Sari la conținut

Motociclismo Necenzurat 1.0


marque
 Share

Postări Recomandate

Fiecare om are in forul sau interior dreptatea lui si un sistem de explicatii care ii garanteaza ca el e cel sau cea corecta. Asa ca, tinand cont de ce voi scrie aici, daca organizatorul Carpatica Rally Raid va citi, probabil va sari ca ars(a) si eu voi fi the bad guy.

 

Dar...am cateva lucruri de spus. Raliul asta a fost un exemplu perfect de cum pot lucurile sa mearga prost, din punct de vedere al "efortului editorial" dupa cum spunea colegul meu Demostene. Se spune ca noi presa nu suntem interesati de competitii. Dar ia sa vedem ce se intampla cand suntem interesati, cand ne pregatim un buget, in cazul de fata mai mare decat cel pentru Red Bull Romaniacs, cand mergem 500 km sa vedem un salon off road, cel mai cel din vestul tarii, si un raliu, care din comunicatele de presa se anunta ca o renastere a rally raidului romanesc.

 

Ei bine, am plecat cu un gust amar. Nu atat pentru ca salonul era de fapt o parcare cu 4 moto, 14 atv-uri si restul "conzerve" de teren, ca am vazut un singur motociclist inscris in competitie, in afara de cei 4 ce venisera la promo, adica o evolutie de 5 min in parcarea de la Iulius Mall plus etapa din TM. Nu. Am ramas dezamagit in plan personal, ca asa sunt eu baiat sensibil, cand am plecat, m-am dus sa imi iau ramas bun de la organizator, nu am apucat sa imi duc vorba la bun sfarsit, sa spun "mi-a facut placere, sper sa gasim si alte puncte de colaborare" ca acestea ar mai, doar Speed Racing vrea sa trimita un sportiv la Dakar, primul roman pe quad la acest raliu. Nu. Mi s-a spus "un bine" si mi s-a intors spatele. Am plecat apoi sa fac 550 km pe ceata, noaptea.

 

 

M-am isterizat cand a trebuit sa aflu unde este hotelul in care se tinea briefingul de la o prostituata, care de altfel a fost foarte amabila. Initial, cei din staff, de la secretariat mi-au spus ca hotelul e in Timisoara. Cand pana la urma am rabufnit si le-am zis cum am gasit eu hotelul mi s-a spus ca am fost tratat astfel pentru ca nu m-am prezentat cand ii intrebasem: nu va suparati, doresc si eu sa particip la briefing, imi puteti spune unde e Hotel 2000?

 

Partial de acord. Dar dupa ce m-am prezentat initial doamnei Maris, nu cred ca trebuia sa ma prezint pentru fiecare intrebare pe care urma sa o pun. M-am prezentat apoi, unui domn ce parea sa fie un soi de track manager pentru micul circuit din parcarea Mall, i-am aratat apoi legitimatia de presa si i-am cerut voie sa fac poze de aproape, ca doar conteaza sa ai poze misto, nu?

 

Nu. Am primit aprobarea, dar un tanar arbitru m-a poftit racnind afara, chiar daca i-am spus ca sunt de la o revista moto si poate ii intereseaza si pe ei sa fie poze misto in material. Hai ca as fi inteles masurile de siguranta, dar apoi mi-a cazut fisa ca nu era nici o problema cand sportivii Speed Racing bagau derapaje cu quad-ul prin parcarea "salon", printre putinii vizitatori, sau mergeau cu Kingquad-ul pe 2 roti. Jos palaria pentru nivelul tehnic, dar hai sa adoptam o atitudine consecventa!

 

Nu am inteles apoi ce e cu marele mesaj antidrog al raliului, sau rally raidului cum a sarit imediat sa ma corecteze o domnisoara de la FRM. Alege Viata! Foarte frumos, nu e nici o problema ca luat din Trainspotting, oricum am mai vazut pe forum ca inca e prea mult pentru noi sa fim si originali, problema e ca mi se pare ca e o forma fara continut. Nu stiu in ce masura tinerii din grupele de risc chiar ajung la informatia asta si nu stiu in ce masura se va face ceva pentru a fi implicati in sport. Daca Speed Racing o sa faca un cantonament, o preselectie pentru copii din grupele de risc, cu probleme de adaptare sociala, o spun de pe acum, JOS PALARIA!

 

Dar se va intampla asta? Am meditat putin la pompoasa conferinta de presa unde nu am vrut sa fac pe desteptul cu teoriile astea si am ajuns la urmatoarea concluzie, pe care am mai scris-o cred. Pentru a face motociclism la nivel sportiv in Romania, trebuie:

 

a) sa fii un geniu financiar precoce

:finger: sa ai parinti care la vremea lor au fost genii financiare relativ precoce

c) sa ai vointa si sa ai sansa sa dai de cineva cu ceva posibilitati si suflet, asa cum a dat Stoichescu de Liviu Jigmond.

