Sari la conținut

Ulei In Benzina


Postări Recomandate

deobicei se mai baga ulei in benzina cand ai motoru in rodaj.. in primi km.. ca sa aibe ungere cat mai buna!

daca ai rezervor separat de ulei .. atunci da consumu mai mare de ulei.. decat sa bagi tu in benzina.. ca poate bagi prea mult.. !

bafta

Editat de ge0rge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deobicei se mai baga ulei in benzina cand ai motoru in rodaj.. in primi km.. ca sa aibe ungure cat mai buna!

daca ai rezervor separat de ulei .. atunci da consumu mai mare de ulei.. decat sa bagi tu in benzina.. ca poate bagi prea mult.. !

bafta

ce sa aiba ma? :)

eu cand ti-am zis ca esti ungur...tu "nu domne , eu sunt roman..blablabla"

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate sa iti fie stricata pompa de ulei.. sau sa pierzi ulei pe undeva..! dar pompa mai mult ca sigur! dute la un mecanic sa vada

pompa in principiu nu se strica asa usor,e posibil sa fie numai dezamorsata,ca de-aia ai furtunasele de ulei transparente,sa vezi daca are bule pe tzava. :)

Cat despre ulei sa ii pui tu in benzina nu recomand pentru ca nu sti ce raport de ulei/benzina necesita motorul,daca pui prea mult merge ca un poponeata si scoate fum la greu(umpli expansorul de funingine),daca pui prea putin iar nu e bine,uzura mare si posibil calaj.

Nu te juca cu chestiile astea,motorasele astea sunt foarte pretentioase,daca la ij iti merge si cu ulei ars de dacie la rs sau mito nu te joci,fuga la mecanic ca inca e vreme frumoasa :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele 2 timpi nu se caleaza asa usor pe cat credeti...Normal,cel mai recomandat e sa ai pompa de ulei,dar daca nu ai,sau din diverse probleme aceasta nu merge,nu e sfarsitul lumii sa bagi ulei in benzina..Eu stiu cum sta treaba de la Crossuri,de la Honda mea.Acum vorbesc nu din auzite,ci din experimentat.Tipii astia ce se dau dur la cross,baga intre 20-25 ml ulei/L benzina..Eu bag 30 ml,putin mai mult fum nu strica,macar stiu ca se unge mai bine.Si seby,nu crede ca ma iau de tine,nu am nimic cu tine,dar cu orice motor te poti juca.Nu am incercat,dar nu vad de ce nu ar merge si cu altfel de ulei inafara de cel recomandat,adica pt amestec..Numai bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motoarele 2 timpi nu se caleaza asa usor pe cat credeti...Normal,cel mai recomandat e sa ai pompa de ulei,dar daca nu ai,sau din diverse probleme aceasta nu merge,nu e sfarsitul lumii sa bagi ulei in benzina..Eu stiu cum sta treaba de la Crossuri,de la Honda mea.Acum vorbesc nu din auzite,ci din experimentat.Tipii astia ce se dau dur la cross,baga intre 20-25 ml ulei/L benzina..Eu bag 30 ml,putin mai mult fum nu strica,macar stiu ca se unge mai bine.Si seby,nu crede ca ma iau de tine,nu am nimic cu tine,dar cu orice motor te poti juca.Nu am incercat,dar nu vad de ce nu ar merge si cu altfel de ulei inafara de cel recomandat,adica pt amestec..Numai bine..

M-ai inteles gresit,cand spuneam de ij ca merge si cu ulei ars de la dacie vroiam sa zic ca sunt niste motoare facute sa reziste,pe cand majoritatea motoarelor mai moderne sunt facute pentru performanta dar si foarte sensibile.

Nu spuneam ca nu merge motorul cu alt ulei decat cel recomandat,daca e ulei de amestec si e si bun nu are de ce sa afecteze motorul.Un amestec bogat in ulei schimba parametrii arderii si iti va depune si funingine in expansor(asta inseamna curatat mai des) de poluare nu vreau sa vorbesc ca nu prea cred ca intereseaza pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

de asemenea mai mult ulei inseamna un amestec mai sarac, putere redusa si incalzire excesiva. unde protejezi motorul de uzura prin frecare il bulesti prin supraincalzire :cheers: este un raport bun pentru fiecare motor. cel mai usor il aflati tinand cont de cati litri de benzina bagati pana consumati un litru de ulei. printre avantajele amestecului direct in rezervor sunt o atomizare mai buna a uleiului, implicit ungere si riscul mult scazut de calare. pompa te poate lasa oricand desi sint destul de fiabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...