Sari la conținut

Univers Moto Nr10!


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

La primavara vreau sa plec in Turcia intr-un mare tur.

 

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&amp...mp;z=6&om=1

 

Am inteles ca in Univers moto nr10 sau septembrie ar fi ceva asemanator.

 

Are cineva posibilitatea sa imi scaneze sau fotografieze articolul?

 

As cumpara revista daca as mai gasi-o.

 

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La primavara vreau sa plec in Turcia intr-un mare tur.

 

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&amp...mp;z=6&om=1

 

Am inteles ca in Univers moto nr10 sau septembrie ar fi ceva asemanator.

 

Are cineva posibilitatea sa imi scaneze sau fotografieze articolul?

 

As cumpara revista daca as mai gasi-o.

 

Multam

 

O am eu ...ti-o donez, ca nu am scaner (numai sa nu vi in interes de servici ca poate nu-ti place articolul si imi faci cinste cu talonul meu la tine, ca am nr mai camuflat :hug: )

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O am eu ...ti-o donez, ca nu am scaner (numai sa nu vi in interes de servici ca poate nu-ti place articolul si imi faci cinste cu talonul meu la tine, ca am nr mai camuflat :moto: )

:)

 

Hehhe, stai linistit ca nu sunt pulitist. Sunt programator de meserie. Dar mai fac si eu bascalie ... :hug:

 

Sa imi zici unde si cand vin cu berea (si de care) :D

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 15 Nov 2007 12:39 -------------

Si eu tot in primavara vreau sa merg la turci. Unde vrei sa ajungi???

Eu o sa m-a opresc la cumparaturi in Instambul.

 

Poi da click pe link si vezi! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehhe, stai linistit ca nu sunt pulitist. Sunt programator de meserie. Dar mai fac si eu bascalie ... :)

 

Sa imi zici unde si cand vin cu berea (si de care) :hug:

<small>--- Mesaj completat în 15 Nov 2007 12:39 -------------</small><br/>

 

Poi da click pe link si vezi! :D

sigur te-ai risca? :eek:

 

o am si eu, si vad ca pot posta poze aici(carantina) deci poate pe maine(daca nu ma imbat prea tare la ursu in seara asta) ai articolul scanat :moto: intrebam daca te-ai risca, pt ca au avut baietii parte si de aventura :eek: nu-ti spun, las surpriza...

 

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur te-ai risca? :moto:

 

o am si eu, si vad ca pot posta poze aici(carantina) deci poate pe maine(daca nu ma imbat prea tare la ursu in seara asta) ai articolul scanat :D intrebam daca te-ai risca, pt ca au avut baietii parte si de aventura :what: nu-ti spun, las surpriza...

 

:hug:

 

Frate nu poa' sa fie mai rau ca in Tiraspol! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate nu poa' sa fie mai rau ca in Tiraspol! :)

sa speram ca nu, da macar la Tiraspol nu pun aia bombe(la turcaleti e o zona de conflict deschis din pacate si se lupta aia ca chiorii)...

 

n-am avut cum sa scanez paginile azi(deh, colegii de la alt birou, ca eu n-am scanner), dar daca nu e graba le scanez si le pun saptamana viitoare, sau daca ajungi maine seara la ursu la party-ul pt strangerea de fonduri pt Mishu ti-o aduc acolo :what: sau o dau cuiva sa ti-o aduca in caz ca nu pot veni eu(vr sa donez maine sange si nu stiu daca o sa-mi fie bine) :D

 

bafta :hug:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salut

Nu am revista, dar am fost la Turci in vara lui 2007 (blackseatour2007)

 

asa pe scurt e de retinut>

 

1. benzina al naibii de scumpa > 1, 60 Euro litrul. benzinariile sunt destul de dese, moderne(poti plati cu cardul la 99% din ele).

