Sari la conținut

Am Indoit Evacuarea


dulfa
 Share

Postări Recomandate

salutare , dumineca la iesire am reusit sa fac ce nu prea multi au vazut pe la noi , am indoit evacurea in bucla de linga scutul motor , din toata suprafata tevii am ramas cam cu 20% din volumul acesteia . intrebarea mea este daca nu exista cineva cae si-a schimbat evacuarea cap-coada si nu are cumva de vanzare bucata de la chiuloasa pina la finala pt KTM EXC 525 din 2005.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , dumineca la iesire am reusit sa fac ce nu prea multi au vazut pe la noi , am indoit evacurea in bucla de linga scutul motor , din toata suprafata tevii am ramas cam cu 20% din volumul acesteia . intrebarea mea este daca nu exista cineva cae si-a schimbat evacuarea cap-coada si nu are cumva de vanzare bucata de la chiuloasa pina la finala pt KTM EXC 525 din 2005.

vezi la aia care au montate esapamente complete de tunning..in general finalele tunning nu prea se potrivesc pe tevile clasice de evacuare asa ca ai sanse mari sa gasesti..din pacate eu pe a mea am vandut-o anul trecut..dar intreaba pe la motomania sau moto adventure pe mecanici..ca aia stiu cel mai bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma prea pricep insa am auzit ca la 2T se poate indrepta/repara si exista aparatura speciala cu presiune de aer sau ceva de gen. sunt sigur ca se poate indrepta oricat e de lovita e si cu aparatura aia si poate chiar si fara (vb. cu colegii tai din pancota ca ei au mai trecut prin asa ceva).

Editat de BGS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varianta cea mai simpla este sa cauti piesa de cumparat.daca nu, incearca sa scoti indoitura prin umplere cu apa si congelare, in mod normal din 2 inghetari ar trebui sa iasa, insa depinde mult si de indoitura.totusi, merita incercat. alta varianta este sa duci teavba la un meserias priceput, se poate recupera suficient sa nu ti dea bataie de cap.

la 2t se repara si cu aer(mai greu) dar de obicei se decupeazxa o fereastrea in pipa pentru a se putea impiinge cu o unealta din interior.

una peste alta, eu as incerca la inceput cu apa/congelator, dar cauta detalii despre procedeu, ca sa il faci corect.bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah..ma lasi???soso daca afli cum se procedeaza ar fi minunat..nu m-am gandit niciodata la asta..poate si din cauza faptului ca nu am facut fizica la profil uman.. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

google it, chiar nu sunt basme.pe scurt, se baga apa in portiunea indoita, de obicei e chiar in curbura, deci exista o pozitie a tevii in care apa sta atmosferic exact in zona strambata.cu acondul prealabil al soriei, cotul se aseaza in aceasta pozitie in congelator, unde se lasa cagteva ore, pana apa din el se face bocna.pentru ca apa e unul din 2 materiale cunoscute deocamdata, ce au proprietatea de a isi mari volmul la trecerea din stare lichida in stare solida, presiunea enorma generata de apa la inghetare va impinge indoitura inapoi.daca e indoitura mare se repeta procesul, dar nu se exagereaza cu volumul de apa din teava, metalul se poate rupe, mai ales pe cutele formate la avariere.

la coturile de 4t metoda chiar se preteaza, pt ca materialul e mai gros decat la toba de 2t

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

v-a multumesc pt sfaturi , intre timp am comandat o alta evacuare, nu prea ieftina (147 eu) , v-a spun asta sa stiti ce v-a asteapta in caz ca v-a confruntati cu aceeasi problema ,evacuarea cea veche mi-a indreptat-o un prieten din ciocan din sudura ,a mers in weekend fara probleme , o am de rezerva in caz ca mai patesc odata problema acesta desi sincer nu vreau la cat costa una noua am sa casc bine ochii unde "parchez" de acuma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
v-a multumesc pt sfaturi , intre timp am comandat o alta evacuare, nu prea ieftina (147 eu) , v-a spun asta sa stiti ce v-a asteapta in caz ca v-a confruntati cu aceeasi problema ,evacuarea cea veche mi-a indreptat-o un prieten din ciocan din sudura ,a mers in weekend fara probleme , o am de rezerva in caz ca mai patesc odata problema acesta desi sincer nu vreau la cat costa una noua am sa casc bine ochii unde "parchez" de acuma

Imi pare rau ca am vazut prea tarziu topicul. In sculele noi de tinichigerie exista un aparat care iti putea repara toba fara probleme si eu chiar am la servici. Daca mai aveti belele incercam sa vedem ce iese...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

si eu am cotul indoit in doua locuri, e drept nu foarte tare, dar ma gandesc ca si-o poate lua mai rau.

