o scoala moto si roaga un instructor sa te lase sa mergi 30 min pe o motocicleta de 250 cmc sau mai mare, incearca sa ajungi la 40 km/h si sa pui frana (asta daca ai experienta), atunci vei vedea cat de repede opreste o motocicleta la 40 km/h si apoi compara cu un scuter racing de 49 sau 70 cmc. Ai grija sa nu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar n-am facut comparatie :) Am zis doar ca pentru viteza lor, frana se incadreaza logic in normele normale, adica e facuta pentru 100km/h sa zic. Ca e altfel franarea fata de alea mari da, dar se incadreaza in parametrii normali si la viteze mari :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Sper sa ramana asa :blbl: :crack:

Eu sper sa bage carnet obligatoriu, sa se mai imputineze teribilistii si "smecherii" care nu respecta nici cea mai elementara regula de circulatie :rock:

Nu e moarte de om sa dai de permis!

 

Bafta! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sper sa bage carnet obligatoriu, sa se mai imputineze teribilistii si "smecherii" care nu respecta nici cea mai elementara regula de circulatie :rock:

Nu e moarte de om sa dai de permis!

 

Bafta! :rolleyes:

la faza cu teribilistii...tu ai vazut in italia cum merg aia cu scuterele/motocicletele?la ei nu e vorba de teribilism,e vorba de soferi,care ii respecta foarte mult :( ...ii lasa sa depaseasca,le dau prioritate,spre deosebire de romania :blbl: ...in fine..daca baga carnet la scutere,o sa se imputineze,inmultindu-se motoarele...oricum :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu serios? Ce va f**e pe voi grija de teribilisti? E problema lor, viata lor, daca nu inteleg ce riscuri isi asuma...asta nu inseamna ca trebuie sa dau eu iar nu stiu cati bani in plus pentru carnet. Daca ptr astia cu legislatia dau carnetu pe gratis (sau doar materialul sa fie de platit) bravo lor, nici o problema(dau orice test). Mi s-a luat de tara asta, oriunde ma uit se spala de bani, statul se chinuie sa haleasca tot mai mult.

 

Gata daca aveti voi carnet, trebuie sa dea si restul, ca de, sa nu fie altul mai bine scos decat voi. GANDIRE DE ROMAN :crack:

 

Lasati-o moarta cu MA-ul, nu o sa se bage prea curand, si cand o sa se bage o sa am toate categoriile de carnet :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rolly omule u gandesti ce zici cu legislatia teoretic si maicamea poa sa mearga pe scuter...ca legislatiile se iau la me in oras si fara sa te prezinti la un curs =>habar nu ai de lege...la permis dai examen si dupa el sigur sti legea dak iei examenu si mai e si practica...si examenu practic in care se vede cat sti...am vazut in oras oameni cu legislatie si invatau pe drumu european care trece prin oras sa conduca scuteru....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rolly omule u gandesti ce zici cu legislatia teoretic si maicamea poa sa mearga pe scuter...ca legislatiile se iau la me in oras si fara sa te prezinti la un curs =>habar nu ai de lege...la permis dai examen si dupa el sigur sti legea dak iei examenu si mai e si practica...si examenu practic in care se vede cat sti...am vazut in oras oameni cu legislatie si invatau pe drumu european care trece prin oras sa conduca scuteru....

stie stie ... cai doar de la mine din oras..Ii adevarat ce spuen :crack: :crack:

Editat de mdanut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu serios? Ce va f**e pe voi grija de teribilisti? E problema lor, viata lor, daca nu inteleg ce riscuri isi asuma...

