Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

da thomas,ziceam yo multe..da is mare fan naked..si kand am vazut gs ul m am kam indragostyt.amu e al meu :banana: styu ka am un pik de lukru la el,o sa mi iau spray uri,dar intay tra sa recitesc cele 100 de pagini ale acestui topik,sa aflu in amanunt kum se procedeaza cel mai bine si ku ce.le am mai citit,dar acum sunt si eu direct interesat. :D mersi de sfat.si.......de fapt...nu mi se pare mik,mi se pare perfect pt mine :)si inka o intrebare.nu mi place delok kum arata galeriile.ce pot sa fac?asa,mai ieftin...

 

Pai mai intai trebuie sa le speli si apoi le poti vopsi cu vopsea de temperatura inalta. Si in al treilea rand scrie fara "K"-uri sa te putem intelege mai bine :D

 

Felicitari pentru capra ca-i frumusica rau :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am incercat cu metoda de mai sus, cu smirghel, curatare, spray termorezistent (intai la 300* apoi am gasit cu greu si la 400*) si tot nu e bine. Asa ca acum in iarna ma duc la mecanicul la care mi-am montat si toba mea cea galagioasa sa imi refaca coturile din inox. Daca vrei, mergem impreuna si poate iesim mai ieftin :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista vreo sansa sa nu se potriveasca de la modele vechi la cele noi

 

sunt cumparate pt un GS din 94 si vreau sa le pun pe unul din 2000

urgent

 

multumesc

 

Eu am pus 150 pe spate si imi pare ca e mai stabila, cel putin pe curbe.

 

Intre modelul din 1994 si cel din 2000 nu cred ca e vreo diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doua rugaminty am la voi.

1 kum curatz si ung lantzul?in amanunt as vrea sa stiu...si cu ce?voi ce folositi?

2cum demontez galeriile in vederea curatarii si vopsirii?da in asa fel inkat sa le pot pune si la lok :crack:

Cu unsul lantului vezi ca sunt cateva topicuri de gen la "Service" - eu am o sg recomandare din propria experienta legata de CE sa folosesti, si anume - spray cu teflon. CUM il folosesti gasesti la "service" cu lux de amanunte :crack:

/index.php?...c=53802&hl=

/index.php?...ic=9691&hl=

/index.php?...c=11359&hl=

/index.php?...c=19295&hl=

/index.php?...c=23928&hl=

...on and on...

Legat de galeriile de evacuare...ca o chestie paralelea eu m'am invatat intr'un an de GS sa incalzesc bine motorul si il tin si cate zece min cateodata intre 1500-2000 ture. Ideea e ca odata l'am tinut (era intuneric bezna) cam p la 3000 poate 3000+ vreo cateva min, si in bezna totala vreau sa'ti spun ca se vedea la iesirea galeriilor din cilindri cum se inrosesc oarecum galeriile...deci nu stiu ce vopsea ai putea folosi in cazul asta. Ziua n'am vazut niciodata asta indiferent cat de turat era motorul...bine in limita bunului simtz nu la 10.000 de rpm.

 

Intrebare: Cat stati sa va incalziti GS'urile pe vreme mai rece ?

 

La Multi Ani pe doua roti !

Editat de AlexLau_81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai am turometru de un an si ceva :crack: (cablu rupt si lene de schimbat) dar oricum, in 3-5 min de turat nu foarte tare se incalzeste cum trebuie. Iar faza cu inrositul coturilor este absolut normala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare din arad

tocmai mi-am achizitionat un GS 500 din 93 ( in toamna 2006 ) si nu am facut km cu el ( aprox 500 )

intrebari inca nu am dar e bine ca atunci cand voi avea am cui sa le adresez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pun Valvoline Durablend, semisintetic, 10W-40. 2,7 daca nu schimbi filtrul de ulei, 2,9 daca il schimbi si 3 si un pic daca si speli bine baia de ulei.... parca, nu imi mai aduc bine aminte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pun Valvoline Durablend, semisintetic, 10W-40. 2,7 daca nu schimbi filtrul de ulei, 2,9 daca il schimbi si 3 si un pic daca si speli bine baia de ulei.... parca, nu imi mai aduc bine aminte!

 

mersi

dau o bere cand ajung prin bv

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit undeva in forum ca gs 500 consuma 3-4 l afara,si 4-5 oras

eu am avut un cosum de 6 l la 100 afara din oras, am facut 220 km cu 14 l

Intrebarea mea: care este cauza vreo defectiune, piesa ce tre schimbata

sau calitatea mea de incepator nu corelez bine trepta de viteza cu viteza de mers

la 90-100 km ora ce treapta de viteza e recomandata?

cat tre sa indice turometrul in relanti

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare

ce ulei e recomandat pt schimb?

ce cantitate?

 

probabil s-a mai dezbatutu problema undeva in topic, momentan nu am timp sa il lecturez

 

Despre ulei click AICI si AICI

 

Uleiul recomandat de producator e 10W40 semisintetic. Din asta am bagat si eu, Aral si Mobil 1. La un schimb de ulei intra 2,6 L daca nu schimbi filtrul, si 2,8 daca schimbi si filtrul. Recomandat ar fi sa schimbi si filtrul. Ai grija cand cumperi uleiul sa te asiguri ca e pentru motocicleta. Exista 10W40 si pentru masini, asa ca ai grija sa nu le incurci.

 

 

am citit undeva in forum ca gs 500 consuma 3-4 l afara,si 4-5 oras

eu am avut un cosum de 6 l la 100 afara din oras, am facut 220 km cu 14 l

Intrebarea mea: care este cauza vreo defectiune, piesa ce tre schimbata

sau calitatea mea de incepator nu corelez bine trepta de viteza cu viteza de mers

la 90-100 km ora ce treapta de viteza e recomandata?

cat tre sa indice turometrul in relanti

mersi

 

Gs-ul consuma cam 5%. Reglata bine, cu carburatoare curate si sincronizate, bujii bune, si filtru de aer curat la drum intins ia sub 5. La relanti ar trebui sa stea intre 1000 si 1500 rpm, dupa ce motorul e cald.

La 90-100 km/h, daca o ti constant, o poti baga in a 6-a.

 

Asa ca du-o la cineva sa iti curete si sa iti sincronizeze carburatoarele, pune bujii si filtru de aer nou, si va consuma mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6% a vazut GSul meu :lol: numai in conditii de forja in oras. Afara, cu pasager si mers destul de sustinut: 4,5%. Banditul lua inainte de iernat 8,5 in oras si cam 7 afara, chiar si 7,5 daca ii dadeam in gura. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca auzi de un 20w40 ia-l. Ala, dupa parerea mea ar fi ideal. E bun si 10w 40 (asa cum scrie in cartea ei) cum zice Road. Dar creca si Road ar vrea un 20w40 :rose:

 

Nu mai am GS dar daca as fi avut tot 10w40 as fi bagat. Acuma asta e alegerea mea, am zis doar ce am folosit eu.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...