Sari la conținut

Incepator...ce Sa Faci:(


Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

fara power valve trage ca un motor de 80cm3 .. am avut un exemplar de rs fara pv

 

ai avut un exemplar limitat, in loc de pv aveai o simpla bucata de tabla care micsora evacuarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa traga ca un motor mai mare din moment ce e limitat :| .. daca bucata aia de tabla era fixa si avea un diametru mai mic decat modelul cu PV avea putere mai mica pentru ca nu se evacuau gazele la fel ....

Sa fie de ras ala care a inventat PV :cheers:)))) ...

Cel mai bine 4T no PV no headache :)))) ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa traga ca un motor mai mare din moment ce e limitat :| .. daca bucata aia de tabla era fixa si avea un diametru mai mic decat modelul cu PV avea putere mai mica pentru ca nu se evacuau gazele la fel ....

Sa fie de ras ala care a inventat PV :))))) ...

Cel mai bine 4T no PV no headache :moto:))) ..

Stai jos 3. 80<125 cel putin asa mi-au zis in primara

exista si la 4 timpi ceva asemanator la modelele sport :cheers: la suzi ii zice exup

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Stai jos 3. 80<125 cel putin asa mi-au zis in primara

exista si la 4 timpi ceva asemanator la modelele sport :cheers: la suzi ii zice exup

 

 

yamaha au scos primii... nu sunt sigur ca si suzi au :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yamaha au scos primii... nu sunt sigur ca si suzi au :cheers:

Iti spun sigur ca au,numai ca stiam ca la suzi ii spune exup,sub ce denumire este si la alti producatori nu imi mai vine in minte la ora asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
cand se deschide power valvele se mareste admisia(evacuare) deobicei la 8000rpm

 

A small hole in the exhaust port applies pressure to a set of bellows, under load or at high revs the back pressure pulls the guillotines up and down adjusting the back pressure of the exhaust system. At lower rpm a spring is used to keep the valve closed.

mi-e imi deschide la 5.500 6.000:D cagiva elephant 125

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine trage liniar , ca imi permit :(

 

 

 

:D

 

:laugh: :D Buna,buna asta.Power Valve-ul este o valva ce vine montata pe evacuare care,la turatii mai mici,motorul nu are nevoie de asa o evacuare mare,pentru ca si raportul de combustibil cu aer e mai mic,mai putina cantitate,insa la turatii mari cand motorul arde mai mult combustibil,are nevoie si de o evacuare mai buna,si atunci aceasta valva se deschide,pentru a permite evacuarea gazelor produse prin explozia combustibilului.O motocicleta gandita cu powervalve merge mai prost fara acesta.La turatii mici e foarte bleaga,pentru ca in cilindru intra putin combustibil,si nu are nevoie de o evacuare asa mare,si devine "rasuflat",evacueaza prea repede gazele.Insa la turatii mari ar trebui sa functioneze la fel ca si cu powervalve,pentru ca atunci valva e deschisa.Incercati,si o sa imi da-ti dreptate.Sunt powervalve-uri actionate mecanice,electronice(rs 125).Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...