Sari la conținut

Mousse Sau Camera


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 117
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da ,parerile sant impartite si e bine sa fie asa(Patrick e endurist cu experienta si are preferintele lui).

Avantajul consta nu atat in faptul ca nu faci pana(caz in care ti-ai stricat ziua si poate nu numai a ta ci si a celor cu care esti in padure ;doar nu-ti parasesti coechipierul la necaz) ci in faptul ca aderenta este deosebit de buna(exceptie un mousse tare).Multi din cei pe care-i cunosc folosesc mousse foarte moale si am avut ocazia de a vedea diferentele in teren.Dar conteaza si amvelopa ,aleasa cu grija.Eu evit a merge cu gume de compozitie Hard(nu zic nume pt a nu face antireclama) dupa ce am avut cateva experiente neplacute .Prefer cauciucurile mai moi,care nu au mult plastic in compozitie(poti deosebi prin faptul ca sant mate ).

Asta nu inseamna ca se uzeaza mai repede,dar asigura aderenta sporita datorita faptului ca e maleabil agata asperitatile cele mai mici ,e aderenta pe piatra radacini etc.

In principiu,cred, e mai bine sa incerce fiecare mai multe combinatii ,care se preteaza zonei

Si poze, un amic .De unde nu te scoate nici guma cea mai buna

post-9245-1205168397_thumb.jpgpost-9245-1205168483_thumb.jpg

 

bunikule dar nimeni nu este curios sa stie daca moussul se poate monta pe orice fel de guma(enduro sau cross)desigur respectand dimensiunile?eu stiam ca se monteaza pe gume destinate pt.asa ceva.gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bart

merge mousse cu orice fel de cauciuc de enduro/cross daca respecti dimensiunile.

 

salut Ionut,de la cei cu mai multa experienta am aflat ca altfel de gume decat cele destinate pt mouss,accelereaza mult uzura acestuia ba chiar distruge. voi il montati si pe gume de cross?vorbesc de mouss michelin.merci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Ionut,de la cei cu mai multa experienta am aflat ca altfel de gume decat cele destinate pt mouss,accelereaza mult uzura acestuia ba chiar distruge. voi il montati si pe gume de cross?vorbesc de mouss michelin.merci :)

 

Nu are nici o problema mousseu-ul cu cauciucul de cross. Majoritatea baietilor care se dau in campionat se dau cu cauciucuri de cross. Important la mousse e sa-l dai cu gel cat mai des, sa-l fixezi cu fluturas sa nu se invarta si sa nu mergi tare pe asfalt.

Eu sunt la al 3-lea sezon cu acelasi mousse de spate si sigur ma tine si sezonul asta. Primul sezon am mers numai cu cross, al doilea cu enduro FIM si acum am tot FIM dar probabil o sa mai pun crossuri.

 

Pune cu curaj mousse. Merita investitia. Scapi de stresul cu penele si o sa ai grip f bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici o problema mousseu-ul cu cauciucul de cross. Majoritatea baietilor care se dau in campionat se dau cu cauciucuri de cross. Important la mousse e sa-l dai cu gel cat mai des, sa-l fixezi cu fluturas sa nu se invarta si sa nu mergi tare pe asfalt.

Eu sunt la al 3-lea sezon cu acelasi mousse de spate si sigur ma tine si sezonul asta. Primul sezon am mers numai cu cross, al doilea cu enduro FIM si acum am tot FIM dar probabil o sa mai pun crossuri.

 

Pune cu curaj mousse. Merita investitia. Scapi de stresul cu penele si o sa ai grip f bun.

 

am deja de mult timp dar respectam chestia asta cu gume numai "dedicate"merci mult oricum si ne vedem la urmatoarea cursa(cu piciorul ok) :)

Editat de baurtulus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Referitor la fluturas , in cazul montarii mousse-lui trebuie montat un papion special ?Si inca ceva se mai monteaza cumva vreo valva mecanica care este de ajutor la montajul cauciucului, la centrarea lui?Daca trebuie vreun papion special , unde gasesc asa ceva?Eu am un papion montat la camera. E bun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la fluturas , in cazul montarii mousse-lui trebuie montat un papion special ?Si inca ceva se mai monteaza cumva vreo valva mecanica care este de ajutor la montajul cauciucului, la centrarea lui?Daca trebuie vreun papion special , unde gasesc asa ceva?Eu am un papion montat la camera. E bun?

bineinteles ca este..pune paipionul clasic si fa-ti treaba cu el..am vazut chiar la noi ce se intampla cand esti usurel si nu ai papion pus in cauciuc..respectivul a baniot ca ii patineaza ambreiajul si dupa ce la schimbat(150 euro discurile)a vazut ca se invarte cauciucul..