 

am retinut 'soarecu', daca o busesc mai tare te caut.

 

COMPLETARE 29 mai:

 

 

ieri am reusit sa indoi foarte rau cotul de la evacuare, cam 1/2 din diametrul lui.

sunt la a treia congelare si pare sa functioneze metoda.

cotul este din titan asa ca o alta interventie tip sudura o vad foarte complicata.

mai exersez cu inghetul si dezghetul si va dau de veste.

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , dumineca la iesire am reusit sa fac ce nu prea multi au vazut pe la noi , am indoit evacurea in bucla de linga scutul motor , din toata suprafata tevii am ramas cam cu 20% din volumul acesteia . intrebarea mea este daca nu exista cineva cae si-a schimbat evacuarea cap-coada si nu are cumva de vanzare bucata de la chiuloasa pina la finala pt KTM EXC 525 din 2005.

 

eu am schibat deja 2 evacuari (le-am prapadit rau de tot) la un exc 450 factory.

dupa am auzit de treaba cu inghetul, dar trebuie sa ai si dopuri rezistente (asa am auzit).

incearca, nu te costa nimic.

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa am auzit de treaba cu inghetul, dar trebuie sa ai si dopuri rezistente (asa am auzit).

 

 

nu trebuie sa ai dopuri rezistente. prin inghet apa isi mareste volumul si impinge in toate directiile.

ca si exemplu: un pahar de sticla crapa daca lasi sa inghete apa in el, chiar daca este descoperit.

 

curiozitatea mea este de cate ori va trebui sa repet operatia ca sa ajung la un rezultat multumitor. inca experimentez!

 

si inca ceva: folosesc congelare rapida la -27 grade. sa vedem.

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

curiozitatea mea este de cate ori va trebui sa repet operatia ca sa ajung la un rezultat multumitor. inca experimentez!

 

dar s-a intamplat ceva dupa prima operatie?

 

PS ideea cu dopurile doar am auzit-o pt ca nu toti au posibilitatea de spatiu de inghet mare (gen lada etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FUNCTIONEAZA!!!!!!!

am indreptat cam 90% din deformare! nu mai insist, e sufi.

 

ideea este urmatoarea; daca este foarte rau busita iti trebuie sa repeti operatiunea de multe ori.

eu am facut-o de 20 de ori si dupa cateva congelari m-am prins ca daca pun cate un cub de gheata in fiecare brat al cotului plin cu apa(in pozitia vase comunicante), prin inertie termica(inghet) primele se formeaza dopurile de gheata.

 

asa ca spor la inghet!

 

 

multam soso de idee!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge foarte bine si cu gheata. io la 2t... le-am tot sifonat.

 

trebuie sa ai grija sa nu plesneasca prea tare. oricum... daca e sa plesneasca se intampla pe sudura iar acolo e usor de sudat la loc.

 

oricum... se repara si cu gheata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

tocmai am indreptat doua galerii ( 4 timpi , strangulare ~50 % ) din titan astfel:

- se incalzeste cu un arzator cu butan locul indoit

-cu o bila din otel de diametru mai mic decit teava dar mai mare decit sectiunea minima a indoiturii se loveste zona incalzita ( se tine bila in palma si se scutura teava energic ) . daca se intepeneste bila in teava se deblocheaza lovind cu un ciocan teava in zona adiacenta indoiturii .

-se schimba bila cu una mai mare in diametru si se repeta operatia

-apoi cu o scula * se finiseaza locul

pe parcursul operatiilor se incalzeste mereu locul " la rosu " de cite ori este necesar . in functie de indeminare se poate indrepta astfel incit sa nu se observe nici o urma de indoire .

 

* am confectionat-o in felul urmator :

intr-o bila din fier apropiata de diametrul tevii se practica o gaura de 6 mm

se fixeaza o tija ( ~ 50 cm ) prin gaura data in bila

pe tija se insira piulite de M18 pina lungimea totala depaseste distanta de la capatul evacuarii pina la indoitura

scula astfel obtinuta se bate cu ciocanul in interiorul evacuarii iar bila se poate folosi drept contragreutate la ciocanirea evacuarii .

