Sari la conținut

schimbare roţi la Dnepr


BlackKnight
 Share

Postări Recomandate

am o dnepr MT11 si nu sunt multumit de roti.as vrea sa le schimb.problema e ca nu stiu ce dimensiuni ar trebui sa aiba noile roti,nu as vrea sa schimb bascula.si daca stiti pe cineva care are de vanzare....poate ma ajuta cineva.mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai vazut ce poate iesi dintr-un nipru? depinde de fantezia ta si de posibilitatile financiare. ai vazut si jantele originale cum arata? parca au fost scoase la norma...platbanda indoita :laugh: nici eu nu raman mult cu ale mele...dar mi-am facut rost de roti complete de Kawasaki VN 1500 insa trebuie sa modific bascula spate.

e suficient sa schimbi janta doar, fara butuc sau spitze si sigur ai sa simti difereanta. parca toata motocicleta e descentrata si joaca din toate incheieturile. au nevoie de o interventie serioasa din partea proprietarilor. :ok:

bafta :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o dnepr MT11 si nu sunt multumit de roti.as vrea sa le schimb.problema e ca nu stiu ce dimensiuni ar trebui sa aiba noile roti,nu as vrea sa schimb bascula.si daca stiti pe cineva care are de vanzare....poate ma ajuta cineva.mersi.

Dar ce ai cu rotile? Ce ti-au facut? :ok: De ce vrei neaparat sa le schimbi? Nu franeaza bine? Exista multe variante...

Daca nu franeaza bine ar trebui sa schimbi ferodourile...atunci o sa ai frane foarte bune. Asa a facut un prieten...are acum niste frane...cu ferodouri noi franeaza aproape ca o frana disc...am ramas surprins dupa ce am vazut cum franeaza...saptamana viitoare o sa fac si eu aceiasi operatiune la a mea... :laugh:

Daca totusi vrei sa schimbi rotile den cauza aspectului...pe fata poti sa pui o raota foarte frumoasa cu o frana disc si ideal ar fi sa fie de aceleasi dimensiuni ca in cartea tehnica...la MT 11 cred ca ai cauciucuri de 3.5/18...

Pe spate te sfatuiesc sa nu schimbi janta, ci doar cauciucul si in nici un caz sa nu ii pui o roata de '19, mai ales daca ai roti de '18...motocicleta nu trebuie sa fie saltata de spate...

Pe spate te sfatuiesc sa pui doar un cauciuc mai lat, de "firma" si care sa intre pe janta ta...

Succes si Numa' bine! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dnepr 11 are rotile 3.75 x19 fata-spate.Nu inteleg de ce vrei sa le schimbi.Ca sa ai probleme la RAR,ITP sau Politie?Eu nu inteleg treaba asta: de ce trebuie sa iei o comunista si sa te apuci sa bagi bani si munca sa o modifici si sa ai ca rezultat tot o "Marie,cu alta palarie" si probleme cu legea cand mai bine cumperi direct ceva "serios" de provenienta vestica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

da lasati fratilor oamenii sa-si modifice motoarele! ce aveti cu ei? in fine... daca vrei sa te apuci de modificari te sfatuiesc sa faci mai intai rar-ul si dupa aia modificarile! eu te sfatuiesc ca toate modificarile sa fie reversibile ca peste 2 ani la itp (sau la vanzare) tu (sau viitorul proprietar) sa te poti duce cu ea nemodificata daca iti face vreun gigel de acolo fitze... politzaii de pe strada nu au treaba cu asa ceva asa ca in trafic asa ca... bafta la modificari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt multumit de jenti,sunt cam terminate,si de asta vreau sa le schimb,nu din punct de vedere estetic,jentile actuale sunt vechi.trebuie neaparat schimbate.si daca tot imi spuneti dimensiuni explicati pt.tot prostu:in ce ordine le spuneti?adica diametru,latime,grosime?sau....ca nu am inteles nimic pana acum.dar oricum multumesc pentru intentie,pentru ca v-ati chinuit sa scrieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

VEZI LA MILU :ok: EU DE LA EL MI-AM LUAT ROATA DE FATZA! CU DUBLU DISCDE 270MM DACA NICI ASTA NU FRANEAZA :laugh: O VAND URGEEEEENT!

 

 

BAFTA! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Blacknight...de ce spui ca rotile sunt dintruse? ce au? sunt indoite? sunt zgariate?

Daca sunt indoite, chiar ar fi cazul sa le schimbi...daca nu se rezolva cu putina vopsea sau spray bronz de la DUPLICOLOR...este excelent...daca sti sa il aplici cum trebuie pare un aluminiu foarte lucios de ce-a mai buna calitate....

In ceea ce priveste dimensiunea jentilor poti sa le modifici partial...la RAR.

Ce spune RAR-ul...am avut si eu aceiasi problema...

Poti sa schimbi rotile, cu unele de alta dimensiune, dar care sa fie omologate pe alte motociclete de aceiasi marca.

 

Ex: Unele modele de Nipru au jenti de '19, altele de '18 - nici o problema...daca ai junti, spre exemplu, de '19 te poti duce la RAR (Registrul Auto Roman) sa omologhezi motocicleta cu jenti de '18, pentru ca exista modele de Nipru facute de fabrica cu jenti de '18...dar in nici un caz nu ii poti pune jenti de, sa zicem...'16, '17, '21...pentru ca nu exista Nipru facut de fabrica cu asa ceva...cam asta este faza sper ca ai inteles si tu si ceilalti.

 

Numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai un Nipru frumos cu atsh. Daca ne intrebi ce se poate face cu ea :laugh: , iti raspund: o lasi asha, ca asha e frumoasa si functionala.

N-o sa mearga bine cu cauciucuri slick ca o trantesti , o sa le gauresti pe drumurile noastre.

Daca vrei o solutie buna pentru motocicleta ta cu atash, indreapta rotile la Rabinu (0724452023) si ia cauciucuri de la Tunaru: 3,75x19 model cross! O sa iti satisfa ca toate pretentiile. Nu strica o motocicleta cu tot felul de briz-brizuri. Daca erai un cunoscator, un priceput, nu era grav ca te apuci sa schimbi, dar asha...

Ia vezi cauciucele astea rusesti :

post-8-1116582107_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se poate face cu ea dpdv estetic:

(Din ce am vazut in poza) facuta frumos saua, pus alte protectii pe laterala rezervorului (ca alea arata nasol), vopsite in negru sau albastru suspensiile spate, pusa roata pe atash :laugh: , schimbat cauciucele cu ce ti-am spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...