Sari la conținut

O Parere


ishmael
 Share

Postări Recomandate

nah enunt + intrebare ...

 

pe sfarsitul sezonului au inceput pe ici pe colo sa dispara bucatele de vopsea ( max 2 cm patrati ) .

a sosit vremea sa ma ocup de petele de rugina (light) care au inceput sa apara pe respectivele locuri.

 

una dintre ele este chiar la articulatia cadrului - in fata, unde ii sudata bucata aia de tzava aia cu rulmentii de furca.

 

am cumparat si mi-am propus sa folosesc

- jmirghelll de vreo 3 granulatii - ultimu de ala care trebe udat <p400? >

- o solutie care transforma rugina in sare <sa nu mai lucreze>

- email spray pentru retus auto - negru trafic

 

imi este clar ca o sa se vada pe unde am dat cu spray`u deci nu am pretentii de cameleon

 

INTREBAREA este : trebuie sa dau si cu grund (spray de grund) pe suprafete asa mici daca tot am dat cu solutie de aia care face sare inactiva din ultimele molecule de rugina ramase ? - sau ajunge pentru protectie in conditii normale si spray`ul ala.

 

MULTZAM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca raspund cu o intrebare...dar cum se numeste solutia pentru "dezactivarea ruginei", cat costa si unde se gaseste?

Si cred ca e util grundul pentru protectia la rugina pe viitor, si mai si creaza un strat de amorsa pentru vopsea ca sa nu se exfolieze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. mersi de raspuns cu grundul

2. no problem , in arad este un magazin numit archimina (www.archimina.ro - nu au online decat scule pare`mi`se) - magazin de vopseluri / chimicale / tehnica de constructii / etc etc etc . a fost 17 ron 250ml , e o chestie italiana pe care scrie METALFIX - convertore di ruggine ad aqua . (firma ? Rosetti ) ... e intr`un flacon alb care imi aduce aminte de containerele alea mai mari de Tempera .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mobra este demontata? ar fi ideal o sablare locala. asa chiar cureti de rugina. daca nu, dai cu solutia aia pe fier, neutralizeaza rugina, cureti ce rezulta pe acolo, degresezi cu un diluant "tare", si apoi dai cu grund.

 

succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci cum sa zic ... e demotat tot ce se poate demonta ushor ... da nu e cadrul luabil pe sus :kick:

+ ca pe aici la arad ... nu stiu cine sa faca sablari la muritorii de rand (evident la preturi pentru muritori de rand) ... la FOSTA fabrica de papusi se mai faceau ciubucuri - da acolo or tras pe dreapta.

 

in rest, chestii ornamentale si fine , cu sableoare laser & co ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. mersi de raspuns cu grundul

2. no problem , in arad este un magazin numit archimina (www.archimina.ro - nu au online decat scule pare`mi`se) - magazin de vopseluri / chimicale / tehnica de constructii / etc etc etc . a fost 17 ron 250ml , e o chestie italiana pe care scrie METALFIX - convertore di ruggine ad aqua . (firma ? Rosetti ) ... e intr`un flacon alb care imi aduce aminte de containerele alea mai mari de Tempera .

 

Multam de informatie! :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...