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am indreptat doua galerii ( 4 timpi , strangulare ~50 % ) din titan astfel:

- se incalzeste cu un arzator cu butan locul indoit

-cu o bila din otel de diametru mai mic decit teava dar mai mare decit sectiunea minima a indoiturii se loveste zona incalzita ( se tine bila in palma si se scutura teava energic ) . daca se intepeneste bila in teava se deblocheaza lovind cu un ciocan teava in zona adiacenta indoiturii .

-se schimba bila cu una mai mare in diametru si se repeta operatia

-apoi cu o scula * se finiseaza locul

pe parcursul operatiilor se incalzeste mereu locul " la rosu " de cite ori este necesar . in functie de indeminare se poate indrepta astfel incit sa nu se observe nici o urma de indoire .

 

* am confectionat-o in felul urmator :

intr-o bila din fier apropiata de diametrul tevii se practica o gaura de 6 mm

se fixeaza o tija ( ~ 50 cm ) prin gaura data in bila

pe tija se insira piulite de M18 pina lungimea totala depaseste distanta de la capatul evacuarii pina la indoitura

scula astfel obtinuta se bate cu ciocanul in interiorul evacuarii iar bila se poate folosi drept contragreutate la ciocanirea evacuarii .

 

foarte interesant si practic.

explica-mi si mie de ce trebuie sa insiri piulite pe tija?... ii dau o mai mare rezistenta cand o bati cu ciocanul?

 

eu sunt la a treia evacuare indreptata prin inghet(e drept rezultatul nu este imediat, dar e ok)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte interesant si practic.

explica-mi si mie de ce trebuie sa insiri piulite pe tija?... ii dau o mai mare rezistenta cand o bati cu ciocanul?

da.

cind te apropii de cota finala bila nu mai merge doar din propria inertie si trebuie sa o impingi cumva .

piulitele creeaza un mediu mai rigid decit o tija de 6 prin care poti impinge bila ( batuta cu ciocanul ) .

tija este suficient de flexibila sa urmareasca coturile si suficient de rezistenta ca sa extragi bila din teava dupa ce ai terminat .

daca bila are diametrul cu 1 mm mai mic decit interiorul tevii finisarea este foarte buna . nici nu se cunoaste ca a fost indoita teava .

in functie de indeminarea fiecaruia operatia dureaza ~ 30 minute iar sculele se pot cara in portbagajul masinii ( pentru sesiuni de mai multe zile de hard-enduro )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu toata lumea are la dispozitie banc de lucru scule si cel mai important, bile de metal cu diametru de 40 mm.un rulment de dacie mai spargem cu ciocanul, dar ce folosesti tu tine deja de altelier de reparatie. oricum, congelarea este metoda cea mai simpla, din punctul meu de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar prin congelare nu se modifica si partea unde nu a fost strambata??intreb ptr ca am o mica infundatura in esapament si ma gandesc daca are rost sa incerc sau stric toata treaba mai rau??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trusa, bilele si evacuarea inderptata .

fosta indoitura avea unghi de 90 grade de parca as fi lovit un cornier si din acest motiv a ramas o mica cuta pe care nu am mai avut chef sa o inderpt

post-37333-1215111671_thumb.jpg

post-37333-1215111683_thumb.jpg

post-37333-1215111698_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar prin congelare nu se modifica si partea unde nu a fost strambata??intreb ptr ca am o mica infundatura in esapament si ma gandesc daca are rost sa incerc sau stric toata treaba mai rau??

 

prin congelare se modifica indoitura(revine teava la forma initiala).

in schimb, daca indoitura este pe cot dupa congelare bratele cotului se vor departa putin(aprox 5cm), dar se apropie usor prin lovire cu un lemn.

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am incercat de 3 ori sa indrept teava prin inghet si nu am observat ABSOLUT nici un fel de modificare..nici macar una milimetrica..o sa incerc varianta "la cald"..aia sigur are succes..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

undeva siguri gresesti, eu incercam doar sa te ajut, nu era nevoie de :baldy:

poate ti-a curs apa din teava cand ai bagat-o in congelator :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...