 

ps..bagati un pic de silicon sau pasta de etansare unde este locul valvei ca sa evitati sa intre apa si mizeria acolo..la romaiacs am vazut cum se pregatesc mousse-urile..la montat,s-a dat o bucata cu el..la-u demontat si au taiat un v in interior pe toata lungimea lui..iar au montat,..si tot asa de vreo 3 ori..cand i-am intrebat ce fac am zis ca modifica mousse-ul de 140 intr-unul de 120 ca sa aibe aderenta mai buna(sa fie mai moale cauciucul)..mi s-a rupt sufletul dar la primul montaj parca avea 3 atm in guma..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Referitor la gel, ce rol are gelul? se poate inlocui cu altceva?

 

gelu ala e o vaselina siliconica. Eu nu cred ca metzeler si michellin au inventat ei o vaselina speciala pentru un produs de nisa; cred ca ar trebui sa gasesti ceva similar/compatibil pe la producatorii de uleiuri/unsori de auto/moto. Insa nu prea merita sa te zgarcesti. La KTM satu mare e 1.6 mil kilu. Eu am luat juma de kil si estimez ca imi ajunge la vreo 7-8 schimburi (la care sa pun vaselina din abundenta; pe zgarceala ajunge si de 10 schimburi).

 

Ca si rol, cred ca protejeaza mousse-ul la frecarea cu cauciucul. Cert e ca daca il bagi fara vaselina se duce dreacu. Nu baga fara!

 

Daca bagi fara papion ti se invarte mousse-ul in cauciuc si iar nu e bine. Baga papion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mosule, asta spun, ma dau fara papion de 2 ani si nu e nici o problema.

Mai mult de atat pe prospectul de montaj al mousse-ului spune sa nu pui papion.

Acum intreb si eu, daca pui vaselina, nu se invarte din cauza asta?

 

PS n-am avut gel si am uns cu putina vaselina cauciucul pe interior.

Credeti ca o fi vre-o problema?

Editat de gizmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mosule, asta spun, ma dau fara papion de 2 ani si nu e nici o problema.

Mai mult de atat pe prospectul de montaj al mousse-ului spune sa nu pui papion.

Acum intreb si eu, daca pui vaselina, nu se invarte din cauza asta?

 

PS n-am avut gel si am uns cu putina vaselina cauciucul pe interior.

Credeti ca o fi vre-o problema?

 

n-ai mers tare. De-aia nu ai stricat mousse-ul.

Legat de vaselina - din moment ce deja ai bagat, ramane sa ne zici si noua la primavara daca a fost ok sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ei de ce spun sa nu pui?

Nu este destinat competitiilor? Sau aia nu merg tare?

 

aia pun toti papion. La cum merg greii, mousse-ul se topeste efectiv daca se invarte in cauciuc. Am citit de mosse-uri topite la Dakar. Zsolt povestea ca acum vreo 2 ani un ungur a topit mousse-ulla hungarian baja.

Tu poti sa nu pui daca vrei. Dar e mai bine sa pui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....... PS n-am avut gel si am uns cu putina vaselina cauciucul pe interior.

Credeti ca o fi vre-o problema?

Daca ai pus vaselina din produse petroliere s-ar putea sa se imbibe in cauciuc si sa-l umfle ( dospeasca ) si sa-l inmoaie . Nu oice cauciuc ( in sensul de material ) rezista la vaselina " clasica "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

baieti,de la o vreme fac pana spate destul de des,(stiu,trebe musse :rolleyes: )adica se cam rup valvele.precizez ca am papion.exista un mod special de montare a camerei?(a fost o discutie odata pe forum despre asta,dar nu o mai gasesc).este posibil sa se miste anvelopa si sa traga de valva?papion uzat?

unde gasim camere "superextraheavyranforsate" la preturi civilizate?

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baieti,de la o vreme fac pana spate destul de des,(stiu,trebe musse :rolleyes: )adica se cam rup valvele.precizez ca am papion.exista un mod special de montare a camerei?(a fost o discutie odata pe forum despre asta,dar nu o mai gasesc).este posibil sa se miste anvelopa si sa traga de valva?papion uzat?

unde gasim camere "superextraheavyranforsate" la preturi civilizate?

multam

 

Pai, poate nu ai bine montate rim-lock-urile. Sau pune doua pe spate. Mai dai o gaura in janta daca e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, poate nu ai bine montate rim-lock-urile. Sau pune doua pe spate. Mai dai o gaura in janta daca e cazul.

 

E si asta o solutie.

Camere groase gasesti la www.patrickmoto.ro. Vreo 50 E perechea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...