Sari la conținut

De Cazut Am Cazut


gustave
 Share

Postări Recomandate

salutare la toata lumea! ma bucur, daca se poate spune asa ceva, ca va scriu eu astea acum si nu vreun prieten binevoitor.

ideea e ca ieri veneam pe mihai bravu dinspre vatra luminoasa vesel nevoie mare. :bow: cald afara, frumos, duminica fiind un pic mai liber toata ziua mersesem super bine. atent incetineam in apropierea intersesctiilor aglomerate, semnalizam la schimbarea benzilor aruncand priviri scurte peste umar, accelerand, nu mult, pe unde puteam bucurandu-ma de cat de frumos e motociclismul si facandu-mi deja planuri pentru viitorea motocicleta( sa fie bandit, sa fie hornet? sa fie de 600 sau de 1200?). in intersesctie la iancului nu am stat la stop ca am prins verde din mers, doar am incetinit un pic( ma si grabeam un pic sa ma vad cu cineva), eram cred ca al treilea sau al patrulea vehicul de la semafor , cand in fata mea un golf se incadreaza brusc pentru stanga(desi e interzisa manevra in intersectia aia) taindu-mi calea. dat fiind ca mai era ceva loc intre mine si el( si nici viteza nu aveam) nu ma sperii foarte tare si franez prompt cu frana de motor si si cea de fata incetinesc, si cand ma credeam scapat imi dau seama ca am prins o linie de tramvai(sunt o gramada acolo), imi fuge fata, iau mana de pe frana, motocicleta se zmuceste un pic si ma tranteste pe jos. multumita unor baieti saritori, dintre care unul mi-a spus ca si el era posesor de motor caruia tin sa ii mutumesc si pe aceasta cale daca citeste, ma ridic cu chiu cu vai dau si motorul din drum si constat pagubele. laba piciorului scrantita, o manusa rupta, un genunchi vanat eu; mantea frana rupta,zgarieturi minore, capacul ala cu suzuki dezlipit, furca cred ca un pic stramba(nu m-am lamurit inca ca eram cam socat ieri ;) ) motocicleta plus un gust amar si o voce care nu imi da pace. puteam sa fac ceva? ce? mentionez ca am carnet de doar 6 luni si nu mai mult de doua -trei luni de condus si as dori sa nu fi cazut degeaba.

asa ca daca vreun binevoitor dintre boieri dumneavoastra ar dori sa ma lumineze in nestiinta mea i-as ramane profund indatorat, pomenindu-i numele cat mai des in conversatiile mele cu divinitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu motocicleta aia nu ai de ce sa fii al 3-lea sau al 4-lea vehicul la semafor...next time: printre masini drept in fatza, sa pleci primul! eu numai asa merg si nu am patzit vreodata ceva. Nu conteaza daca "se face" sau nu asa, treaba e ca eviti situatiile limita in felul asta si ajungi si mai degraba la destinatie. Ideea e sa mergi linistit si sa nu depasesti "la greu" in mers, pt ca oricum prinzi masinile la semafor si le depasesti atunci trecand printre ele. Profita de GS-ul tau si fa asta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zau? pai a zis ca era deja verde si ca aia plecasera inaintea lui... deci asa, primu, tare dar incet, cu viteza dar fara, dar primul... ;)), omul a cazut ca a pus frana pe sina de tramvai, atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea! ma bucur, daca se poate spune asa ceva, ca va scriu eu astea acum si nu vreun prieten binevoitor.