 

Cam atat. Deci , hai sa ne laudam ca facem raliuri cu mesaje antidrog. Si da, teoria e extraordinara si chiar functioneaza, baiatii care iau droguri si baietii care fac back flip au niste neurotransmitatori cam la fel, pacat ca primii ii scurtcircuiteaza. Si da! Burton a facut-o ! A luat drogati blocati in ghetouri si in cateva saptamanii o parte din ei au ajuns boardriding heroes!

 

Hai sa promovam motociclismul, sportul, off roadul, inclusiv cel cu patru roti. Organizatorul m-a privit cu mare retinere cand i-am propus sa ii las niste reviste sa le dea prin scoli, la actiunile lor cu tinerii, ca ar trebuie sa aiba asa ceva. Am aflat ca de fapt vreau sa fac reclama revistei, ca nu conteaza ca niste copii de generala sau de liceu, citesc o revista primita gratuita, si poate poate 10 din ei devin interesati de motociclism. Da dom'le suntem groaznic de comerciali.

 

Acum, astept reactiile. Cred ca nu am scris rautati gratuite ci doar o palida descriere la cum e sa participi ca jurnalist moto la un raliu, pardon rally raid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt intradevar unii care ar fi in stare sa iti ceara bani tie ca jurnalist ca sa poti face poze. Nu sunt unul dintre aceia care au pretentia sa fie cazati la hotel si hraniti regeste dar am fost pus in situatii uneori penibile desi organizatorii evenimentului ar fi avut nevoie de mediatizare in (pe atunci) singura publicatie moto din romania.

 

Am trecut peste

 

Am avut mai apoi surpriza ca un constructor de moto custom sa imi ceara bani pt a face un pictorial cu motocicleta lui. Sa fii sanatos! Adica ii mai pot intelege pe importatorii care nu au moto de teste ca deh' e cheltuiala in plus, da' sa ceri bani ca sa ti se faca promovare...

 

Ultima faza: un importator de scutere avea pretentia ca textul testului sa treaca pe la el pentru aprobare... Nu am primit aprobare.. ASA si?

 

Important e ca in ciuda acestor personaje sa incercam sa ne pastram verticalitatea. Macar noi, ca de aia am ales meseria asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu sunt genul care are pretentii, cu protocoale si tampenii, chiar fug de chestiile astea, dar nu sunt nici genul care sa isi tina gura si am considerat ca nu strica un pic de inside information despre cum e sa faci revista si sa imi expun opinia personala referitoare la mesajul raliului. Ca Speed Racing o sa spuna ca sunt omul negru, asta e. Repet: nu vreau sa vin cu rautati gratuite, dar echitabil e ca daca lumea are pretentii de la noi, atunci sa nu fim tratati ca si cantitatea neglijabila si tipii care topaie printre arbitrii sa prinda o poza decenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

marque..acu acu vine cursa de la valcea..poti sa faci ca vrei cum vrei si cat vrei de la noi..noi suntem deschisi la orice..iar in privinta pozelor de data asta nu iti cerem bani,dar nici nu iti dam..in schimb o tocanita de caprioara si o cana de bere se gaseste mereu ptr ziaristii care ne iubesc..nu fi suparat..putea sa fie si mai rau..

 

si noi am vrut sa expunem la salon dar doamna respectiva care s-a ocupat de eveniment ne-a zis ca e medic si ca habar nu are cum o sa fie cu expozitia asa ca...am lasat-o balta cu gratie...

 

ptr ceea ce faci tu si ceilalti ziaristi un singur lucru RESPECT...

 

stef valcea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne fereste, pai cum sa cer ceva de la voi am luat-o razna?eu vin la cursa cu mare placere, singura problema e ca pretena nu o sa mai imi dea dominatorul... ma rog, eu o inteleg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne fereste, pai cum sa cer ceva de la voi am luat-o razna?eu vin la cursa cu mare placere, singura problema e ca pretena nu o sa mai imi dea dominatorul... ma rog, eu o inteleg...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doamne fereste, pai cum sa cer ceva de la voi am luat-o razna?eu vin la cursa cu mare placere, singura problema e ca pretena nu o sa mai imi dea dominatorul... ma rog, eu o inteleg...

incerc sa iti pregatesc un atv profi si un pilot la fel sa te duca in traseu...daca te-a lasat fata sportiv..asta e nu dispera..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...