Sari la conținut

frana "tipatoare"


jack2004
 Share

Postări Recomandate

E posibil. Daca nu sint sabotii de vina, rectifica oala (partea metalica).

Dar eu as schimba sabotii...sau cel putin i-as demonta sa vad in ce stare sint si i-as degresa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, trebuie sa scoti doar piulitele si axul rotii. E mai simplu decat pare. Sa fii atent la saibe si distantiere, sa le pui la loc in aceeasi ordine. Pentru degresat exista niste spray-uri. Eventual poti folosi si un smirghel fin, daca vezi santuri pe saboti/oala. Cand montezi la loc, poti sa ungi cu _foarte_putina_ vaselina axele sabotilor si cama care-i impinge (cu atentie sa nu ajunga pe saboti).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hi,

 

mersi cmatei ptr. sfaturile tale... :huh:

 

azi am desfacut roata spate, chiar nu e mare lucru, dar sa scoti roata si sa pui la loc ma obosit rau de tot... (tre sa fii halterist sa ridici moto sa scoti roata si sa-l pui la loc iar ridicandul... Stiti vreo metoda simpla ptr. acasta operatiune????)

(ma intreb ce fac colegii cu nepra cand au asemenea probleme??????)

 

nu erau sabotii uzati, mai mult erau murdari rau...

 

feradoul are cca. 2 mm pana la nit... cred ca asa mai tine un timp...

 

am curatat totul, nu stiu daca am facut vreo prostie, dar l-am sters bine cu spirt sanitar????????

 

acum am o frana parca ar fii ceva "ABS" :lol: :( :) :banana:

 

drum uscat ptr toata lumea

 

 

 

:laugh: :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand umblu la roti la Ij, caut o bordura cat mai inalta, cobor roata din fata de pe bordura si ridic motocicleta pe cricul central astfel incat cricul sa se sprijine de sol cat mai aproape de margine bordurii(cricul e sus pe bordura). Astfel roata din fata este ridicata mult de la sol si se poate umbla usor la ea, iar daca ridic motocicleta de spate , pana roata de fata atinge solul, roata spate se ridica si ea si se poate umbla usor. Ridicarea din spate necesita mult mai putin efort decat in cazul in care motocicleta este pe o suprafata dreapta, se creaza un fel de balansoar, cricul fiind punctul de sprijin.

Eu la aripa spate am si o balama prin care se poate rabata o bucata de aripa pentru a scoate mai usor roata spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...