Sari la conținut

Acte Necesare Pentru Un Traseu In Ue


Xomin
 Share

Postări Recomandate

pentru asigurare medicala , scoate cardul de la CAS (Casa de Asigurari de Sanatate ) care este valabil in UE ( bineinteles daca esti angajat sau platesti contributiile )

Se poate obtine foarte simplu : completezi o cerere tip , adeverinta de la locul de munca , copie C.I. si vreo 3 lei (cred ca taxa card )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa te duci la un notar public si sa faci un contract de comodat .

teoretic nu ar trebui sa ai probleme la granite dar cine stie ... mai sunt cateva tari in UE care's membri noi si poate isi fac de cap .

 

Contractul de comodat la noi (Tg. Mures) costa cam 50 lei , asta e minimul ,daca valoarea motocicletei este foarte mare de ex. peste 10.000 de euro atunci poate ca o sa fie putin mai scump .

Editat de zsak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asigurare medicala nu mai ai nevoie in UE de cand suntem ca la noi acasa.

 

nu este nevoie sa faci separat o asigurare medicala , dar fara cardul european de sanatate nu poti sa beneficiezi de serviciile medicale in tara respectiva.

Si daca cumva se intampla ceva , nici in cazul acela nu iti este gratis absolut nimica , numai dupa ce te intorci in tara cu factura emisa in UE si CAS ul iti da baniii inapoi .

Ah si este si o lista care exclude cateva chestii care nu intra in asigurare de ex . stomatologie si boli pe care deja ai avut acasa ( deci nu mai merge faza cu hai sa mergem in Itali sau Grecia sa ne facem dintii...)

 

--- Mesaj completat în 16 Apr 2008 16:48 -------------

De asigurare medicala nu mai ai nevoie in UE de cand suntem ca la noi acasa.

 

nu este nevoie sa faci separat o asigurare medicala , dar fara cardul european de sanatate nu poti sa beneficiezi de serviciile medicale in tara respectiva.

Si daca cumva se intampla ceva , nici in cazul acela nu iti este gratis absolut nimica , numai dupa ce te intorci in tara cu factura emisa in UE si CAS ul iti da baniii inapoi .

Ah si este si o lista care exclude cateva chestii care nu intra in asigurare de ex . stomatologie si boli pe care deja ai avut acasa ( deci nu mai merge faza cu hai sa mergem in Itali sau Grecia sa ne facem dintii...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce acte mai sunt necesare in afara de RCA, talon, permis si CI pentru o tura prin UE daca motoreta e pe firma ...

 

trebuie asigurare "speciala" ?

trebuie imputernicire de la fima ?

 

De CI (cartea de identitate?) nu ai nevoie, nu vad de ce... vrei s-o vinzi acolo? :bigstar:

 

Talon/asigurare, permis si pasaport (mai bine decat buletinul). Intr-adevar, procura ar fi bine pt orice eventualitate. Contrat de comodat nu vad de ce... Nu cred ca vrei sa deduci cheltuieli... sau??

 

Eu as face si o asigurare de sanatate d-aia de 20-30 de RON, e mai simplu de utilizat/acceptat in caz de Doamne-fereste; pana la urma asta este rolul ei, asigurare pt calatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pasaportul mi-a expirat acum doi ani si pana nu apar alea noi (biometrice) nu imi mai fac - de CI am pomenit pentru ca este un act de identificare valabil in UE

 

oricum multam pentru raspunsuri :D va fi o vara super

Editat de decatett
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...