ideea e ca ieri veneam pe mihai bravu dinspre vatra luminoasa vesel nevoie mare. :bow: cald afara, frumos, duminica fiind un pic mai liber toata ziua mersesem super bine. atent incetineam in apropierea intersesctiilor aglomerate, semnalizam la schimbarea benzilor aruncand priviri scurte peste umar, accelerand, nu mult, pe unde puteam bucurandu-ma de cat de frumos e motociclismul si facandu-mi deja planuri pentru viitorea motocicleta( sa fie bandit, sa fie hornet? sa fie de 600 sau de 1200?). in intersesctie la iancului nu am stat la stop ca am prins verde din mers, doar am incetinit un pic( ma si grabeam un pic sa ma vad cu cineva), eram cred ca al treilea sau al patrulea vehicul de la semafor , cand in fata mea un golf se incadreaza brusc pentru stanga(desi e interzisa manevra in intersectia aia) taindu-mi calea. dat fiind ca mai era ceva loc intre mine si el( si nici viteza nu aveam) nu ma sperii foarte tare si franez prompt cu frana de motor si si cea de fata incetinesc, si cand ma credeam scapat imi dau seama ca am prins o linie de tramvai(sunt o gramada acolo), imi fuge fata, iau mana de pe frana, motocicleta se zmuceste un pic si ma tranteste pe jos. multumita unor baieti saritori, dintre care unul mi-a spus ca si el era posesor de motor caruia tin sa ii mutumesc si pe aceasta cale daca citeste, ma ridic cu chiu cu vai dau si motorul din drum si constat pagubele. laba piciorului scrantita, o manusa rupta, un genunchi vanat eu; mantea frana rupta,zgarieturi minore, capacul ala cu suzuki dezlipit, furca cred ca un pic stramba(nu m-am lamurit inca ca eram cam socat ieri ;) ) motocicleta plus un gust amar si o voce care nu imi da pace. puteam sa fac ceva? ce? mentionez ca am carnet de doar 6 luni si nu mai mult de doua -trei luni de condus si as dori sa nu fi cazut degeaba.

asa ca daca vreun binevoitor dintre boieri dumneavoastra ar dori sa ma lumineze in nestiinta mea i-as ramane profund indatorat, pomenindu-i numele cat mai des in conversatiile mele cu divinitatea.

 

 

Bai baiatule, daca tu cazi pe liniile alea de la Iancului, linii pe care le treci transversal si nu in lung, sfatul meu e sa uiti de Hornet, Bandit, 600 si 1200 si sa te gandesti la un ATV de ce capacitate vrei tu!

La cum descrii incidentul ( "nu ma sperii, franez prompt de motor, apoi fata" - adica tu stiai si ai facut totul perfect) din final reiese ca astepti aplaudaci care sa dea vina pe sinele de tramvai.Ai fost un mare FRAIER ca ai cazut asa, sinele n'au nicio vina si orice sfat ai primit tot fraier ca ai cazut ramai!

 

Admin, faceti un subforum separat doar pentru trante luate pe sinele de tramvai, la cat de multe sunt e greu sa ne sara in ochi si tot apar, cel putin 1 pe saptamana.Asa daca ar fi toate la un loc, ar invata si gusterii ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in intersesctie la iancului nu am stat la stop ca am prins verde din mers, doar am incetinit un pic

 

...cu o viteza la limita evitarii oricarui accident... data viitoare, cand te apropii de conservari asteapta-te la d-astea, mai ales la semafor cand isi dau seama ca s-au pus gresit

 

( ma si grabeam un pic sa ma vad cu cineva),

 

...si ai ajuns...

 

dat fiind ca mai era ceva loc intre mine si el( si nici viteza nu aveam) nu ma sperii foarte tare si franez prompt cu frana de motor si si cea de fata incetinesc,si cand ma credeam scapat imi dau seama ca am prins o linie de tramvai(sunt o gramada acolo), imi fuge fata, iau mana de pe frana, motocicleta se zmuceste un pic si ma tranteste pe jos.

 

Tot timpul asigura-te ca atunci cand pui frane, sa tii ghidonul drept. Ai o aderenta mai mare asa + ca ocolindu-l si cazand, nu o sa-ti repari pe nici un RCA mobra.

 

E foarte bine ca nu te-ai panicat, insa trebuia sa ramai drept, sau pui frane, pentru ca tocmai asta e ideea, ce e in mana nu-i minciuna ...opreai mai brusc cand ai putut, decat sa te culci pe o ureche ca ai loc pe nu stiu unde, si nu mai e nevoie sa te infigi asa tare in frane.

 

laba piciorului scrantita, o manusa rupta, un genunchi vanat eu; mantea frana rupta,zgarieturi minore, capacul ala cu suzuki dezlipit, furca cred ca un pic stramba(nu m-am lamurit inca ca eram cam socat ieri ;) ) motocicleta plus un gust amar si o voce care nu imi da pace.

 

Gustul amar alaturi de vocea din cap se pot rezolva prin tratament la neuropsihiatrie :bow:

lasad gluma deoparte, ceea ce simti acum este frica si revelatia unui fapt real: Of, ce usor se cade cu mobra.

 

Acest sentiment o sa vezi ca dispare cu timpul, si reapare de fiecare data cand se intampla ceva in trafic ...ceea ce o sa te salveze de multe ori. Este acel sentiment care o sa-ti aminteasca ca nu esti Rossi si ca nu esti pe circuit ci pe sosea :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baiatule, daca tu cazi pe liniile alea de la Iancului, linii pe care le treci transversal si nu in lung, sfatul meu e sa uiti de Hornet, Bandit, 600 si 1200 si sa te gandesti la un ATV de ce capacitate vrei tu!

