Sari la conținut

Carburatoare la Nipru?


Pannoniachopper
 Share

Postări Recomandate

e vezi cine stie nu se plange..problema celor originale e sertarasul ala ca e dreptungiular si din tabla de alama .. trebuie sa fie cilindric si sa nu joace ...a si inca ceva sunt carb speciale pt dnepr japneze mikuni, vazusi undeva pe un site din america parac erau 28$ ceea ce vine sub 1mil bucata zic ca se merita si sunt special pt dnepr .... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orestte, dar carb de dacie cum a fost montat?

cu axul de la acceleratie transversal pe motor sau longitudinal?

ca am auzit, nu stiu pe unde, ca daca nu este montat corect (transversal, in cazul niprului) exista posibilitatea ca unul din cilindri sa fie "favorizat" in alim cu comb, din felul cum se deschide clapeta de accel si din cauza asta sa mearga prost motorul....

asta o auzisem pt motoarele de auto, mai exact la inlocuirea unui carb dublucorp pt motor de 1600 cu unul simplu de 1400 (dacia), dar banuiesc ca se poate aplica si in cazul niprului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator blondu

Hai salut.

Am luat la 2.5 mil 2 carb-uri de la un Suzuki Bandit.

Sunt carb Mikuni si sunt vacumatice.

Nu a gasit sa ia numai 2 carb si asa a luat o baterie de 4 carb.asa ca daca te hotarasti sa-ti iei da-mi de stire

Bafta

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva sunt carb speciale pt dnepr japneze mikuni, vazusi undeva pe un site din america parac erau 28$ ceea ce vine sub 1mil bucata zic ca se merita si sunt special pt dnepr ....  :banana:

 

da unde gasesti asa ceva?(adica un loc concret), ca presupun ca oricine ar prefera asa ceva in loc de carburatoarele rusesti,

 

bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un coleg al meu are un nipru. Cand a luat (vreo 4 ani mai inainte) a fost dotat cu carb de dacie ,si in prima tura "domnisoara" a consumat in jur de 16%. Tipu a chinuit sa regleaza dar nu prea a putut sa reduca consumul. In final s-a nervat

s-a dus la piata , a cautat pe Ivan, a cerut sa-l aduca 2 carb de nipru original. Sincer nu stiu nici pretul, nici consumul exagt dar prietenul e multumit de ele.

Editat de fricz-ko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thanx guys, dar am reusit!! Am cumparat 2 carb-uri, originale de Nipru, (Jack2004, ai o bere!) nou-noute, mari, ca un carburator de masina. M-au costat 2,3 milioane... Cand montam, va dau vestea, cum merge motoru'. Bafta, si drum luuuung!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare gresheala cu carburile alea ruseshti- panonia!

o sa vezi tu pe parcurs

eu am doua mikuni cu diametrul difuzorului (partea spre motor ) de 36 mm si merge nepra de rupe!

la drum normal merg cu ea pe la 110-120 constant shi consuma 4,5/100 km

in orash catre 6

dar nu am facut nici un reglaj, nici nu am la ce, au doar un surub pt reglat relantiul

tot ce am facut la prindere e o flansa intermediara pt ca astea jap se prind cu un manson de cauciuc

 

shi apropo m-au costat 120 de dm cand era dm 10000 lei in 1999 sau 2000, nu mai shtiu exact, oricum nu cred ca acum costul la doua carburi mikuni trece de 1 milion bucata!

parerea mea e ca ai dat ENORM pe alea ruseshti, dar hei sa privim partea buna: poate o sa fie ok!

bafta! cosmin aka kerosen!

 

p.s. : janta de pa motorul tau e luatra din piatza de la unul care a zis ca e de la un jeep shi nici vorba de porsche 944- deshi ar suna bine, nu? ehei! salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, faza era ca nu am avut suficient timp de cautat carburatoare japoneze. Am primit multe oferte, dar nu am avut timp sa ma duc la Sibiu, la Bucuresti, etc., sa vad marfa. Carburatoarele sunt de ultimul tip, cu siber rotund, sunt enorm de mari, sa speram, ca sunt si mai bune decat carburatoarele standard de Dnepr. Cat despre pret: mai ieftin nu gasesti niciundeva... Asta e, si mie mi-ar fi placut mai mult cu japoneze...

 

Cat despre roata: poate ca ai dreptate, motorul era facut la Alba, chestia cu roata mi-a zis tipul, care a cumparat motorul de acolo. Poate cel care a modificat-o, a zis asa, cine stie. Oricum, eu am vazut cateva Porsche cu 4 cilindri (944, 964), cu roata exact ca al meu, deci mi-sa parut credibil faza. Ce nu exclude, evident, verziunea de Jeep... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare panoniachopper!  ce scrie pe ele?  k 68?  si de la cine le-ai cumparat? 

 

 

 

bafta! :laugh:

Nu-s de K68. Sunt facute in Ucraina, scrie Kaptex (poate, e scrisa cu litere cirille..) si VDC-03.. :friends: :cheers: Cam atat... A, si au vreo 18-20 cm inaltime...

Am cumparat de la un domn din Reghin, daca vrei pot sa-ti dau un numar de telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Pannoniachopper :friends:

 

sper sa mearga motorul tau ca lumea...

 

apropo :cheers: nu de mult te-am vazut prin oras (intr-o seara pe la 20,00) ... inca era "primavara"... :laugh:

 

sa speram, ca ne vom vedea la sfarsitul saptamanii viitoare - se spune ca vine primavara :laugh:

 

ai reusit sa montezi carburile??? cum e???

 

:laugh:

:bier:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, da, am umblat cu el toata iarna.. :laugh: Acum incep sa simt genunchii :friends: O sa pun poze cu carb-urile, nici eu nu am vazut tipul asta de carburator pana acum. Sunt montate (desi a trebuit sa fac distantatoare intre carb. si cilindrii), motorul merge perfect, abia astept primavara, sa fie mai cald putin!!

p.s. Poza o sa fac cu liniar langa carburator!! Kerosen, hai cu berea!! :laugh: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...