Sari la conținut

[toba] Intrebare Legata De Sistemul De Evacuare


Postări Recomandate

Salut,

 

am un GSX-F 750 din 2001, si as dori sa-mi fac un upgrade la sistemul de evacuare, mai specific toba. Momentan am toba din fabrica, rotunda si as dori un sound nou pt. suzi. Am gasit pe internet la pret rezonabil 2 variante de toba, de la acelasi producator: ROMBO. Cautand pe forumurile nemtesti, specific pe www.gsx750f.com se promite calitate superioara la pret mic. Sistemele au DB-Killer demontabile, incluse si au ca atasament, un grafic care promite si o performanta usor marita, fata de standard. (pe mine interesandu-ma doar sunetul, nu vreau sa dau 3-400 euro, be BOS, LEOVINCI SBK, SEBRING)

Asadar se prezinta doua modele, anume:

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

50320110460.jpg image026.gif

- Rombo EG-BE Aluminium Oval GSX 600/750 F (Oval)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

50320100460.jpgimage024.gif

- Rombo EG-BE Aluminium Rund GSX 600/750 F (Rotund)

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Intrebarea mea ar fi: Care este diferenta dintre cele 2 modele, in perspectiva performantei. Exista vre-o diferenta ? Sau este doar pur si simplu intrebare de gust & design.

 

Multumesc anticipat, pt. raspunsuri.

 

Peter

Editat de szocspeti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tobe Rombo am vazut o singura data pe un VTR 1000, sunau bine dar nu pot sa spun nimic despre imbunatatirea performantelor; din punct de vedere estetic arata mai bine cea ovala. Acum sa fim seriosi, daca finala mai vine cu 3-5 cai in plus esti convins ca o sa-i simti?

PS: de ce nu cauti si o varianta SH, poate chiar un carbon care sigur suna mai bine?

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

mersi mult pt. raspunsuri. Cum am scris ci sus, nu ma intereseaza asa mult performanta, mai mult pt. sound as lua-o, mai ales cu db.killerul scos, am ascultat 2-3 soundcheck-uri pe net, suna bestial. Nu eram eu lamurit daca exista o diferenta intre Oval & Routnd, la nivel ed performanta .. sau diferenta consta pur si simplu in desgin. M-am cam lamurit.

 

Inca odata mersi mult, am comandat una ovala, din aluminiu lucios, dindata ce soseste & mi-o montez .. va pun cateva fisiere sunet / video, cu rezultatul.

 

Peter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...