La cum descrii incidentul ( "nu ma sperii, franez prompt de motor, apoi fata" - adica tu stiai si ai facut totul perfect) din final reiese ca astepti aplaudaci care sa dea vina pe sinele de tramvai.Ai fost un mare FRAIER ca ai cazut asa, sinele n'au nicio vina si orice sfat ai primit tot fraier ca ai cazut ramai!

 

Admin, faceti un subforum separat doar pentru trante luate pe sinele de tramvai, la cat de multe sunt e greu sa ne sara in ochi si tot apar, cel putin 1 pe saptamana.Asa daca ar fi toate la un loc, ar invata si gusterii ceva...

 

:bow: aoleuuu, usor mai ca-si face omu sepuku cu maneta aia rupta...

on topic: las fratioare ca nu exista muiere ne.. si motoreta necazuta, tu esti reparabil din cate ai zis si mobra la fel.... s-auzim de bine! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o situatie asemanatoare...asa ca te intreb(in cunostinta de cauza) daca ai fost sa declari accidentul la politie si daca te-au trimis la doctor de unde sa viii cu rezultatele medicale.

Ti-au luat cumva permisul pentru auto-accidentare?

Mult succes iti doresc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 incep prin a multumi tuturor celor care mi-au raspuns aici. cu bune, cu bube toti a-ti incercat intr-un fel sau altul sa imi potoliti avantul tineretii si sa ma ajutati sa stau pe doua roti pana data viitoare :bow: si pentru asta va sunt profund recunoscator. tin sa precizez ca mi-au mai iesit harfele de motociclist din cap si ca am realizat ca mai bine as strange bani pentru amckart decat pentru alta moto. poate ne-om vedea odata pe viu si om vorbi despre lucrurile astea din alta perspectiva ;)

 

2 si termin cu raspunsul la intrebare @bogdanlrnt nu am fost la politie, nici la spital. ce sa imi spuna la spital? ca am piciorul scrantit? pai asta stiam si eu. la fel si cu politia. oricum nu am vazut numarul masinii care mi-a taiat calea, va dati seama ca nu a stat prin preajma sa vada daca sunt ok, asa ca numai de militieni nu aveam chef. oricum, se poate la carnetul pentru autoaccidentare? adica e illegal sa cazi cu motocicleta? raspunde-mi pls ca sunt in ceata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, pentru ca tot vatamare corporala se cheama, chiar daca e autovatamare. se presupune ca daca esti in stare sa iti faci tie rau, nu vei ezita sa faci si la altii, de aceea ti se ia permisul pentru a te calma. asa ca daca te mai tavalesti si nu ai nimic care sa nesecite resuscitare, electrosocuri, perfuzii ori injectii cu calciu, nu chema salvarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu motocicleta aia nu ai de ce sa fii al 3-lea sau al 4-lea vehicul la semafor...next time: printre masini drept in fatza, sa pleci primul! eu numai asa merg si nu am patzit vreodata ceva. Nu conteaza daca "se face" sau nu asa, treaba e ca eviti situatiile limita in felul asta si ajungi si mai degraba la destinatie. Ideea e sa mergi linistit si sa nu depasesti "la greu" in mers, pt ca oricum prinzi masinile la semafor si le depasesti atunci trecand printre ele. Profita de GS-ul tau si fa asta ;)

Si ce te faci daca prinzi unul care forteaza pe galben, sau chiar trece pe rosu? Un cunoscut povestea pe un alt thread cum a trecut unul pe rosu venind din dreapta, tocmai cind a zis el sa se abtina de la plecat tare (fiind primul la semafor). Daca nu se abtinea...

Nu cred ca exista nici o situatia fara dezavantaje.

In final greseala ta e ca ai frinat pe linia de tramvai. In Iasi a fost recent (saptamina trecuta, daca nu ma insel) un accident mortal cu o masina care a pierdut controlul pe linia de tramvai. Ce sa mai zici pe 2 roti? La fel si cu petele de ulei. Saptamina trecuta opresc la semafor, pun piciorul jos, si mi se duce piciorul ca pe gheata. Ma uit: ulei pe jos. A cui e vina, a boului care merge cu un hirb care pierde ulei, sau a mea, care n-am vazut pata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...