 

Iti dai seama ca daca se intampla ceva urat cu un teribilist deasta avem de suferit toti... toata lumea o sa se uite altfel (si nu intr-un mod mai placut) la "copii cu scutere". :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ca daca se intampla ceva urat cu un teribilist deasta avem de suferit toti... toata lumea o sa se uite altfel (si nu intr-un mod mai placut) la "copii cu scutere". :crack:

... :crack: cand aveam mopedu(piaggio si) treceam prin fata unei statii ratb,si mi-am primit o sticla de apa dorna plina! nedesfacuta,cum e ea asa tare,acidulata,fix in freza,de la un cetatean,nu stiu ce a crezut ca vreau sa fac,rulam cu 30km/h,lumea o sa inceapa sa faca :crack: la noi daca vom continua asa,un pas inainte si 2 inapoi... :crack:

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... :crack: cand aveam mopedu(piaggio si) treceam prin fata unei statii ratb,si mi-am primit o sticla de apa dorna plina! nedesfacuta,cum e ea asa tare,acidulata,fix in freza,de la un cetatean,nu stiu ce a crezut ca vreau sa fac,rulam cu 30km/h,lumea o sa inceapa sa faca :crack: la noi daca vom continua asa,un pas inainte si 2 inapoi... :crack:

 

 

si nu l`ai calcat in picioare ??? deci ii faceam burn pe ochi la faza aia in fine .....

@rolly ...da ai dreptate cu teribilistii fac ce vor cu viata lor .... dar cand pune si alte vieti in pericol ce mai zici ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama ca daca se intampla ceva urat cu un teribilist deasta avem de suferit toti... toata lumea o sa se uite altfel (si nu intr-un mod mai placut) la "copii cu scutere". :crack:

... :crack: cand aveam mopedu(piaggio si) treceam prin fata unei statii ratb,si mi-am primit o sticla de apa dorna plina! nedesfacuta,cum e ea asa tare,acidulata,fix in freza,de la un cetatean,nu stiu ce a crezut ca vreau sa fac,rulam cu 30km/h,lumea o sa inceapa sa faca :crack: la noi daca vom continua asa,un pas inainte si 2 inapoi... :crack:

 

vezi rolly ? un caz concret... ala (care a dat) a fost patit, si acum si-a luat masuri de protectie :crack:

 

trebuie sa precizez ca nu am absolut nici o problema daca teribilistii nu se desfasoara pe o strada. Daca ii un loc amenajat, sau cel putin necirculat, e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci sa va prezint dovada de prostie de la unul care are legislatie si scuter inregistrat....deci politia in mod normal nu are treaba cu el daca respecta legea......a trecut azi pe langa mine la seafor pe culoarea rosie....apoi a depasit pe dunga continua si a continuat depasirea la trecerea de pietoni desi erau cativa in traversare...si m-am tinut dupa el si cand s-a oprit l-am intrebat de ce trece pe rosu la care am primit raspunsu casemaforul este pt masini si pietoni...deci trageti o concluzie aia care glorificati legislatiile si cand il intreb dc depaseste pe dunga continua si trecerea de pietoni zice ca el nu stia ca nu are voie....deci mai trageti ink o concluzie despre cum se dau legislatiile astea fara sa te prezinti la un curs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul !

 

De ce nu ar putea sa introduca.. legea la scutere din italia de exemplu :crack:

Romania = Tara de (cuvant urat) !

tu nici macar nu ai 16 ani si te tot footi pe aici ca vrei tu carnet obligatoriu

 

--- Mesaj completat în 29 Dec 2007 01:15 -------------

tu nici macar nu ai 16 ani si te tot footi pe aici ca vrei tu carnet obligatoriu

si asa e tara de cacao ca lasa copii de 13 ani sa mearga cu 80 la ora in oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu nici macar nu ai 16 ani si te tot footi pe aici ca vrei tu carnet obligatoriu

 

<small>--- Mesaj completat în 29 Dec 2007 01:15 -------------</small><br/>

si asa e tara de cacao ca lasa copii de 13 ani sa mearga cu 80 la ora in oras

 

1.Nu conduc eu .. prin oras

2.Nu am zis ca vreau permis !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...