Sari la conținut

Piesa Grup Yamaha Xvs 650 Dragstar


Postări Recomandate

Oameni buni, am o problema la grup: 2 piese s-au uzat si trebuiesc inlocuite. Una dintre ele si anume cupla cardanica, a fost usor de identificat si o pot comanda. Partea mai nasoala este ca in aceasta cupla intra un capat al unei piese care nu este numerotata si pentru care am nevoie de un cod ca sa o pot comanda. Celalalt capat al acestei piese se termina cu un fel de roata melcata, daca nu gresesc... Este cea care se afla intre rulmentul numerotat cu 8 si oringul notat cu 9 .

 

Incerc sa atasez desenul, poate cineva ma poate ajuta cu un sfat.

post-6399-1205144806_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, am o problema la grup: 2 piese s-au uzat si trebuiesc inlocuite. Una dintre ele si anume cupla cardanica, a fost usor de identificat si o pot comanda. Partea mai nasoala este ca in aceasta cupla intra un capat al unei piese care nu este numerotata si pentru care am nevoie de un cod ca sa o pot comanda. Celalalt capat al acestei piese se termina cu un fel de roata melcata, daca nu gresesc... Este cea care se afla intre rulmentul numerotat cu 8 si oringul notat cu 9 .

 

Incerc sa atasez desenul, poate cineva ma poate ajuta cu un sfat.

Veste proasta

Pozitia dorita separat nu se poate comanda doar pozitia nr 1 ce cuprinde tot ce vezi

Pozitia nr.1 Cod:YA5FBY461700

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Veste proasta

Pozitia dorita separat nu se poate comanda doar pozitia nr 1 ce cuprinde tot ce vezi

Pozitia nr.1 Cod:YA5FBY461700

 

Bafta

 

 

Vestea proasta: cineva imi oferea tot ansamblul la 1500 de euro +TVA.

Vestea buna (sper sa fie asa): altcineva imi spune ca e posibil sa aiba pe stoc tot ansamblul si sa mi-l dea la 150 de euro, ceea ce ar fi super ok.

 

Ideea e ca piesele se pot comanda separat, nu trebuie tot ansamblul. Si cand spun asta, nu vorbesc tampenii, nu este ceea ce cred eu, ci ceea ce spun cei de la Yamaha si dealerii Yamaha. Spre exemplu, o alta piesa de care am nevoie si care se gaseste la pozitia 27 in desenul meu, costa 12 euro+TVA pret comunicat de un dealer Yamaha. Deci nu e dracul chiar asa de negru.

Editat de ambidextru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bien cumpara un grup cu totul, unul sh.

 

Piesei intre 8 si 9 ii zice pinion de atac (ai avut Nipru degeaba) si este un pinion conic cu dinti curbi (bevel gear- pinion hipoidal).

 

Problema este ca daca reperul numit pinion de atac este uzat foarte posibil ca si coroana (intre 17-18) sa fie uzata fiindca astea 2 fac angrenajul.

Cu exceptia cazului in care coroana este din alt otel si prin cupla de materiale (pinion-coroana), pinionul sa se macine mai repede. Intreaba-ti mecanicul. Da` nu cred.

Nu vad cum sa nu gasesti un pinion si o coroana separat, e absurd. Cat de potlogari sa fie astia de la Yamaha?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...coroana si pinionul de atac se ' păsuiesc' impreuna , si se folosesc perchi , nu stiu daca e recomandabil sa se schimbe doar una dintre ele...

Plus ca sunt pe loturi de duritate , tratamentu termic facindu-se tot impreuna...

...iar inlocuirea doar a unui reper si pastrarea celuilalt uzat cred ca e cea mai nefericitra optiune....se vor uza rapid pana se formeaza unul dupa celalat , se vor uza producand corpuri metalice , care se vor plimba vesele prin rulmenti ....va trebui reajustat jocul de flanc care se va tot modifica o buna bucata de vreme si tot asa.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...