Sari la conținut

Zgomot Lant


baspri
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am fost si eu la revizie cu motorul, unde au schimbat uleiul si curatat lantul.

Acum in mers, lasata in neutru si fara motor turat, se aude lantul ca si cum ar freca undeva.

Intrebarea mea la voi ar fi: care este zgomotul normal pe care-l face un lant? exista un asemena zgomot?

sau la rulare trebuie sa se auda doar zgomotul rotilor pe asfalt?

 

Mersi mult.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe neutru nu se aude lantul pe care l-au curatat ei pt. ca nu se misca.

 

 

???

daca motorul e in neutru si ruleaza pe strada nu se invarte lantul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare tentatia sa dai un raspuns la misto, nu?

 

Deci: eu as banui ca e prea larg. De cind n-ai intins lantul? Nu te astepta ca cei de la service sa-ti zica ca e prea larg, numai asa, de baieti buni.

 

Eu am urmarit cum se comporta lantul cind e bagata in viteza si pusa pe cricul central, si are o miscare sus-jos consderabila, probabil la tine se atinge de bascula. Zic si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea larg nu mi se pare a fi. Motorul are 8000 km, iar de bascula nu atinge sigur.

Am sa o ridic si eu pe un stander (n-are cric central) si o sa ascult pe-acolo ...

Desi nu stiu care e zgomotul normal. De-aia intrebam daca trebuie sa se auda vreun zgomot de lant sau nu in mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un zgomot tot se aude, vezi poate nu e uns..

 

de uzat inegal nu cred ca e cazul ..

 

Verifica in felul urmator, pune motocicleta pe liber, pipaie lantul, adica impingel spre bascula, de jos in sus, dupa aia mai misca putin motoreta de pe loc, verifica iar, daca in unele locuri e tensionat iar in altele e prea lasat, e uzat inegal si trebe schimbat :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

???

daca motorul e in neutru si ruleaza pe strada nu se invarte lantul?

 

 

te rog frumos sa ma scuzi, nu am vazut ca in mers il lasi pe neutru, eu intelesesem ca atunci cand stai pe loc... : :bigstar:

 

cauta manualul motorului tau, vezi cum se regleaza lantul. la unele motociclete se regleaza cu motorul pe cricul central, la unele pe cel lateral, la unele cu pilotul pe ele. vezi ce spune manualul tau si ce joc da el. la unele poate fi de 1.5 cm, la altele de 4. manualul spune mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te rog frumos sa ma scuzi, nu am vazut ca in mers il lasi pe neutru, eu intelesesem ca atunci cand stai pe loc... : :bigstar:

 

cauta manualul motorului tau, vezi cum se regleaza lantul. la unele motociclete se regleaza cu motorul pe cricul central, la unele pe cel lateral, la unele cu pilotul pe ele. vezi ce spune manualul tau si ce joc da el. la unele poate fi de 1.5 cm, la altele de 4. manualul spune mai bine.

 

 

stai linistit, nu m-am suparat!

mersi de sfat. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

cauta manualul motorului tau, vezi cum se regleaza lantul. la unele motociclete se regleaza cu motorul pe cricul central, la unele pe cel lateral, la unele cu pilotul pe ele. vezi ce spune manualul tau si ce joc da el. la unele poate fi de 1.5 cm, la altele de 4. manualul spune mai bine.

 

Atentie mare aici ca fesu` le zice bine. Trebuie sa stii exact pozitia necesara motocicletei pt. ca un reglaj incorect al tensiunii lantului duce la uzarea prematura a sa si a pinioanelor deopotriva. De exemplu la mine se face reglarea lantului in functie de greutatea riderului (deci trebuie sa ma urc in sa cand verific tensiunea lui).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...