Sari la conținut

Sfat Supermoto


sml
 Share

Postări Recomandate

Salut..

 

De cateva luni bune ma bate gandul sa imi cumpar un supermoto; ce e drept e ca m-am plictisit de scooter.

Pentru inceput caut ceva nou de 125-250cc la un pret pana in 3500-4000e (asta bineinteles daca exista asa ceva). Din cate am inteles de pe forumuri e mai bine ca incepator sa cumpar unul in 4t?!

 

Rugamintea mea este daca ma puteti ajuta cu niste modele de motoare si niste sfaturi. Sincer nu cunosc multe modele de SM.

 

Mersi anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai scuter de 50cmc delimitat (si eventual tunat), s-ar putea ca un supermoto de 125 in 4 timpi sa ti se para lenes, si pe buna dreptate.

 

Intre 125 2t si 250 4t, eu iti recomand 250 4t. Din pacate, nu sunt prea multe modele de 250 4t. Cea mai buna alegere ar fi Yamaha WR, cu mentiunea ca nu o sa o gasesti noua la banii aia, dar un second bun tot o sa gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp nu e prea mare la cilindree sau la cai, orice motocicleta se potriveste pentru un incepator. Alde enduro/supermoto s-ar putea totusi sa fie cu probleme pentru cei mici de inaltime.

In rest, supermoto e motocicleta care se "simte" cel mai mult ca o bicicleta: ca dinamica si manevrabilitate, deci e ca si cum ai merge cu bicicleta. Aproape :D

Este foarte buna pentru incepatori, nu plange daca dai cu ea pe jos si mai este si ideala pentru traficul din oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salz ....Yo's detinator de sm :lol: ... am un mz 125 sm 2002 ...4t 11kw 15 cp (am a1 deocamdata ) ...

nu il asculta pe mihaio07 ca nu prea stie despre ce e vorba ....scuteru' nu se compara in veci cu motoru (nici demaraj nici viteza, nici stabilitate , nici numic ) ..

uite aici o lista cu sm'urile pe care le stiu eu ....

1 mz 125 sm

2 derbi 125 sm

3 yamaha xt 125 x

4 yamaha dt 125 x

5 ktm lc 2 125 sm

6 kreidler 125 sm

7 husquvarna 125 sm

8 rieju smx 125

9 hyosung xrx 125 sm

10 tomos 125 sm

 

 

si poate ca mai sunt , da' yo nu mai stiu ...

de 250 nu prea am auzit ...

eu iti recomand mz sau yamaha ... si la sh si tot sunt bune ( cauta pe mobile .de )

 

ne vedem peste un an pe drz 400 sm :D

asfalt uscat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SM de 250 în 4 timpi: de exemplu KTM EXC, Honda CRF sau Yamaha ... sînt foarte OK, mai puțin viteza maximă în linie dreaptă (asta dacă ieÂşi din oraÂş). Dacă nu, 450 sau mai mare (4t). Nu-ți recomand în nici un caz supermoto în 2t (mai ales ca începător, Âşi nici altfel datorită dificultăților aferente - de pilotaj :crack: ). La fel, 125 în 4t nu are nici un haz ... o să te saturi repede :blbl:

 

baftă ... Âşi nu ezita ... este foarte distractiv :D .. pentru oraÂş nu pot compara supermoto cu nimic :D ... Âşi uită Âşi de mizeriile alea chinezeÂşti (nu tu suspensii, nu tu frîne .. care fac chiar mai mult decît caii putere) ... Âşi Gas Gas are un model foarte frumos (numai Ohlins Âşi Brembo :P), sau mai sînt modelele de 450 (Husqvarna, KTM, Husaberg, Honda, Yamaha) dacă trebuie mai mult power :haha:

 

eu îți doresc să îți iei ceva frumos ... la 3000 ... 4000 se poate, cu siguranță ...

post-4023-1205449293_thumb.jpg

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...