Sari la conținut

Saiba Mz


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Am nevoie de saiba cu nr 15 din poza (2 bucati). Din pacate,motorul meu nu are seibile respective (nu stiu daca din cauza aia s-a blocat cutia) ,dar vreau sa le pun. Dimensiuni: 8 x 13 x 1,5mm.

 

Eu am cumparat niste seibi de la Gospodarul,carora le-am marit diametrul interior la 8 mm,dar diametrul exterior e 14 mm (in loc de 13) si nici grosimea nu e chiar 1,5 mm.

post-9285-1206260255_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de saiba cu nr 15 din poza (2 bucati). Din pacate,motorul meu nu are seibile respective (nu stiu daca din cauza aia s-a blocat cutia) ,dar vreau sa le pun. Dimensiuni: 8 x 13 x 1,5mm.

 

Eu am cumparat niste seibi de la Gospodarul,carora le-am marit diametrul interior la 8 mm,dar diametrul exterior e 14 mm (in loc de 13) si nici grosimea nu e chiar 1,5 mm.

Amice 2 buc la 1,5 mm s-ar putea sa nu mearga din aceasta cauza. si nu-s saibe ci cred ca-s distantere adica din otel calite cementate cam asa cred. Eu pot sa-ti fac la strung dar nu o sa tina.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de saiba cu nr 15 din poza (2 bucati). Din pacate,motorul meu nu are seibile respective (nu stiu daca din cauza aia s-a blocat cutia) ,dar vreau sa le pun. Dimensiuni: 8 x 13 x 1,5mm.

 

Eu am cumparat niste seibi de la Gospodarul,carora le-am marit diametrul interior la 8 mm,dar diametrul exterior e 14 mm (in loc de 13) si nici grosimea nu e chiar 1,5 mm.

nu te speria ca nu din cauza acestor saibe ti s-a blocat tie cutia.probabil unul sau chiar amandoi arborii cutiei aveau un joc axial prea mic sau chiar inexistent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice 2 buc la 1,5 mm s-ar putea sa nu mearga din aceasta cauza. si nu-s saibe ci cred ca-s distantere adica din otel calite cementate cam asa cred. Eu pot sa-ti fac la strung dar nu o sa tina.

Numai bine

 

 

Mie imi trebuie 2 seibi cu dimensiunile de mai sus pentru a le pune in 2 locuri diferite (la capetele opuse ale tijei pe care stau furcile care schimba vitezele) .Nu le pun amandoua una peste alta.....Pe una dintre seibi sta una dintre furci (cred ca se poate distinge bine in poza - in stanga e saiba pusa intr-un locas) .Eu neavand saiba in locasul respectiv, ma gandesc ca furca mea sta cu 1,5mm mai jos decat ar trebui,ceea ce nu e bine. Oricum, inginerii nu au pus degeaba saiba acolo si nu degeaba se atrage atentia in manualul de service ca saiba trebuie pusa.

 

Cred ca rezista si dintr-un material mai moale pt ca nu e fortata,nu freaca ceva de ea

 

kyvacka : cum adica joc axial mic sau inexistent? Eu dupa ce am inlocuit pinionul vitezei a 3-a ,am montat arborii exact ca in manualul tehnic (seibile de reglaj puse exact la locul lor),am dat cu pensula cu benzina pe ei si apoi cu ulei si am verificat sa vad daca pinioanele se misca usor sus jos (cele car trebuie, normal :bow: ...........De la rulmenti nu poate fi ca i-am schimbat,sper ca nu s-a rupt iar ceva si a intrat printre pinioane :bow: ;) :bow:

post-9285-1206280386_thumb.jpg

Editat de augustin87r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi trebuie 2 seibi cu dimensiunile de mai sus pentru a le pune in 2 locuri diferite (la capetele opuse ale tijei pe care stau furcile care schimba vitezele) .Nu le pun amandoua una peste alta.....Pe una dintre seibi sta una dintre furci (cred ca se poate distinge bine in poza - in stanga e saiba pusa intr-un locas) .Eu neavand saiba in locasul respectiv, ma gandesc ca furca mea sta cu 1,5mm mai jos decat ar trebui,ceea ce nu e bine. Oricum, inginerii nu au pus degeaba saiba acolo si nu degeaba se atrage atentia in manualul de service ca saiba trebuie pusa.

 

Cred ca rezista si dintr-un material mai moale pt ca nu e fortata,nu freaca ceva de ea

 

kyvacka : cum adica joc axial mic sau inexistent? Eu dupa ce am inlocuit pinionul vitezei a 3-a ,am montat arborii exact ca in manualul tehnic (seibile de reglaj puse exact la locul lor),am dat cu pensula cu benzina pe ei si apoi cu ulei si am verificat sa vad daca pinioanele se misca usor sus jos (cele car trebuie, normal :bow: ...........De la rulmenti nu poate fi ca i-am schimbat,sper ca nu s-a rupt iar ceva si a intrat printre pinioane :bow: ;) :bow:

dupa ce ai inchis carterele cum se invarteau arborii cutiei de viteze:usor sau greu?aveai liber intre tr. 1 si a 2a?iti mergeau toate vitezele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sigur,arborii se invarteau bine......Chiar dupa ce am inchis carterele si am pus uleiul (Hykomol),m-am bucrat ca pot sa gasesc punctul mort destul de usor .Inainte,nu reuseam aproape deloc .Acum simt la picior cand intra in punctul mort.Inainte era oroare sa opresc la semafoare,dar acum e placere : o scot in punctul mort din mers. Intra repede,o simt, cum spuneam. Ma gandesc ca o fi datorita uleiului 80W-90 (inainte aveam T90, negru ca pacura si plin de pilitura)...

 

In viteze intra bine, doar ca sarea din viteza a 3-a.........Deci eu plecam.....: vit 1 ,vit 2, vit 3....si dupa vreo 10 metri sarea din viteza 3 si se auzea motorul turat in gol.Trageam ambreiajul, o bagam iar in viteza 3, dupa vreo 10 metri aceeasi chestie....... Am observat insa ca dupa ce se incalzeste motorul (mers vreo 3-4 km) ,nu mai sarea din viteza a 3-a .

 

Cateodata ,dupa ce sarea din viteza 3 si voiam sa o bag la loc, imi trepida pedala de schimbare si trebuia sa astept un pic pana se incerc sa schimb iar.......

 

Eu am sa vad maine (daca nu ploua) care e problema in cutie. Un rol s-ar putea sa il aiba si seibile lipsa pt ca ,asa cum am spus, nu le puneau inginerii degeaba........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...