Sari la conținut

Scuterist In Varsta Mort In Peris - 07.09.2007


urcu
 Share

Postări Recomandate

astazi 07.09.2007 la ora pranzului , pe drumul principal al comunei Peris un cetatean ce parea in varsta 55-60 ani era decedat pe marginea drumului , alaturi de scuterul sau ce parea nou.nu cunosc marca.echipajul de politie strajuia din masina la cca zece metri de cadavrul abandonat langa santul ce margineste drumul judetean ingust , fara acostament , cu podete peste sant in fata fiecarei case.scena era aceiasi la trei ore dupa producerea accidentului.din cate relatau localnicii omul a pierdut directia si a iesit de pe asfalt in sant si pare ca s-a izbit de unul din podetele mentionate mai sus.posibil sa-si fi fracturat cervicalele in cadere .purta casca si nu avea viteza .nu am inteles daca ar fi evitat ceva sau a luat-o pe alaturi din alte cauze.cert e ca in minunatul Peris pe acelasi drum marginit de santuri si fara acostament nu este prima intamplare de acest gen.santul este maricel de aproape un metru latime si tot atat de adanc fiind sectionat de podete zdravene de beton electoral. cert e ca periodic are loc cate un accident pentru vehiculele prinsa in capcana mortala a unui sant parca facut sa conduca vehicolul pt a se izbi frontal de unul din podete.asa mi-a murit un prieten acum un an in acelasi peris pe acelasi drum cu pietoni sau biciclisti KamiKaze de beti.si prietenul meu si scuteristul si celelalte victime (mai sunt cruci ) poate ar fi avut o sansa daca s-ar sesiza cineva ca ,, a pierdut controlul autovehicolului,, nu este principala cauza a rezultatului tragic al unor accidente repet fara viteza.la ce foloseste un sant descoperit (numit fie si rigola ) pe marginea unui drum FARA ACOSTAMENT ?va spun ce cred eu : nu conteaza ca face victime , conteaza ca cineva are contract de curatat rigole care niciodata nu au cunoscut apa care chipurile ar trebui evacuata.si cate drumuri nu sunt asa numai in Romanica ca pe dincolo am mai vazut drumuri gandite altfel.cum circul prin Peris si cu motorul si cu masina ma intreb cam ce ar trebui sa aleaga daca un conducator auto sau de motor cand nu poate frana si are instinctul sa evite un obstacol ? sa intre direct de pe asfalt in sant sau sa ramana pe asfalt intrand pe contrasens ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nene asa e peste tot in prvincie! toate drumurile latara sunt marginite de santuri! si cam care e morala ta? sa bagam canalizare in toate satele sau ce? asta e se mai intampla dak ciculi cu viteza sau nu sti sa mentii controlul intri in sant! dak nu era sant si era un stalp de beton care era solutia? sa daramam stalpii???? bafta si asfalt uscat si contractele........... fiecare trebuie sa il curete pe al lui e chestie colectiva care ajuta pe cei ce locuiesc acolo sa evacueze excesul de apa rezultat din precipitatii

Editat de Laur85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in Peris mai merg si eu in vizita din cand in cand...din ce am observat:se circula fara casca,se circula cu viteza(atat auto cat si moto),se circula fara permis,se circula cu alcool la bord (chiar si scuteristi/moto se opresc la bodega la gara si dupa aia pleaca mai departe),carute,balega pe sosea,nisip in curbe,masinile merg cu viteza excesiva,noaptea toata lumea merge cu faza lunga de nu intelegi nimic,trec basculante,camioane etc etc,santurile alea parca au ramas de pe vremea razboiului....a mai fost un accident cu scuter acum aprox.2 luni:o masina de politie cu un scuter in curba.....nu stiu ce cauza a avut accidentul de fata insa in satul ala poti pati multe chestii ....noaptea nici nu e indicat sa mai iesi cu scuter/moto.....vreau sa va avertizez pe toti sa fiti cu ochii in patru cand treceti prin Peris....

:) R.I.P. :scratch:

PS:daca sunt localnici pe forum ,sa nu se simta jigniti ,astea sunt constatarile mele....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

in Peris mai merg si eu in vizita din cand in cand...din ce am observat:se circula fara casca,se circula cu viteza(atat auto cat si moto),se circula fara permis,se circula cu alcool la bord (chiar si scuteristi/moto se opresc la bodega la gara si dupa aia pleaca mai departe),carute,balega pe sosea,nisip in curbe,masinile merg cu viteza excesiva,noaptea toata lumea merge cu faza lunga de nu intelegi nimic,trec basculante,camioane etc etc,santurile alea parca au ramas de pe vremea razboiului....a mai fost un accident cu scuter acum aprox.2 luni:o masina de politie cu un scuter in curba.....nu stiu ce cauza a avut accidentul de fata insa in satul ala poti pati multe chestii ....noaptea nici nu e indicat sa mai iesi cu scuter/moto.....vreau sa va avertizez pe toti sa fiti cu ochii in patru cand treceti prin Peris....

:ok: R.I.P. :eek:

PS:daca sunt localnici pe forum ,sa nu se simta jigniti ,astea sunt constatarile mele....

 

sal! eu sunt din peris...am si scuter...si stiu cum e,exact cum ai spus tu!nu ma simt jignit , ma simt "mandru" :( ...

offtopic: te-am mai vazut p acolo q agility ul...nu stiu daca ma cunosti...dar eu t stiu pe tine...bafta si asflat uscat! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal! eu sunt din peris...am si scuter...si stiu cum e,exact cum ai spus tu!nu ma simt jignit , ma simt "mandru" :) ...

offtopic: te-am mai vazut p acolo q agility ul...nu stiu daca ma cunosti...dar eu t stiu pe tine...bafta si asflat uscat! :(

 

anu' asta am fost numai de cateva ori...da cam asa e cum am zis....cel mai rau imi pare de Marian...sper sa invete toti din ce a patit el :( ....Covrigaru era var cu mine :ok: :eek: (de departe ..dar era)....oricum la anu' ma vezi cu motoru' sau cu un mare Burgman 400... :D

 

ps:tu iti iei R1?..mai gandeste-te....ce ai avut inainte?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anu' asta am fost numai de cateva ori...da cam asa e cum am zis....cel mai rau imi pare de Marian...sper sa invete toti din ce a patit el :D ....Covrigaru era var cu mine ;) :D (de departe ..dar era)....oricum la anu' ma vezi cu motoru' sau cu un mare Burgman 400... :blbl:

 

ps:tu iti iei R1?..mai gandeste-te....ce ai avut inainte?...

 

LoL ... :lol:) R1?? no way... imi yau yzf r 125 powered by yamaha ..noua jucarie :lol: ...tre sa dau d A1 ...la primavaara :eek:

 

bft!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...