Sari la conținut

Ride For Peace


Postări Recomandate

Iata o calatorie total pe nepusa masa. Puteti gasi detalii despre JJ Polnaja aici: www.ridermarque.wordpress.com. Sau poate va este cunoscut de la SMAEB, unde a fost la standul BMW. Ideea a fost ca omul pleca mai departe pe 23.03. de la Ambasada Indoneziei, mai departe insemnand Europa de vest anul acesta si cele doua Americi, plus Australia, pana in 2011. Asta dupa ce JJ s-a dat prin Nepal, Butan sau Balucistan. Asa ca m-a mancat sa merg si eu sa ii fac o poza la plecare.

 

La ambasada, o gasca mare de indonezieni, il petreceau mai ceva ca pe un erou national. Eu eram convins ca o sa plece prin sud, si imi imaginam nu stiu de ce ca o sa plece prin Alexandria, pana unde o sa plece si el. Il intreb de ruta si imi spune ca intr- adevar o sa plece prin sud si ca pot veni cu el, daca vreau pana la Timisoara. Chiar pana acolo nu, insa, pana la Alexandria, imi mai ramanea destul timp sa ajung la birou la o ora decenta. O luam prin Bucuresti dupa GPS, eu aveam o senzatie foarte funny, mergand dupa ditamai globe trotterul. Trecem suav pe langa redactie si o luam inspre autostrada, ceea ce nu m-a entuziasmat deloc, dar asta e, I was riding with the king. Dupa noi, microbuzul cu CD, plin de indonezieni, care au oprit apoi pe banda de urgente pentru o sesiune foto. Eu ma gandeam foarte intens daca sa merg pana in Timisoara sau nu.

 

In Pitesti, ratam desigur noul drum spre Craiova, care nu ii aparea pe GPS, oprim sa alimentam si sa bem o ciocolata calda, si imi vine brusca idee sa merg pana in Timisoara. Asta pentru ca intotdeauna umblu cu toti banii la mine si imi ajungeau la fix pana in orasul de pe BEga si inapoi, mai ales ca JJ ma lasa sa fac blatul cu el in camera. Eram echipat ok, insa pe sub geaca aveam doar tricoul si un ghiozdan cu tricoul meu de motocros, pe care trebuia sa il duc la redactie pentru branduit. plus o bluza care sa ma faca sa par decent. JJ mi-a dat insa un super polar cu gluga, care l-a folosit in Nepal, asa ca m-am facut si ce ceva de pus pe sub casca. Kriminal a fost cam mirat sa afle ca eram in Pitesti, dar ma rog, suntem revista de bikeri, se admit absente din astea de la serviciu. The girlfriend nu a fost prea incantata, mai ales ca mai statusem o noapte la redactie, sa gatam nr 12, dupa care am plecat incognito pe Cheia, insa m-a prins ploaia si era sa adorm urat de tot la intoarcere.

 

Asa...Inspre Craiova a inceput sa fie misto, sunt tot soiul de serpentine pe acolo, mai ales pe langa Bals, in plus in Slatina, JJ mi-a aratat ca exista si o sosea de centura, bine, gratie GPS-ului, dar asta imi prinde bine ca totdeauana ma rataceam prin Slatina. O tineam pana in 120 km/h, cu GS-ul lui JJ inclinat de vant, dar omul se stia bine de tot pe viraje, mergea foarte fluent, nu statea ca mine dupa toate conservele lente, m-a invatat ce e aia constanta, ceva gen soferii de microbuze C&I. A fost tot timpul foarte safe, chiar daca de doua ori era sa ne izbim urat in niste tampiti ce depaseau coloana, a reusit sa franeze la timp si sa imi faca si mie semn. JJ comunica foarte mult cu soferii, prin semn desigur, ii facea atentii, le multumea. Normal, ca are 80.000 km in spate, fara mari incidente, doar in "Ride for Peace"

 

Pe malul Dunarii a fost foarte misto, soarele era cu dinti, dar ne incalzea castile, apoi soseaua a inceput sa fie din ce in mai proasta, ceea ce nu i-a daunat GS-ului lui JJ. Omul mi-a dat si niste mancare indoneziana pe drum, primita de la ambasada. Coburile din textil care se vad peste cele de metal sunt de conceptie proprie, designul sau fiind cumparat de Eiger, o firma ce produce accesorii de acest gen. PE masura ce apropiram de Timisoara se facea din ce in mai frig, BMW F800S e foarte destept si imi arata ca erau doar 4 grade la un moment dat.

 

A doua zi, l-am condus pe JJ pana la iesirea din Timisoara, dupa ce am facut niste poze prin oras si l-am sunat pe KRiminal sa ii spun ca plec cu JJ pana in Budapesta. Era o gluma si a trebuit sa ma intorc acasa, normal ca am facut mult mai mult pe drum, ca asa sunt eu merg cu 60 in localitate. Desi am batut tot soiul de apropouri romanesti ca o sa imi fie frig pe drum, sperand ca JJ imi va lasa hanoracul portocaliu, acest lucru nu s a intamplat si a trebuit sa imi cumpar un batic cu 6 lei, din asta cu steagul USA, pe care mi l-am legat in jurul capului, de aratam ca si Captain America. Foarte misto serpentinele de langa Drobeta Turnu Severin, dar din pacate la o viteza pe care nu o mentionez, am lovit cu pieptul o vrabie, care s-a dezintegrat mai ceva ca intr-un rpg, ceea ce m-a umplut de regret si m-am spalat la prima benzinarie, ajungand la concluzia ca forja nu e sanatoasa, asa ca pe autostrada m-au depasit iar, toate Loganurile.

 

Detalii si povestea un pic mai serios, in viitorul numar Motociclismo.

post-7121-1207078213_thumb.jpg

post-7121-1207078328_thumb.jpg

post-7121-1207078359_thumb.jpg

post-7121-1207078411_thumb.jpg

post-7121-1207078861_thumb.jpg

Editat de marque
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super ! Cred ca a fost o experienta inedita rularea langa un biker cu asa experienta. Astept articolul. La mai multe !

:(

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi! Incerc sa uploadez imaginea de "palmares" cu imaginea de la iesirea din TImisoara.

 

--- Mesaj completat în 01 Apr 2008 22:44 -------------
Fantastic! Nu vrea!

post-7121-1207079015_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revista e revista. :( mie mi se pare ca is destul de natural. am folosit chaiar si cuvantul bitch, ma rog glumesc, stiu ca nu asta e ideea, dar in revista cred ca ma iau prea in serios. lol

 

bmw f800s e in test pe 3 luni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...