Sari la conținut

Ce Xenon Trebuie Sa Pun Ca Sa Pot Da Flashuri?


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Am bec h7 pe scurta si un alt bec sd3 sau ceva de genul astape lunga-cel cu lupa ca la Passat.Sunt monofilament ambele.Cand aprind faza lunga ramane conectat si pe faza scurta.Am comandat xenon pt scurta.Trebuie sa soseasca.Se va vedea insa diferenta banuiesc cu lunga.Ce bec trebuie sa comand pt lunga.Eu cred ca nu pot pune decat daca era bixenon pt ca are un anumit timp pana se incalzeste xenonul.Ce ziceti?Are careva? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, nu se poate la sistemul tau. Doar la cele bi-xenon (ambele faze pe acelasi bec in cazul halogenului). Singura solutie la tine e sa lasi faza lunga pe halogen. N-ar trebui sa fie o problema asa mare, ca doar nu o aprinzi prea des (eu cel putin nu fac asta).

Cu xenoanele nu poti da flash-uri, atat din cauza inertiei (ma rog, iese ceva, dar nu ca la halogene) cat mai ales pentru ca le strici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic asa ar trebui sa fie,dar am un amic care are un 1000rr 2005 Repsol Replica si faza scurta e pe un far,lunga pe alt far si poate da flashuriCum?El a zis ca e ceva normal.Ok,dar cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic asa ar trebui sa fie,dar am un amic care are un 1000rr 2005 Repsol Replica si faza scurta e pe un far,lunga pe alt far si poate da flashuriCum?El a zis ca e ceva normal.Ok,dar cum?

 

 

 

Cateva variante:

 

 

 

Cel mai simplu - halogen albastru (in culoarea xenonului) pe lunga.

 

Dai flashuri cu xenonul ca si pe halogen. Iese ceva pana la urma, ca inertia nu-i chiar atat de mare, dar (risti sa) strici balastul (nu-i balast de fapt, mi-e mie lene sa-i scriu denumirea corecta :ok:).

 

Daca ai buton separat pt flashuri (adica nu comutatorul de faza), e posibil sa se poate face o modificare la faza scurta - ii pui bixenon (ala cu electromagnet) comandat de butonul de flash.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai se poate si asa, insa nu vei mai avea farul de lunga stins, va avea "o faza scurta" aprinsa in el.

Eu daca as avea doua faruri dedicate as merge pe cel de faza scurta pe xenon iar pe cel de lunga as lasa halogen, insa un bec bun, un motovision, nightvision, ceva-vision, insa nu blue-vision (am avut pe GS si era praf la distanta iluminata!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia la care m-am referit eu era cu modificarea pe scurta. Pe lunga nu cred ca merge, pentru ca daca sta un bec aprins acolo, chiar de scurta, s-ar putea sa bata fix in ochii celor de pe contrasens, din cauza geometriei reflectorului, care e gandit doar pt lunga. Punand un bixenon cu electromagnet in scurta, cu releul de faza legat la butonul de flash (nu la lunga), dai flashuri prin modificarea luminii fazei scurte. Probabil trebuie modificate legaturile de la butonul respectiv, pentru a-l separa complet de circuitul de faza lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa pun si bec h7 cu lumina alb-albastruie din cele care sunt prin peco sau la vitan la 4-50ron pe faza scurta si o sa-i fac poze sa vedeti diferentele,dar la lunga e cam groasa ca am becul HB3 si nu prea am vazut pe nicaieri asa ceva.Este ca si H7,dar are un soclu de plastic incorporat.O sa incerc sa caut la Philips sau din cele de pe piata din vitan.Raman la ideea ca amicul meu are si foloseste bec xenon si pe lunga si nu are mereu aprins becul acesta pe scurta..Si am buton de flash separat.www.bluexenon.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa pun si bec h7 cu lumina alb-albastruie din cele care sunt prin peco sau la vitan la 4-50ron pe faza scurta si o sa-i fac poze sa vedeti diferentele,dar la lunga e cam groasa ca am becul HB3 si nu prea am vazut pe nicaieri asa ceva.Este ca si H7,dar are un soclu de plastic incorporat.O sa incerc sa caut la Philips sau din cele de pe piata din vitan.Raman la ideea ca amicul meu are si foloseste bec xenon si pe lunga si nu are mereu aprins becul acesta pe scurta..Si am buton de flash separat.www.bluexenon.ro

Nu-ti lua d-alea din Peco... Indiferent de ce culoare ar trebui sa fie (alb, alb-albastrui, portocaliu, etc.) va fi un bec galben, chior... Eu mi-am luat teapa asta.. Aceeasi pb o am si eu, xenon pe scurta, si faza lunga pe halogen da' e chioara rau de tot......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut pe fireblade si pe 3 masini si nu mi s-a ars unul odata si se vede si lumina puternica si alba-albastruie.Cele pe care scrie plasma sau xenon,dar bineinteles ca imita xenonul-sunt just becuri halogene.

post-6602-1192828746_thumb.jpg

post-6602-1192828843_thumb.jpg

post-6602-1192828894_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...