 

2. mincarea cam ca pe la noi cu pretul (ma refer la oprirea clasica pe "malul drumului" la o ciroba si mici la noi - similar in turcia ca pret. numai ca in loc de porc au oaie...ffff buna pt cui ii place. in rest mai gasesti pui si ceva - ceva vita. Bucatarie lor e excelenta, iar in afara zonelor tursitice ceaiul, pepenele, apa, etc sunt gratis. Le ofera cu placere calatorilor in numele lui Allah. Daca primiti cadouri, incercati sa nu le inttoacerti, gazda va reveni cu altul mai mare...intrati intr-o spirala neplacuta. Tigarile si berea sunt ion general mai scumpe ca la noi, mai ales tigarile fiindca te poti fenta...un pachet luat in benzinarie poate costa triplul unuia luat de la alimentara....Berea e destul de nasoala (Efes, Venus...brrrrrrrr) dar au vinuri bune.

 

3.hoteluri gasesti si ceva mai ieftin (10 lire TR - cam 20 de RONI) dar la pretul ala e un palat al mizeriei:))In plus, hotel ieftin inseamna de multe ori "motor lasat in drum", de regula sunt niste cladiri inghesuite inter altele, fara lift, curte, parcare, nimic. Dar sunt si hoteluri cu 100 USD camera.....noi nu le-am vazut pe dinauntru:). Nu se fura ca la noi, dar se mai urca copii pe ele sau trag de motoare, in multe locuri esti privit ca un OZN :kick: deci bunul simt si precautii in vedeera protejarii fata de hoti si etc sunt aplicabile. Nu ispiti pe cineva ca sa nu trebuiasca sa afli dimensiunea pacatelor lui:)

 

4. asfaltul efectiv maninca gumele - deci e de plecat cu gume noi si si asa poti avea surprize - folosesc turcii o criblura f mare, colturoasa si suprafata de rulare e f abraziva. in istanbul cam sunt reprezentante de la majoritatea producatorilor mari de motoare - BMW, Honda...etc ....deci gasesti piese. Dar la traficul din Istanbul si la dimensiunea orasului....nu e o experienta prea placuta:)

In plus, in orasele mari e f util un PDA cu GPS, cu softul de rigoare, te duce la adresa si nu te pierzi...

 

5. sistemul de sosele e ffff bun, exista autostrazi k lumea, tunele, poduri, tot ce trebuie, sunt in continua constructie si largire, 99% din localitati au centura, deci la drum lung nu incetinesti pt fiecare sat, dar si daca ai intrat in centru (sehir merkezi ii zice) atunci ai pus-o ...parca TOTI is deodata in drum, pe strada, de la ciini la carute pina la camioane. orasele sunt de regula f inghesuite, su strazi inguste si in panta, totul e cam haotic si intr-un stil pitoresc oriental, dar e o capcana pt cine vrea pur si simplu sa treaca prin localitate. Tablele si indicatoarele de directie sunt dese, f bine pozitionate, scrise clar, te poti orienta f usor dupa ele, sunt superior facute fata de cele din Rominia. Borne de kilometraj sunt din 10 in 10 km, iar la intrarea in localitati pe tabla cu numele e trecuta altitudinea si numarul de locuitori.

 

6. limitele de viteza sunt 50 in loc, 90 pe drum national, 120- pe autostrada. dar politia nu prea vineaza, poti tine un 90-120 cam peste tot, drumurile intre localitati nu sunt aglomerate, e realizabil sa faci 750 de km intr-o zi (NU pe autostrazi, ci pe drumuri nat si secundare). radare sunt multe din acelea cu 2 fire puse pe jos...fac poza....dar strainilor nu le-o poate trimite niciunde:) acuma asta nu inseamna ca duci nesimtirea vitezei la noi culmi nebanuite.

Accindete am vazut, de regula intre tir si masina mica sau in formula tir rasturnat:(. deci un respect aratat masinilor mari e sanatos:)

In general sa circula repede, la limita de sus si peste limita legala, dar lumea e destul de respectuoasa in trafic si daca nu deranjezi te poti incadra cu motorul, ti se face loc si nu te "taie" sau impinge nimeni (deci taraneala romineasca e taraneala romineasca...)

