Sari la conținut

FZR 400 are nevoie de AJUTOR!


Postări Recomandate

Am un FZR de 400, in 4 timpi si 4 pistoane, si nu stiu daca e bine sa-i bag un ulei care il am deja: CASTROL 4T (10W50), pe care scrie ca ar fi Fullsintetic, dar recomandat si ambreajelor umede. Am auzit variate variante: ca ar fi rau sa bag un ulei de acest tip, ca fiind un motor mai vechi, 1992, ar putea sa-i dauneze, ambreajul o as patineze si o sa se termine. La fel am auzit despre Dura lube, ca termina supapele hidraulice, ca ... Nu sti ce sa fac,parerile se contrazic si sunt in situatia ca am un schimb de ulei luat din Germania si un Dura lube care mi-e relativ frica sa le folosesc.

Am nevoie de ceva ajutor. Parerile si experienta voastra sunt impotante!

post-42-1114602530_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca un ulei superior celui recomandat de producator poate avea efecte negative. Atit doar ca in 1992 nu exista calitatea de acum.

Pe de alta parte, ambreiajele multidisc sint facute sa lucreze in ulei, si doar viscozitatea (de ex. 80W90) poate duce la patinare, pentru ca se formeaza o pelicula prea groasa. Asa ca eu as baga fara emotii uleiul ala sintetic.

Referitor la aditivi, cam toti producatorii recomanda sa NU bagi. Eu personal nu stiu nimic de DuraLube, daca e bun sau nu. Dar am bagat la mine metalizant Liqui Moly si nu am observat nimic suspect la ambreiaj...

Poti sa incerci aditivul, si daca patineaza schimbi uleiul...dar eu nu cred ca va fi cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit variate variante: ca ar fi rau sa bag un ulei de acest tip, ca fiind un motor mai vechi, 1992, ar putea sa-i dauneze, ambreajul o as patineze si o sa se termine.

eu ma gandesc ca atata timp cat patineaza nu are cum sa se uzeze................e logic, nu? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi mic are dreptate. Eu am bagat Duralube in motor (XT 600 E) si merge chiar mai bine nu se mai incalzeste asa tare in oras si intra si mai usor in fiteze dar si iese mai usor . Ambreiajul patineaza nu din cauza de ulei ci din cauza ca e dus sau arcurile sunt decalite .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...