Sari la conținut

Sunt In Dubii...pls Help Me


bidiutza
 Share

Postări Recomandate

Buna oameni...cu ce sa incep...mai intai scz daca am postat gresit...vreau sa mi iau un scuter avand in vedere ca acum fac scoala :ok: :guitar: si sunt in mari dubii...ma doare capu de la atatea cautari...sa revenim la oile noastre :ok: pe mine ma inspira o aprilla rs50..repet sunt incepator..ochii imi curg catre tipu asta de motoras..mi se pare insa o plecare in forta..eu stau in italia am 14 ani si sunt tipu cu capu' pe umeri..stiu cand trebuie sa ma opresc :banpls: :( si ajung la intrebarea mea...e bine sa incep in forta?cu un rs..sau am sa fiu tipu obisnuit cu un sr :moto:

 

poze: aprilla rs50 2004_53_rs50replica.jpg

 

si aprilla sr50 aprilia_sr_50_r_rot_schwarz_2005_3.jpg

sper ca nu am gresit nimic in ce am scris:Pnu am mai vb romana de mult :)

 

--- Mesaj completat în 01 Apr 2008 21:45 -------------
nu mi au iesit pozele :blbl: :lol: le gasiti pe google :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna oameni...cu ce sa incep...mai intai scz daca am postat gresit...vreau sa mi iau un scuter avand in vedere ca acum fac scoala :ok: :guitar: si sunt in mari dubii...ma doare capu de la atatea cautari...sa revenim la oile noastre :ok: pe mine ma inspira o aprilla rs50..repet sunt incepator..ochii imi curg catre tipu asta de motoras..mi se pare insa o plecare in forta..eu stau in italia am 14 ani si sunt tipu cu capu' pe umeri..stiu cand trebuie sa ma opresc :banpls: :( si ajung la intrebarea mea...e bine sa incep in forta?cu un rs..sau am sa fiu tipu obisnuit cu un sr :blbl:

 

poze: aprilla rs50 2004_53_rs50replica.jpg

 

si aprilla sr50 aprilia_sr_50_r_rot_schwarz_2005_3.jpg

sper ca nu am gresit nimic in ce am scris:Pnu am mai vb romana de mult :)

 

<small>--- Mesaj completat în 01 Apr 2008 21:45 -------------</small><br/>nu mi au iesit pozele :lol: :lol: le gasiti pe google :moto:

 

 

cum prietene n-ai mai vb romana de mult ... pai in Italia sunt mai multi romani decat italieni :moto: ai voie sa circuli la 14 ani cu sr50 sau in fine cu scuter de 49 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe unde stau eu nu sunt multi romani:))..am voie cu 50cmc la 14 ani :(

 

 

pai atunci baga bani in protectii: casca buna si echipament bun ... si cumpara RS 50 ... dar ai mare girja, nu-l subestima ca patesti ca prietenu meu care mi-a facut scuteru praf ... poti sa-ti iei si un SR sau RUNNER de 49cc ca sunt mai comode si nu stai sa schimbi viteze ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca buna am :ok: echipament mai in timp..acum poate niste aparatori bune la picioare ca si asa stau prost cu ele :( ..nu am ganduri mari din primii chilometrii..mai intai acomodarea..cu vitezele o sa fie mai greu dar cred ca e mai bine sa ma obisnuiesc de acum

Editat de bidiutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca nu se merita rs de 50...poate doar de fite :) in italia nu prea stiu ce fite sa ai cu un amarat de scuter/motor pentru ca acolo sunt peste tot. Iti recomand cu mare caldura sr50 acum, la 14 ani, un scuter de 50 nu poate fi prea in forta...iti recomand doar prima data cand il iei, prima plecare dupa loc sa-l iei din mm in mm gazul asa incet, par-par pana pleaca dupa loc, apoi viteza incet si tu 20-30, asta daca n-ai mai mers pe scuter, pana te obisnuiesti. Dupa 2 saptamani maxim esti stapan pe el...la modul ca sti cam cat poate sa traga el, sti cum sa pleci dupa loc, sa franezi cat de cat. Asta nu compenseaza cu lipsa de experienta...aia o capeti cu greu. Cand poti trece la 125, atunci iti recomand rs :ok:, pana atunci schimb viteze degeaba. E mult mai comod scuterul, mai ales sr-ul :ok:

 

Bafta si sa fi atent pe sosea :moto: Asfalt ucat! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@rolly....e vb de fitze in mare parte :ok: scuterele sunt mai comune..insa mai comode :ok: sunt impartit..azi am avut ocazia sa "analizez" azi un sr...pot zice ca e stilat agil,mai de adolescenti..si acum ceva timp am avut ocazia sa "analizez"un rs,care mie unul imi face impresiie.Mi se pare agresiv insa am auzit ca nu ti ofera un bun comfort :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca buna am :ok: echipament mai in timp..acum poate niste aparatori bune la picioare ca si asa stau prost cu ele :( ..nu am ganduri mari din primii chilometrii..mai intai acomodarea..cu vitezele o sa fie mai greu dar cred ca e mai bine sa ma obisnuiesc de acum

 

eu zic sa-ti iei sr nu RS si sa-ti iei echipament si sa fii precaut sa nu patesti ca prietenu meu cu scuteru meu :ok:

 

2001682156348021718_th.jpg

2001679720841065980_th.jpg

2001628820484424366_th.jpg

 

apropo are ambele picioare rupte RAU ...