 

7. motoare adevarate is putine, din cauza taxelor mari si a benzinei scumpe, in schimb scutere sunt cu milioanele, in localitati....f haotice si f dezorganizate. mare atentie la ele, circula intre sirurile de masini si sunt aproape invizibile.

 

8. cluburi moto...exista, is tari, am cunoscut unul la Trabzon, "Trabzon Motosiklet suruculeri dernegi" baieti saritori, gasesti la ei un ceai, afli de un hotel ieftin si decent, un mecanic moto, unde gasesti si DACA gasesti o piesa....is ok:) http://www.tmsd.org.tr/

 

9. Zonele de conflict...zona Kurdistanului, lacul Van, Kars, granita cu Iranul si mai ales cu Irakul. Cind am fost noi, (iulie 2007) zona era calma, nu existau conflicte majore, dar din 20 in 20 de km erau posturi ale politei militare inarmate greu (mitraliere, jeepuri, Tab-ur, etc) care opresc masinile si controleaza acte, bagaje, etc. Am fost opriti de 2-3 ori,. mai mult din curiozitate, e evident ca NU esti terorist kurd daca vii pe un motopr cu nr de rominia...scrie "turist" pe tine de la distanta. Dar indicatiile si cererile politiei trebuie respectate, e sanatos sa incetinesti si sa astepti sa ti se faca semn sa treci sau sa stai, nu e bine sa enervezi indivizi cu mitraliere:)))

Kurzii sunt foarte primitori, turcii la fel, dar mai bine nu intri in polemici politice si religiase cu unii sau cu altii, nu te arata partinic nici de partea kurzilor, nici a turcilor, nu stii cu cine ajungi sa vb. De regul autoritatile - politie, armata, etc sunt laici 100%, si nu prea suporta elementele religioase. Probabil ca exista si reversul medaliei, nu am avut ocazia sa aflam.

Turcii il respecta ffff mult pe Mustafa Kemal Ataturk deci e bine sa te abtii sa ii faci musteti cu carioca pe tablou (tablouri cu "tatal natiunii turce" sunt aproape peste tot, in locuri publice, in case privatem restaurante, pensiuni, etc....)

 

10. gaseti zone in care nu este alcool...nici macar bere. muezinul se aude peste tot de 5 ori pe zi, in zonele rurale femeile umbla infasurate, uneori total. La vizitarea moskeilor si altor locasuri de cult e bine sa fie si barbatii in pantaloni lungi, camasa cu mineca lunga, iar femeile cu capul, gitul si pieptul acoperite. pe plaje nu se practica nudismul sau toplees-ul, unele turcoaice intra imbracate in apa. E mai mult vb de a le respecta traditiile si cultura, nu poti impune nimanui alte obiceiuri, esti musafir in tara lor si daca nu iti convine tii asta pt tine.

 

11. E o tara minunat de frumoasa, peisaje absolut fantastice, la fel si constructii si momunente culturale si istorice deosebite, este o tara care a fost imperiu, promotoarea unei culturi milenare si in continuare o zona f puternic economic, cultural si civilizational. merita efortul financiar si timpul. Lumea este foate primitoatre, cordiala, in bazar se negociaza, am intilnit mai multri vorbitori de germana decit de engleza, despre Hagi au auzit toti, au o parere in general buna fata de rominia (nu si fata de tiganii noasti) ...etc etc ect

Si noi am parasit Turcia cu gindul de a reveni, iar la vara cu ajutorul lui Allah o vom si face:)

 

sper ca te ajuta cu ceva post=-ul meu.daca ai nevoie de clarificari suplimentare putem vb pe mess:)

TAFU

Editat de tafu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

La primavara vreau sa plec in Turcia intr-un mare tur.

 

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&amp...mp;z=6&om=1

 

Am inteles ca in Univers moto nr10 sau septembrie ar fi ceva asemanator.

 

Are cineva posibilitatea sa imi scaneze sau fotografieze articolul?

 

As cumpara revista daca as mai gasi-o.

 

Multam

Eu cu doi preteni am facut aceasta tura .Ma gasesti pe office@olivers.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...