Sari la conținut

Problema Relanti


raca_teo
 Share

Postări Recomandate

De ceva timp motorul face figuri... cand e rece daca nu tin de gaz motorul moare, daca ii maresc relantiul din surubul de pe acceleratie relantiul se stabilizeaza dar de indata ce motorul se incalzeste, ramane turat si merge singur, dar cand il pun pe cricul central sau ma apas tare pe el sau daca trag tare de gaz pentru o fractiune de secunda relantiul scade pana aproape sa moara motorul dar dupa 4-5 secunde iar o ia razna si se tureaza de nebun... de asemenea i-am schimbat galeria de admisie pentru ca era crapata si am zis ca poate trage aer fals, dar degeaba..... ce dracu are?

Mentionez ca e scuter de 125 4T

Editat de raca_teo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crburatorul tau necesita o servizare

 

si cam in ce ar consta aceasta servizare?

l-am desfacut, i-am curatat jiglerele, cuiul pontou nu pare sa fie uzat, plutitorul nu spart...

si inca ceva... motorul se ineaca foarte des, adica il poenesc si stu zece secunde cu gazu tras ca sa inceapa sa se tureze... am incercat sa ii reglez amestecul da cu aerul la maxim tot la fel face...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva timp motorul face figuri... cand e rece daca nu tin de gaz motorul moare, daca ii maresc relantiul din surubul de pe acceleratie relantiul se stabilizeaza dar de indata ce motorul se incalzeste, ramane turat si merge singur, dar cand il pun pe cricul central sau ma apas tare pe el sau daca trag tare de gaz pentru o fractiune de secunda relantiul scade pana aproape sa moara motorul dar dupa 4-5 secunde iar o ia razna si se tureaza de nebun... de asemenea i-am schimbat galeria de admisie pentru ca era crapata si am zis ca poate trage aer fals, dar degeaba..... ce dracu are?

Mentionez ca e scuter de 125 4T

 

Nu cunosc modelul tau. Dar din cate spui tu, ai ambreiaj centrifugal.

Se pare ca ai probleme cu ambreiajul. Vezi ca ambreiajele centrifugale au niste resoarte pretensionate pentru ferodourile centrifugale. In timp, de la uzura, aceste resoarte se slabesc, si au tendinta de a angrena la turatii mult mai mici, si de aici tendinta de a pleca singur si implicit de a muri la rece (motorul merge in sarcina).

Ce trebuie sa faci, este sa schimbi aceste resoarte, si ferodourile centrifugale daca sunt uzate.

 

Succes, si sa ne tii la curent.

Editat de aax94
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc modelul tau. Dar din cate spui tu, ai ambreiaj centrifugal.

Se pare ca ai probleme cu ambreiajul. Vezi ca ambreiajele centrifugale au niste resoarte pretensionate pentru ferodourile centrifugale. In timp, de la uzura, aceste resoarte se slabesc, si au tendinta de a angrena la turatii mult mai mici, si de aici tendinta de a pleca singur si implicit de a muri la rece (motorul merge in sarcina).

Ce trebuie sa faci, este sa schimbi aceste resoarte, si ferodourile centrifugale daca sunt uzate.

 

Succes, si sa ne tii la curent.

 

hmmm... la asta nu m-am gandit... e drept ca la demaraj e cam slabut si abia dupa ce ambreiajul cupleaza complet(pe la 30km/h) incepe si motorasul sa traga....(daca raman in panta de 30-40 de grade pleca destul de greu si in comparatie cu alte scutere chiar de 49 e foarte slab demarajul)

Acum motorul l-am bagat in reparatie capitala pentru ca se pare ca mi-a crapat segmentul de ungere si e nevoie de alezaj, segmenti si piston cota de reparatie, etc... dar dupa ce termin si cu asta o sa arunc si o privire la ambreiaj, mersi mult pentru sprijin si voi posta de indata ce voi avea ocazia sa-l verific

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...