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba poti avea...pe un bulevard mai larg, lung si aerisit :( exact cum s-a si intamplat de zicea cosminake ca a intrat la 60 la ora in el. Daca e de fite, asteapta sa mai cresti :moto: Cand nu o sa mai ai fite in cap atunci sa-ti iei ceva :ok:. Sincer, si eu m-am gandit ca o sa-mi iau scuter...pfoai sa vezi ma vad prietenii, sunt mai jmecher, si sincer si acum ma gandesc ca sa vezi imi iau motor, o sa fie alta impresie pe langa un amarat de scuter....gresesc total. Oricum nu ma las condus de cum arata...il aleg pentru ce stie sa faca. Si ca sa-ti mai zic o faza, detestam sr-ul prima data, imi placea mai mult malaguti f12, jetforce, aerox, dar mi s-a parut mai util, mai bun, si sunt genul de om care se modeleaza dupa cerinte, si a inceput sa-mi placa si cum arata. Ca si cu rs-ul pe care vreau sa-l iau in viitorul departat...nu-mi place cum arata, dar pentru ce stie sa faca m-a convins...si incepe sa-mi placa cum arata. Asta ca o paranteza :) Ia-ti sr, ai timp cu vitezele, te obisnuiesti dupa 500 km sa schimbi bine vitezele...si iti zic ca eu la 16 ani mi-au intrat in reflex vitezele de la masina...dupa nici 100 km insumati de mers :guitar:

 

Plus de-asta...daca il vrei pentru oras CLAR scuter, de-aia e facut sa stai comfortabil pe el...doar picioru jos, gaz si frana :banpls: La aglomeratia de la tine probabil o sa te rupa vitezele :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am sr(cel din avatar)...e un scuter ideal pt incepatori...si e destul de nervos...pentru un pusti italian eu zic ca e destul...mai ales la 14 ani.

 

llg_90 idul meu de messenger. Adaugama si iti zic tot ce vrei sa stii despre scutere/motoare mici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt in fierbere deocamdata...acum fac scoala...sunt la a 3 ora..mai am inca 6 parca doar de comportament..semnele le facem repede(le stiu deja :ok: ):banpls:)..si nu stiu ce sa aleg...la yamaha nu m am gandit..nu prea a inspira...am sa o analizez...mai am o intrebare...l am intrebat si pe instructor si nu prea am inteles bine...astea sunt de 50cc..faze e ca nu duc doar 45km\h(norma la astea)daca nu spun la nimeni nu am probleme cica :( :guitar: ...cum se pune un deleimitator de viteza..cine il poate pune...,cam cat costa?..imi scuzati nobismul dar cum am zis sunt incepator :moto: :) :ok: macar sa fiu legal daca sanatos nu sunt:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:()) nu exista delimitator de viteza:)) exista limitator care se scoate la un mecanic care se pricepe sau dupa ce faci rodajul ti-l scot cei de la reprezentanta daca vrei (in cazul in care ti-o iei noua )!!pe la mine prin oras am auzit ca politistii cand opresc un scuterist il urca pe o banda si ii dau sa vada cat prinde..ce trece de 45..a pus-o :ok:)..in fine..nu stiu sigur daca e asa si mie chiar nu-mi pasa:))..al meu e limitat la 60..ia 65 dar peste o luna ii dau limitatorul jos,macar sa ma prinda:D

sa ne auzim cu bine si salutari cu farul :-h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok:)) nu exista delimitator de viteza:)) exista limitator care se scoate la un mecanic care se pricepe sau dupa ce faci rodajul ti-l scot cei de la reprezentanta daca vrei (in cazul in care ti-o iei noua )!!pe la mine prin oras am auzit ca politistii cand opresc un scuterist il urca pe o banda si ii dau sa vada cat prinde..ce trece de 45..a pus-o :ok:)..in fine..nu stiu sigur daca e asa si mie chiar nu-mi pasa:))..al meu e limitat la 60..ia 65 dar peste o luna ii dau limitatorul jos,macar sa ma prinda:D

sa ne auzim cu bine si salutari cu farul :-h

Asa ii in alte tari io nam auzit sa fie asa si pe la noi :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout:)) nu exista delimitator de viteza:)) exista limitator care se scoate la un mecanic care se pricepe sau dupa ce faci rodajul ti-l scot cei de la reprezentanta daca vrei (in cazul in care ti-o iei noua )!!pe la mine prin oras am auzit ca politistii cand opresc un scuterist il urca pe o banda si ii dau sa vada cat prinde..ce trece de 45..a pus-o :cheers:)..in fine..nu stiu sigur daca e asa si mie chiar nu-mi pasa:))..al meu e limitat la 60..ia 65 dar peste o luna ii dau limitatorul jos,macar sa ma prinda:D

sa ne auzim cu bine si salutari cu farul :-h

Ai auzit prost, poate RAR-ul sa aiba asa ceva dar nu prea cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bidiutza si sru si rsu arata la fel de bine (la ambele te faci de ras la cum se aude motorul :burnout:) , acum depinde pe unde mergi cu el daca e in oras aglomerat cu semafoare ai sa tampesti cat ai sa schimbi vitezele la rs .

 

Pt oras aglomerat cu semafoare sr fara discutii.

Pt extraurban rsu zic eu desi nu am mers pe unul.

 

Legat de limitator , daca iei nou are limitator si ti-l scoate la serviceul de unde ai luat scooterul la 1000km , daca iei second de obicei e delimitat , in caz ca nu e vb si tu la magazinul de unde-l iei . Daca ai toate actele in regula si nu mergi ca nebunul nu cred ca-ti zice nimic chiar daca e delimitat.

Editat de VooDoo3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarat :kiss: face naspa rau ca sunet :P :hug: :burnout: :hug: nu se poate rezolva cu o toba ceva? X-( :cheers: sa se auda brum brum ala sa sara pietrele :haha: :( toate 50-125 au sunet urat dar nah..

nu e aglomeart rau..si semafoare sunt cateva in tot oraselu...in drumu meu 2:P sru e prea comun :what:

Editat de bidiutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...