Sari la conținut

KTM FIABILITATE?


Postări Recomandate

Salut!

Am un lc4 din 2003,luat de nou,si nu am avut nici o problema cu el;are componente de foarte buna calitate si ultimele tipuri de motoare high-flow sint incomparabile ca fiabilitate.Grija la intretinerea regulata si consumabile de calitate!

Urmatorul motor:ktm.

 

Bafta!Raz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ktm vs. ?

 

Sint la al doilea Ktm cumparat 2004, numai ce l-am primit pe ala din 2005. Imi plac foarte mult.

Inainte am avut Suzuki, Yamaha (2). Am incercat Honda dar la sfirsit Ktm mi se potriveste cel mai bun.

Din privinta mecanica Ktm.

 

Scooter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un Adventure din 2002 alergat la raly raiduri 1an. In 2003 2004 am parcurs cam 8000 Km. Total are 13000 Km. Nici o problema. Zero.

Toate astea cu ingrijirea necesara. Dupa fiecare iesire prin noroaie , spalat, dat lant jos, curatat, uns, filtru aer curatat si atat. A si intotdeauna la 4000 5000 Km schimbat filtre de ulei (are doua) si pus ulei best Yacco 15W-50 MVX Competition. In rest benzina... si la drum.

 

PS Chestia asta cu fiabilitatea la KTM are niste radacini mai vechi. Fum fara foc nu iese. Pana in 1997 1998 cred au fost ceva probleme cu cilindrii care se cam duceau din cuza materialului folosit. Problemele de genul sau rezolvat iar acum este OK.

Altceva mai poate fi ca cine vrea musai KTM il ia sa se dea la limita iar KTMul o are cam departe. Daca pot face o comparatie este cam diferenta dintre un BMW si un Mercedes. Cine vrea BMW stie de ce il vrea. Amandoua sunt supermasini dar ai vazut tu vreodata oameni cu E-clasuri sau C-clasuri care fac cerculete prin intersectii de nu se mai vede semaforul de fum 5 minute. Cred ca nu. De aici si opinia publica precum ca Mercedesul este masina mai fiabila decit BMW-ul, dar nu este asa. Eu am avut BMW, fratele meu a avut 5 buc mereu noi. Te tine pana te plictisesti.

 

 

Concluzia este: KTM este o motocicleta fiabila care dispune de o putere brutala as putea spune, necizelata, care se varsa efectiv cind invarti de mansonul acceleratiei.

Dar toate astea au o limita. Nu vor fi la nesfarsit asa. Daca iti place sa tragi de ia, sa te bucuri de puterea asta brutala, vei face si abuzuri. Abuzurile vor scurta viata motorului. Este perfect normal. La un motor care este cuminte tentatia de a scoate din el ce nu are nu va mai exista. Atunci nu vei face abuzuri. Atunci va rezista mai mult.

 

TOATE BUNE :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce raspuns complet a dat ketemeu :moron:

Si pe mine ma interesa intrebare asta cu fiabilitatea.. da acum cred ca m`am convis cum sta treaba dupa ce am vazut mai multe discutii...

 

La un exc la cat se face schimbu de filtre&oil ? si unde se gasesc filtre in tare ? :wave:

 

tks :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. In conditii de competitie cam la 15 ore de functionare :ph34r:

2. In conditii de amatorism sa nu depasesti 1000 Km. Parerea mea.... daca vrei sa nu ai probleme curand. :drums:

3. In caz ca se merge pe asfalt ( nerecomandabil; este incomod si nu face bine nici la motor), NU STIU CA NU AM AUZIT PE NIMENI CU EXC PE ASFALT :wave: :huh: :moron:

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pana in 1997 1998 cred au fost ceva probleme cu cilindrii care se cam duceau din cuza materialului folosit. Problemele de genul sau rezolvat iar acum este OK.

"

 

Perfect de acord cu ketemeu. Si cum spunea ca daca abuzezi dai si de probleme dar ata ete distractia coasta bani si de multe ori nu doi lei. Dar totusi merita si cand tragi de acceleratie nu prea te gandesti la bani. Viata motorului se bazeaza pe intretinere schimburi de ulei la timp si nu astepta niciodata (hai ca mai merge asa....blablabla) cand observi o mica problema REPARO!!!

lc4

post-7-1106768482_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un LC4 Adventure. Probleme deloc, dar!! intretinerea am facut-o la timp si numai cu piese originale. Il am de nou din august 2003 si pana acum am facut cu el 16000 km dintre care jumate in off-road.

Satisfactii maxime!!

Te astept la mine la magazin pentru informatii complete referitoare la KTM: piese echipamente si motociclete.

Editat de corneltrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o intrebare care este durata de viata a motorului lc4 de pe Adventrue?(in conditii de exploatare normale as spune, adica mers prin oras si iesiri pe la munte dar nu foarte dure) :huh: :wave: :moron:

 

PS. domnul Trica voi trece pe la magazin mai spre primavara ca momentan sunt inca la faza cu strans banii! Vindeti si motoare sh?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, vindem si motociclete (si noi si SH) si poti vedea un LC4 Adventure (SH) chiar in magazin.

Este impropriu spus durata de viata pentru ca la un motor daca-i faci intretinerea corect, ii schimbi consumabilele la termen si esti mai atent cu el (adica sa nu-l duci la extrem foarte des) durata de viata este de multe zeci de mii de km.

Te astept...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mosule o sa incerc dar mai am de asteptat pentru ca nu am toti banii! :huh:

Nu ies mai bine daca il aduc eu de la nemti decat daca il iau de aici? Bine problema ar fi ca eu nu am avut treaba pana acum cu motoare si in consecinta nu prea ma pricep, adica daca arata bine si pare ingrijit l-as cumpara si nu stiu cat de bine este! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mosule o sa incerc dar mai am de asteptat pentru ca nu am toti banii! :huh:

  Nu ies mai bine daca il aduc eu de la nemti decat daca il iau de aici? Bine problema ar fi ca eu nu am avut treaba pana acum cu motoare si in consecinta nu prea ma pricep, adica daca arata bine si pare ingrijit l-as cumpara si nu stiu cat de bine este! :wave:

Pai iei pe un frate cu tine care se pricepe si aduceti doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...