Sari la conținut

Sfaturi Pentru Evacuare Sport/home Made


upi
 Share

Postări Recomandate

Am deschis aceasta discutie pentru a nu arunca niste bani aiurea. Am un R1 din 99 pe care in acest moment am o toba Akrapovici, dar i-am adus mai multe modificari si acum vreau sa-i fac o evacuare cu un aspect mai agresiv si cu mai multa "rezonanta" ca sa zic asa.

Sunt multumit de Akrapoviciu asta dar vreau mai mult (nu aruncati cu pietre; fiecare cu mania lui) si am decis sa-mi fac ori 2 tobe sport una pe stanga una pe dreapta, ceva de genu : post-11089-1191587232_thumb.jpg ori 4 scurte cate 2 pe fiecare parte ceva in genu asta : post-11089-1191587313_thumb.jpg . Sunetul cred ca va fi bestial dar performantele ?

Astept in speta sfaturi de la cei care au mai facut modificari de genu asta dar si ceilalti sunt bineveniti.

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, tobele pe care le avem noi sunt mai mult de sunet...poti sa mergi fara toba bine mersi, atata timp cat evacuarea se face complet, motorul este mai aerisit cu atat performantele cresc.

Problema ar fi in momentul in care faci "split" ca sa duci teava catre tobele stanga respectiv dreapta s-ar cam ingatui asa mi-au spus niste prieteni ; cu o singura evacuare ar fi cea mai rapida evacuare ...logica mea spune ca nui asa dar de aia astept parerile voastre

Editat de upi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu filtrul sport si cu o toba modificata am facut eu.Efectul a fost ca am pierderi d eputere si amestec saracit.Moto are nevoie obligat de mai multa benzina adica Dynojet.Vrei sound?Scurteaza un pic toba pe care o ai.Ideal se va auzi dac e de carbon.Iti trebuie si ca gura de iesire din toba sa fie una mai mare.Cu modelul agresiv e mai nasol.Am vazut ce zici ,dar pe choppere sau de serie pe MVAUGUSTA.Nu ma pot pronunta.Ideal este sa iti pui 2 de carbon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu filtrul sport si cu o toba modificata am facut eu.Efectul a fost ca am pierderi d eputere si amestec saracit.Moto are nevoie obligat de mai multa benzina adica Dynojet.Vrei sound?Scurteaza un pic toba pe care o ai.Ideal se va auzi dac e de carbon.Iti trebuie si ca gura de iesire din toba sa fie una mai mare.Cu modelul agresiv e mai nasol.Am vazut ce zici ,dar pe choppere sau de serie pe MVAUGUSTA.Nu ma pot pronunta.Ideal este sa iti pui 2 de carbon.

Am mai vazut tobe de carbon scurte. Se aud mai bine decat cele lungi?

 

--- Mesaj completat în 08 Oct 2007 09:47 -------------
UP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, tobele pe care le avem noi sunt mai mult de sunet...poti sa mergi fara toba bine mersi, atata timp cat evacuarea se face complet, motorul este mai aerisit cu atat performantele cresc.

 

 

este si nu este...daca i scoti catalizatorul castigi cativa caluti si ceva mai mult cuplu..plus gazele se evacueaza mai repede si temperatura scade cu veo 10 grade celsius.... cu un powere commander si un nenea care stie cum sa seteze mobra dupa ce ai instalat noul sistem de evacuare...castigi ceva putere si mai ales cuplu :bigstar: SuzGSX1300R_dyno.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut...am si eu o aprilia rs 125 din 2005 si as vrea sa fie putzin mai galagioasa.....adik putzin mai mult sa se auda ca vin.....ce m'atzi putea sfatuii?....ce sa fac sa se auda mai tare..ca asa silentzios nici nu se aude ca vin....ceva tobe duble?:-\ sau sa imi tau toba in 5?:-? :moto: :lol: :lol: eu m'am gandit sa imi cumpar o toba mare si sa o modific..dar cred ca este o idee cam proasta :) ...sper sa ma putetzi ajuta....ms :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...am si eu o aprilia rs 125 din 2005 si as vrea sa fie putzin mai galagioasa.....adik putzin mai mult sa se auda ca vin.....ce m'atzi putea sfatuii?....ce sa fac sa se auda mai tare..ca asa silentzios nici nu se aude ca vin....ceva tobe duble?:-\ sau sa imi tau toba in 5?:-? :moto: :lol: :lol: eu m'am gandit sa imi cumpar o toba mare si sa o modific..dar cred ca este o idee cam proasta :) ...sper sa ma putetzi ajuta....ms :cheers:

 

 

la motociclete in 2 t e f. importanta evacuarea

tot ce vei reushi e sa pierzi putere

cauta toba racing pt 2 timpi de 125cc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la motociclete in 2 t e f. importanta evacuarea

tot ce vei reushi e sa pierzi putere

cauta toba racing pt 2 timpi de 125cc

dar tobele pt 2 timpi nu au amortizoare?:-\...dak ar avea l'ash putea scoate si scoate un sunet mai tare.... :cheers: :) :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

depinde de cum e calculata toba... sunt unele tobe 2t care au amortizorul separat ca si functionalitate, altele care sun una cu toba, chiar daca se desfac separat sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

salut...am si eu o aprilia rs 125 din 2005 si as vrea sa fie putzin mai galagioasa.....adik putzin mai mult sa se auda ca vin.....ce m'atzi putea sfatuii?....ce sa fac sa se auda mai tare..ca asa silentzios nici nu se aude ca vin....ceva tobe duble?:-\ sau sa imi tau toba in 5?:-? :P :rose: :rose: eu m'am gandit sa imi cumpar o toba mare si sa o modific..dar cred ca este o idee cam proasta :D ...sper sa ma putetzi ajuta....ms :D

 

 

man plz dk afli cv, uite id meu, add me : razvan_kalibra92 :D :lol: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu pe cbr f3 am avut o toba sport mavring micuta si frumoasa, goluta care nu m-a dus decat la pierdere de putere si consum enorm. la decelerare parca aveam artificii in toba. suna super frumos dar nu mi-a convenit dif de putere si consumul mare si mam decis sa modific toba originala. am scurtato cu 17 cm , arata si suna super( a nu se intelege akrapovic, remus, arrow sau mai stiu eu ce de sute de euroi) da oricum face galagie destul cat sa te auda conservarul din fata ta. consuma si asa cam 1 l in plus dar nah....nici bani de filtru sport n-am si nici chef de umblat in carburatoare si modificat nush mai ce. apropo cei care v-ati schimbat tobele ce ati mai schimbat pe langa ele si cati dintre voi ati facut lucrul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...