Sari la conținut

Scut Ktm Custom Made (sau Facut Acasa)


Vizitator sorin28m
 Share

Postări Recomandate

Vizitator sorin28m

Vreau sa-mi fac un scut din aluminiu pentru un KTM 525

Am sculele negesare dar as avea nevoie de un sablon !

Stie cineva de unde pot face rost de unul sau un site de unde pot lua o schitza ceva ?

Sau poate imi face cineva care are scut un sablon dupa el din carton !

Merci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-mi fac un scut din aluminiu pentru un KTM 525

Am sculele negesare dar as avea nevoie de un sablon !

Stie cineva de unde pot face rost de unul sau un site de unde pot lua o schitza ceva ?

Sau poate imi face cineva care are scut un sablon dupa el din carton !

Merci !

 

Vrei sa-l faci din aluminiu sau din duraluminiu? Eu stiu ca scuturile se fac din duraluminiu, si mai stiu ca e greu de lucrat cu el. Ai scule pt asa ceva?

 

Aluminiul simplu nu e prea moale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sincer as cauta fix o lopata, eventual din aluminiu ar fi excelent, iar apoi as incerca sa fac niste prinderi pentru acea lopata. cred ca si una de plastic si-ar face datoria, dupa parerea mea. acuma depinde de ce vrei sa protejezi motorul :crack:, dar decat deloc... ..cred ca este cea mai simpla solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare ideia cu lopata. Daca ai ceva scule de banc ( ciocane, menghina mare, flex) si indemanare poti face relativ usor scut din aluminiu. O tabla groasa de 2-2.5mm este suficienta si rezultatul va fi solid. Foarte importante sant punctele de prindere. Daca este prima constructie pe care o incerci ti-as recomanda sa mergi pe un drum batatorit de altii, respectiv sa incerci sa copiezi un scut original sau facut de o firma care produce in serie asa ceva. Daca esti din Buc. si ai nevoie te pot ajuta cu sfaturi si eventual solutii practice de prelucrare in varianta manuala. Desi scutul facut de mine nu se incadreaza la aceasta sectiune pun cateva poze ca sa prinzi curaj, lucrarea ta fiind mult mai usoara decat ce am incercat eu. :crack:

post-8769-1205601969_thumb.jpg

post-8769-1205602013_thumb.jpg

post-8769-1205602053_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este imposiil ce vrei tu.

Iti spun din experienta proprie.

Exemplul dat mai sus nu este pentru o motocicleta de enduro. Scuturile de fabrica la aceasta categorie sunt facute din duraluminiu de 4-4,5mm. Este imposibil sa poti ambutisa o astfel de tabla cu scule din garajul tau.

Eu am INDOIT o tabla de 2,5mm cu niste eforturi foarte mari.daca stiam nu ma mai apucam.

Cam asa arata scutul pe care l-am copiat eu.

 

Si cam asa arata un scut mult mai bun ce protejeaza capacele la motor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este imposiil ce vrei tu.

Iti spun din experienta proprie.

Exemplul dat mai sus nu este pentru o motocicleta de enduro. Scuturile de fabrica la aceasta categorie sunt facute din duraluminiu de 4-4,5mm. Este imposibil sa poti ambutisa o astfel de tabla cu scule din garajul tau.

Eu am INDOIT o tabla de 2,5mm cu niste eforturi foarte mari.daca stiam nu ma mai apucam.

Cam asa arata scutul pe care la-m copiat eu.

 

Si cam asa arata un scut mult mai bun ce protejeaza capacele la motor.

 

 

Pai in a doua poza nu e numai indoitura, ca e si sudura. Cum sudezi dural?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator sorin28m

Cum am spus mai sus , am toate sculele necesare pentru aceasta lucrare (sudura in argon , freza, strung , laminor si banc de indoit tabla,etc)

Am nevoie doar de un sablon sau un scut stock pe care sa-l copiez !

daca o sa va placa rezultatul pot sa va fac si voua !

Vreau sa-l fac pe acela care are si protectii laterale(ambreiaj,aprindere)

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rusinica: :crack:

Vreau sa-mi fac un scut din aluminiu pentru un KTM 525

Am sculele negesare dar as avea nevoie de un sablon !

Stie cineva de unde pot face rost de unul sau un site de unde pot lua o schitza ceva ?

Sau poate imi face cineva care are scut un sablon dupa el din carton !

Merci !

Sorine draga, il suni pe Doru din Lipova (k sthie numarul meu de tel.) venitzi la mine , il demontatzi de pe motor shi gata, avetzi model. A, sa nu uit, pomenestei de Marius cand il suni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorin 28@-pai nu ne lasa tatutule asa..daca il faci,pune poze si baga un pret ca toti ne-am lipi de ceva mai lesne..la cati doritori de chilipiruri stiu eu te reprofilezi complet..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...