Sari la conținut

Mâner De Ambreia


perseu77
 Share

Postări Recomandate

Vreau să stiu daca pot readuce la normal cat de cat manerul ambreiajului meu de la motocicleta, ca zilele trecute am derapat pe nisip si am scapat motocicleta. Eu nu am patit nimic, azi am observat ca ambreiajul e indoit asa cum am colorat in fotografie.

Indoitura e facuta in sens dinapoi- înainte, pe orizontală. Acest defect nu e foarte vizibil, ptr ca eu abia acu am observat.

Cineva mi-a spus ca daca incerc sa readuc manerul acela din aluminiu la forma originala, am sanse de 60 la sută să-l rup.

Cine stie sa imi dea un sfat bun??

MULTUMESC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa il rupi..sau nu

iti trebuie o menghina o carpa/ciocan/patent si o lampa pe gaz

1 prinzi bila in menghina si incepi sa incalzesti indoitura si partile din apropierei si incerci sa tragi usor cu mana(cu o carpa ca s-ar putea sa te arzi :),tragi cu patentul sau lovesti usor cu ciocanul,recomand cu mana).Ai sanse sa iasa chiar bine

Bafta si sa incalzesti cat mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa il rupi..sau nu

iti trebuie o menghina o carpa/ciocan/patent si o lampa pe gaz

1 prinzi bila in menghina si incepi sa incalzesti indoitura si partile din apropierei si incerci sa tragi usor cu mana(cu o carpa ca s-ar putea sa te arzi :),tragi cu patentul sau lovesti usor cu ciocanul,recomand cu mana).Ai sanse sa iasa chiar bine

Bafta si sa incalzesti cat mai bine

Merci pt raspuns. Mai am o intrebare..pot scoate usor acel mâner, ca nu imi dau seama cu e prins. Am vazut dedesupt un Âşurub, dar cum scot Âşufa aia de la ambreiaj??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se scoate super usor.

Are 1 surub il scoti si iese maneta,cablul iese foarte usor are pastila iar maneta are gaura jos(ai sa te prinzi cum se scoate,trebuie sa arunci doar o privire)

In caz ca nu ai lampa cu gaz merge si la aragaz dar sa ai menghina aproape.Ideal ar fi sa ai lampa cu gaz si in timp ce indoi sa mai si incalzesti.

Bafta la lucru si sa imi zici cum a iesit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta te voi anunta! deocamdata il las asa vreo 10 zile ca plec din localitate din motive de serviciu.

Nu am menghina, da gasesc eu. Mai voiam sa te intreb ceva... cineva mi-a spus ca trebuie sa merg la cineva sa imi regleze si ambreiajul ca e prea dur.Asa s-a exprimat.

Eu am motoreta de putin timp si sunt cam paralel cu mecanica. trebe sa merg la unii care se pricep, sa mai umble la rotița aoa din capătul mânerului sau il pot regla eu singur după anumite criterii???

Merci beaucop! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se scoate super usor.

Are 1 surub il scoti si iese maneta,cablul iese foarte usor are pastila iar maneta are gaura jos(ai sa te prinzi cum se scoate,trebuie sa arunci doar o privire)

In caz ca nu ai lampa cu gaz merge si la aragaz dar sa ai menghina aproape.Ideal ar fi sa ai lampa cu gaz si in timp ce indoi sa mai si incalzesti.

Bafta la lucru si sa imi zici cum a iesit

slabeste ambreiajul astfel incat parghia de la abreiaj sa aibe o cursa de 5-8mm intre capatul levierului si suportul acestuia, unde se prinde sufa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

nu trebuie neaparat incalzit, doar prins in menghina sa nu lase urme, si apoi il lovesti usor cu un ciocan de cauciuc, faza cu incalzitul este valabila la metalele nemaleabile, atata timp cat s-a indoit si nu s-a rupt , nu se va rupe nici la indreptare ( atentie insa sa nu aiba urme de crapare )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...