Sari la conținut

joc la rulmentii


badogistu
 Share

Postări Recomandate

jocu rulmentilor de pe ambelaj in carcasa cum se poate rezolva inafara de clingherit ca asa nu prea tine , m-am candit ca poate exita ceva silicon special, lipici etc. care sa reziste mai mult , la mobra mergea introdusa o lama de ras intre carcasa si rulment dar figura tinea doar dupa 4-5 clingeriri,

astept sugesti si pareri multam fain :laugh:

Editat de badogistu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Uite bre cum faci: Te duci la un atelier de sudura si incarci locul cu argon(pune ala masina pe aluminiu) dupa care te duci la o freza si refaci gaura.

Ps. E un secret aici. Scrie-mi pe mail si poate ti-l spun daca nu-ti dai seama.

 

2.Introduci bucsi si gasesti rulmenti cota mai mica la exterior

 

E nevoie insa de un atelier specializat nu poti sa faci asta la toti cioflengarii care au strung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza de mai sus eu o numesc "prostitutie". Nu zic ca nu e posibil sa mearga dar e multa bataie de cap si nu ai siguranta ca va iesi cum trebuie. Am trecut prin asta si stiu cum e. Odata ce rulmentii aia fac joc in blocul motor, cea mai de "bun gust" solutie este inlocuire blocului motor. Eu am gasit unul la mana a doua care era mult mai bun decat al meu din mai multe puncte de vedere, am pus rulmenti noi nouti si nu am mai avut probleme + ca nu m-a costat prea mult. Multa bafta si hai grabeste-te ca a venit vara!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la ce anume te referi cand vorbesti de prostitutie. Eu am folosit metoda cu bucsa si sunt multumit, cote de presari si toate cele facute la Avioane.

Dar fiecare face cum il taie capul si dupa cum il tine buzunaru. Eu zic ca daca vrea sa mearga vara asta cu motoru ar fi bine sa se apuce de treaba sau ramane cu anuntu pana la anu'.

 

Spor la treaba si daca gasesti alte solutii pune-le pe site. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi de sfat dar este bataie mult prea mare de cap si mult prea costisitor , asta in cazul in care aflu un mester care sa fie in stare sa faca o lucrare de genu asta de calitate, dar asa ceva in baia mare mai greu asi putea afla ar fi mai rentabil daca asi cumpara un bloc motor la mana a doua . daca stie careva alte metode l-as ruga sa le impartaseasca si noua ca sant sigur ca majoritatea cu comuniste sa confruntat cu problema asta .

M-as grabi cu reparatu dar inca is in timisoara iar motocicleta e acasa in baia mare ,dar ori cum mai mult de o zi nu ar trebui sa-mi ia sa montez motoru maiales ca acum am si cartea tehnica multumita lui ticolino :laugh:

Editat de badogistu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai variante ieftine, trebuie sa faci un efort, orice metoda ai alege:

-bloc motor nou, caz in care recomand sa iei cu totul un motor nopu si gata ,

-incarcare cu argon si alezare la cota

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...