Sari la conținut

Ambreiaj Mz


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Care dintre placi se uzeaza la ambreaij? Cele cu nr 14 ?

 

Daca vreau sa refac ambreiajul (nu am probleme,dar ca sa stiu ca e lucuru nou pus) ce e mai important de schimbat (ce se uzeaza mai des) ? Piesele 14 sau 15?

discurile de frictiune[14 in figura]se uzeaza mai repede,nu mai des.daca grosimea lor coboara sub o valoare limita[mentionata in manualul de service]atunci trebuie schimbate.discurile de presiune [15 in figura]sunt din otel si se uzeaza mai incet.dar si astea daca coboara sub o anumita grosime sau daca devin albastrite[adica se decalesc din cauza caldurii]sau ondulate trebuie schimbate.asa ca ia un subler si valorile respective din manual si pune-te pe masurat.tot ce este uzat trebuie schimbat daca vrei sa faci un lucru OK.dar ce iti patineaza deja ambreiajul?ma indoiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discurile de frictiune[14 in figura]se uzeaza mai repede,nu mai des.daca grosimea lor coboara sub o valoare limita[mentionata in manualul de service]atunci trebuie schimbate.discurile de presiune [15 in figura]sunt din otel si se uzeaza mai incet.dar si astea daca coboara sub o anumita grosime sau daca devin albastrite[adica se decalesc din cauza caldurii]sau ondulate trebuie schimbate.asa ca ia un subler si valorile respective din manual si pune-te pe masurat.tot ce este uzat trebuie schimbat daca vrei sa faci un lucru OK.dar ce iti patineaza deja ambreiajul?ma indoiesc.

 

 

Nu imi patineaza ambreiajul.dar nici nu stiu cand a fost refacut si cata viata mai are.

 

Cel putin cand plec de pe loc nu imi patineaza,dar poate patineaza la viteza mare si nu imi dau eu seama (tin minte ca tata avea acum multi ani discul de ambreiaj uzat la dacie si chiar daca ambala mtoorul, peste 70km/h nu trecea - nici nu se putea baga in depasire).......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...