Sari la conținut

Incepator...ce Sa Faci:(


Postări Recomandate

vad peste tot cuvantul "powervalve". Pe motor am powervalve. In ce consta el si ce rol are asupra motocicletei. Ai acest "powervalve" pana nu ai facut rodajul? intr-un topic ffff vechi am citit ca ti-l pune la reprezentanta dupa ce faci rodajul. e adevarat?

multumesc anticipat. asfalt uscat :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF

Radeai de prietenul tau ca nu stie sa schimbe vitezele. Ce-ar fi sa rada toti de tine ca nu stii ce e ala ,,pauervalv'' ?

Deci nu ne-am nascut genii toti pana la urma , nu?

lasa-l ca e un terminat ...

 

 

 

@(cuvant jignitor) , sa nu`ti vina in minte sa-mi mai dai PM`uri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Power Valve-ul mareste puterea motorului dupa anumite turatii prin admisia crescuta de combustibil ... baga mai multa benzina in motor si face vrum mai tare :-?? ...

 

 

:ok:

 

tu de unde ai mai aparut ma? ;)

 

nu mareste nici o putere a motorului. doar cuplul in ture mici spre medii. dar stai, nu stii nimic despre 2t, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai,dai un search pe gugal :ok: si vezi ce-i ala power valve.e cel mai sfant ;),bine,asta doar daca stii cel putin engleza(daca nu alte limbi) ca daca nu stii nici p-aia,la revedere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai poate m-am exprimat eu gresit atunci. Idea e ca PV-ul asta influenteaza diametrul valvei de evacuare.

Apropo .. puterea motorului e egala cu: cuplul X rotatia (viteza unghiulara) .. nu ? Deci influentand cuplul influenteaza si puterea.

Daca am gresit .. asta e :-??

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puteai foarte bine sa te uiti cu cateva pagini in urma...ca sa vb despre fenomenul asta tabu.. PowerValve :|

Editat de 69WRX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Pai poate m-am exprimat eu gresit atunci. Idea e ca PV-ul asta influenteaza diametrul valvei de evacuare.

Apropo .. puterea motorului e egala cu: cuplul X rotatia (viteza unghiulara) .. nu ? Deci influentand cuplul influenteaza si puterea.

Daca am gresit .. asta e :-??

Bafta

corect. doar ca atunci cand e deschis la maxim pv-ul puterea unui motor va fi aceeasi cu a unui motor fara pv. puterea maxima e la fel. pv-ul mareste cuplul doar in ture mai mici. trecerea in banda de putere va fi mai putin brutala cu pv. de altfel nu pv-ul supraalimenteaza motorul ci toba care e facuta sa dea randament maxim dupa pv. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat, mie Rs 125 mi sa parut foarte brutala dupa intrarea PV, la trecerea in plaja de ture mari. N-am stat sa cercetez motorul de Aprilia, stiu doar chestii generale insa din experienta proprie cand a intrat PV m-a tras de am zis ca sar de pe ea .. ruff experience. Personal imi plac motoarele in 4T, merg mai lin, gusturile nu se discuta.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea imi dau seama despre ce se vorbeste despre powervalve.....la mine de la 7000rpm intra si si se accelereaza motoru mai usor, si suna mai tare si merge mai repede....si din cate stiam rolul powervalvului este de a suplimenta combistibilu si aerul pt o explozie mai puternica(adica putere mai mare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand se deschide power valvele se mareste admisia(evacuare) deobicei la 8000rpm

 

A small hole in the exhaust port applies pressure to a set of bellows, under load or at high revs the back pressure pulls the guillotines up and down adjusting the back pressure of the exhaust system. At lower rpm a spring is used to keep the valve closed.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...