Sari la conținut

Cine Stie Sigur Daca Yamaha Raptor 660(motorul)


radu
 Share

Postări Recomandate

Eu as vrea sa aflu sigur daca cilindrul,pistonul,culasa si carburatoul sunt la fel?Pt ca nu gasesc decat piese de tunning pt raptor 660.Cine poate sa-mi zica din experienta lui?Multumesc!

 

vrei sa spui cagiva raptor.nu yamaha raptor.asta doar daca te referi la motocicleta.sau te referi la yamaha raptor atv?specifica

Editat de carlo270
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai normal ca ma refer la quadul yam Raptor 660 care se pare ca este deviat din moto yam tenere 660/90.Eu asa am gasit dar nu sunt sigur.Dar ca piese de schimb gasesc mai usor de raptor(piston sport,axa came,dynojeturi pt carb etc).

Ce stiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca pe mc mart si vezi daca se pupa codurile de la piese

 

altfel numa' sa gasesti pe cineva care are/a reparat un Raptor si sa faci comparatie la subler

 

in principiu motorul lui raptor (dar si cel de la grizzly) este motorul de XTZ cu SOHC si 5 supape dar e posibil sa difere axul cu came, rap de comprimare, duritatea arcurilor sau chiar diametrul supapelor

 

mai poti incerca piesele de la MZ Baghira (e importator in Bucuresti) motorul este preluat de la XTZ 660 (SOHC-ul cu 5 supape)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca MZ baghira e la fel cu yam XTZ660.am mai citit pe net ca cilindrul si culasa sunt la fel la raptor care deriva din mz baghira.Dar nu sunt sigur.Oricum daca iese ceva va dau de stire.

 

--- Mesaj completat în 21 Oct 2007 10:41 -------------
Deci am comparat codurile de piesa originale Yamaha si sunt aceleasi asa ca puteti folosi piston,axa cu came de la Raptor la tenere 660.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...