Sari la conținut

telescoape "moarte" ?


jack2004
 Share

Postări Recomandate

HI, :P

 

azi a fost prima data cand am luat pasager cu mine pe "rusoaica" mea si am facut cca. 80 de km...

 

am ajuns sanatosi acasa, DAR...

 

mi sau blocat telescoapele sapate, nu stiu daca expresia "blocat" e cea mai buna expresie, dar mi se pare ca nu mai functioneaza...

 

degeaba ma pun cu kg-ele mele pe ele, nici nu se misca, iar la gropile "noastre" (ca avem destule :lol: ) se simte ca "bate" ceva... :lol:

 

OARE S-AU DISTRUS COMPLET TELESCOAPELE :lol:

 

ce sa ma fac????

 

1. stie careva dintre Voi cotele simeringului de la telescoapele spate VOSHOD 3M ???

2. sa le schimb cu ceva??? DAR CU CE??? IJ??? MZ ETZ 250????

 

Va rog ajutati-ma :lol:

 

Apropo Voshod 3M... :lol:

 

Voshodul 175 cc., dupa parerea mea nu a fost creat ptr. 2 persoane...

La o rampa mai mare cu pasager in spate a trebuit sa schimb a 3-a, si chiar a 2-a, intr-un loc si a 1-a :lol:

 

dupa parerea Voastra este normal asa ceva???

 

am urcat rampa cu 30, 20 km/h... si chiar mai putin...

 

:lol:

 

Va rog ajutati-ma, la telescoape :ok:

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iju a fost creat pt atash si 3 persoane in el, basca bagaj

Urca pante medii-mari solo cu o persoana in spate cu a 3-a si urca in turatie de la 40 la ora la 60, deci reuseste sa accelereze. Asta cu pinionul de 19.

 

Poti pune telescoape de la Tunaru de Ij, sunt foarte bune, si nu iti mai faci griji cu suspensia spate. Lucreaza frumos, absorb impactul si isi revin incet, se simte uleiul in ele. Ca sa schimbi simeringurile la suspensiile tale cred ca iti trebuie o presa calumea, e greu, mai bine dai un ban pe unele noi si stii ca face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hi,

 

am desfacut telescopul care picura, am reusit sa remediez problema...

nu era vorba de simering, ci de o garnitura din cauciuc, care sa schimbat usor

:laugh:

 

din ce cauza am crezut ca s-au blocat telescoapele????

 

IVAN :huh: :lol: a montat un surub la frana din spate (extrem de lunga fara nici un motiv), care a atins toba stinga, mi-la gaurit, surubul a intrat in toba si ramanand acolo nu a mai lasat telescoapele sa lucreze normal... din aceasta cauza si "bubuitura" care s-a auzit in timpul mersului :laugh: :(

 

deci m-am ales cu toba gaurita :laugh: :)

 

ce sa ma fac???

 

sa pun o pata cu sudura???

 

sa las asa gaura???

 

care e parerea voastra???

 

 

asfalt uscat si drumuri fara evenimente...

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, vezi, era ceva mai simplu. nu ca in cazul meu, de tb sa sap pana la cutia de viteze :huh:

 

cu toba, avand in vedere ca e gaurita pe la capat, nu cred ca influenteaza cu ceva dinamica gazelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hi, motocicleta e gata de drum, dar dupa ce am montat telescoapele, cel care curgea picura in continuare... :huh:

 

cred ca are belit si simeringul, desi nu se vede...

 

toba a fost sudata, am taiat surubul fara sfarsit a lui Ivan, acolo e ok, dar ramane nerezolvata treaba cu telescoapele spate :laugh:

 

telescoapele de Jawa 350 nu se potrivesc, cela de MZ ETZ 250 sunt cu cca. 50 mm mai lungi...

 

telescoapele Voshod 3M au lungimea de cca 320 mm.

 

nu stiu IJ-ul ce fel de telescoape are la spate... ajutati-ma va rog!!!

 

mersi anticipat....

Editat de jack2004
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

si io am avut probleme la telescoape daca pica simeringurile se mai strang daca le

speli cu benzina sfatu meu curata bine cu benzina toate piesele telescopului si baga in ele numai ulei hidraulic ca e cel mai bun chiar si ala la 35 de mii e mai bun

decat unu de motor su io mai stiu de care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: Vai... sa nu zici ca la motorul acela frumos vrei sa schimbi telescoapele???

A deja macar 5000 km??? Ai gaurit si toba... parca vad ca pana in toamna te apuci si de vopsit... :kick:

 

Daca telescoaple de ETZ zici ca sunt cu 5 cm mai lungi, si alte modificari nu trebuie sa faci.. pune de ETZ ca sunt foarte bune!!!

 

p.s. 5 cm nu este asa mult, putin va fi motorul mai ridicat...

 

:birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu telescoapele am rezolvat, nu era mare problema, avea unul o garnitura distrusa care sa schimbat foarte usor...

 

cei 15 ani de batranete se vad nu la aspectul motocicletei ci mai de graba la piesele din cauciuc...

 

asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...