Sari la conținut

Mobra


Denis TM
 Share

Postări Recomandate

SEMNALIZATOARE : A intrebat cineva cum se pot pune . Am avut (se vad in poze) legate de la magnetou printr-o punte de diode , cu releu electronic , becurile (nu erau pe vremea aceea leduri la preturi accesibile ca azi) erau izolate de masa .

APRIDERE ELECTRONICA : Pentru cine vrea sa scape de a mai umbla la platina sau bujie asa des , dau schema si fotografiile primei aprinderi facuta in iarna '87-'88 ; ulterior am inlocuit aprinderea el. cu una mai compacta care ocupa cam jumatate din ce vedeti . Cu piesele din ziua de azi si daca inlocuiti traful pe tole cu o oala de ferita cred ca o faceti pe sfert din ce se vede . Cand am iest la drum , dupa ce am montat apr.el. am ramas cam dezamagit ; motorul tragea ca inainte , nu se simtea nici o imbunatatire ; dupa un timp am observat ca nu mai trebuie sa umblu sa reglez/curat platina si bujia ; cand facea "ata" bujia , motorul nu se oprea ci continua sa mearga dar nu mai mergea asa "rotund" . Ei alta viata ! In 1990 am plecat cu inca trei familii pe Litoral , cu bagaje si neveste . Eu eram cel mai icarcat cu bagaje si pe laterale (cort, saci, aragaz, haine, mancare, patura.....). Cand am intratat in Constanta , doua MOBRE mai aveau apox. 0,5 l benzina , a treia (pe care mergea o pereche mai usoara si cu bagaje putine) avea 1,5 l iar eu mai aveam 3,5 l , deci in 300 km mai aveam benzina pentru inca 100 km. Atunci au vazut si ceilalti adevarul , pentru ca pe drum mersesem cind unul cand altul in frunte , fara a se respecta o ordine de mers .

Merita pusa ! Succes !

 

Tnx :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 313
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

abea astept sa se incalzeasca un pic ca vreau sa o iau la o plimbare pe a mea.....printre blocuri...sau macar sa ninga sa o scot sa mai simta si ea zapada ca in tinerete ii placea pe zapada cand o conducea tata :kick:

o sa pun poze in curand cu ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

da vreau ceva mai mare=minsk :crack:

eu am facut scoala de soferi pe minsk...........ehehe ce vremuri! ca tare mult a trecum.....3 ani...... de atunci nu am mai pers pe minsk dar tare mis-as dori sa mai merg pe ala de la scoala de soferi! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo am facut scoala de soferi pe mz....ce om si instructoru yo am facut scoala pt A1 si m-o pus la scoala sa dau ture cu un mz de 250cc park :crack:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta este...mie mi-a zis ca nu are scuter sau cv mai mare de 49 da pana in 125 si at am facut pe mz scoala....ca scuteru lui de 49 era o drujba care pleca de pe loc ca dracu si avea ghidonu stramb si ca frana foloseai picioarele.....si scuteru meu nu il puteam folosi ca scoala am facuto in alt oras ca la me in oras nu i instructor de A si A1....norocu meu o fo ca eram obisnuit cu vitezele de la hoinaru lu tata si asa nu am avut probleme :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo am facut scoala de soferi pe mz....ce om si instructoru yo am facut scoala pt A1 si m-o pus la scoala sa dau ture cu un mz de 250cc park :crack:)

 

prietene uita-te aici ai ca nu poti face A1 pe motoreta mai mare de 125Cm3!

http://bpr.b.politiaromana.ro/Informatii/Permisul_auto.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

best biker stiu care este legea dar iti zic care e realitatea...dati seama ce ciuda imi este ca yo am dat examenul ca si cei cu A dar ca nu am varsta:(((ca in rest examenu a fostla fel ca la A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

best biker stiu care este legea dar iti zic care e realitatea...dati seama ce ciuda imi este ca yo am dat examenul ca si cei cu A dar ca nu am varsta:(((ca in rest examenu a fostla fel ca la A

bine bine.... cum spui tu! dar eu stiu care e legea si ce inseamna poligon si traseu..... doar am permis categoria A :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca cineva descrie niste modificari facute , nu inseamna ca obliga pe cineva sa le faca . Fiecare citeste si face cum crede de cuviinta . Normal . Am facut niste modificari pentru ca am patit niste chestii tehnice si am preferat sa le previn decat sa repar pe marginea drumului (daca mai puteam) . Motorul de HOINAR este mai greu decat cel de MOBRA (chiulasa si cilindru sunt mai grele) si am preferat o prindere suplimentara . Sunt un tip comod si nu vreau sa pierd timpul pe drum regland aprinderea sau strangand nu stiu ce surub slabit .... Locuiesc in Targoviste si faceam 2h45" pina la Giurgiu ,2h15" pana la Brasov , 4h30" pana la Sibiu cu tot cu mici "popasuri" . Pun cateva poze in care se vede cel mai bine prinderea suplimentara a motorului . Pozele sunt din 1991 de la : Constanta , drumul Rm. Valcea-Curtea de Arges si Fieni Dambovita. Potrbagajele laterale erau rabatabile .

Drumuri si peripetzii,nu se poate compara senzatzia,e ceva de nedescris.......doar de trait! Bravo!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa va spun ca innainte sa postez aici si la traficul actual credeam ca sunt singurul mobrist nostalgic ramas...insa am vazut ca aici pe forum inca mai sunt destui.Dar mobra rosie aproape visinie ca a mea mai are cineva?si apropo stie cineva vreun hoinar de vanzare din Timisoara?

 

--- Mesaj completat în 10 Jan 2008 21:07 -------------
au fost timpuri in care cu greu ma intalneam pe drum cu inca o mobra sau hoinar eu fiind cu a mea ... senzatia de intalnire o stiti! :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 11 Jan 2008 10:12 -------------
De ce nu face cineva un topic dedicat celora nostalgici cu mobre nemodificate gen STANDARD!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...