Sari la conținut

Accidente !


exores
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 500
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Montecristo, imi pare sincer rau pt. motor, tu, bine ca esti bine... dar taximetristii chiar devin nesimtiti pana la extrema... amu serios chiar nu se poate face nimic (o plangere, o petitie la primarie in legatura cu numarul de autorizatii care se elibereaza pt. taximetre)? sunt prea multi si prea turbati, nu doar pt. noi ci si pentru alti soferi parca nu au auzit de prioritate, te vede cand iese de pe ceva straduta, si se baga inaintea ta (la 2 metri...) de parca... stiti si voi, ce mai... luk, de cate semnaturi ai nevoie ca sa facem ceva daca se poate...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud (iar) ca ai simtit asfaltu'...grija mare, iarna nu-i ca vara...

 

P.S. In locul tau nu-l iertam pe taximetrist...las' sa moara de foame daca nu-i atent,poate data viitoare iar nu te vede,asa macar invata si el...si poate...poate, se va asigura de 2 ori inainte sa faca o manevra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator montecristo
montecristo....sa-ti fie rusine ca nu m-ai lasat sa-l incarc pe domnu' "sofer"

a vorbit el frumos... da' totusi poate merita una mica... daca aveai vuteza mai mare, si-sau pasager...te gandesti cum iesea? :rock:

choppere... lasa ca ii bine asa. crede-ma o sa regrete el cand vede cat costa reparatiile la motor si usa lui de golf4 cu prag si aripa... plus de aia daca il bateai luai amenda, aveam si eu probleme si crede-ma is satul pana peste cap de toate. deci numa mersi. altadata, daca vrei sa te bati, te bat eu, nu-i stres.. (zambet)

 

Montecristo, imi pare sincer rau pt. motor, tu, bine ca esti bine... dar taximetristii chiar devin nesimtiti pana la extrema... amu serios chiar nu se poate face nimic (o plangere, o petitie la primarie in legatura cu numarul de autorizatii care se elibereaza pt. taximetre)? sunt prea multi si prea turbati, nu doar pt. noi ci si pentru alti soferi parca nu au auzit de prioritate, te vede cand iese de pe ceva straduta, si se baga inaintea ta (la 2 metri...) de parca... stiti si voi, ce mai... luk, de cate semnaturi ai nevoie ca sa facem ceva daca se poate...?

george ce sa faci? plangere? dut-e la zidul plangerii, iti spun eu ca mai mare folos ai. acuma, serios vb, nu ai ce face concret si in timp util. cand am fost in cj, in trafic, parca eu eram ceva presedinte, deci nu am avut probleme deloc, ma lasau sa ies sa ma bag, faceau semne din faruri sa intru sa ma duc eu primul, si nu e din cauza ca eram din salaj,ca aia din fata nu stiau ca-s din salaj, iar cand m-am ratacit, m-am oprit, nici nu stiu unde, in capatul unei statii de autobuz ca vazusem un politist de la circulatie care venise sa constateze o tamponare si am asteptat pana sa termine ca sa-l rog frumos sa-mi dea directii catre strada islazului. eu trebuia sa fac stanga si politistul s-a urcat in masina o tras pe banda 2, o oprit, s-a dat jos o venit pe banda 1 si o oprit circulatia si mi-o facut semn sa intru langa el si cand pleaca sa tin dupa el. m-o dus pana in fata la big. as vrea sa vad un politist zalauan facand asta cu exceptia unuia, care is sigur ca ar face la fel. dar restul nu cred, decat daca te-ai ruga de ei si le-ai da de o cafea. si la accident, or venit la mine repede, tibi m-a ajutat sa ridic motorul, mi-o zis sa stau relax ca au vazut toata faza si eu nu am nici o vina si ca o sa-mi repare el(adica soferul taxiului) motorul, eu eram inca ametit si nervos de cele intamplate, nici nu stiam ce naiba s-a intamplat mai exact, ca eu numai am vazut alb si dupa aia m-am trezit jos ametit. soferul, a vrut sa intre repede in statie sa nu mai incurce si el circulatia, pe undeva il inteleg ca nu m-o vazut ca avea o duba mare in fata,care s-o oprit sa-l lase sa intre in statia de taxi, de altfel motivul pt care nu l-am vazut nici eu, ca as fi franat si l-as fi ocolit ca loc aveam destul si nici viteza... dar o intrat prea repede. ce vreu sa zic e ca nu a vrut el intentionat sa-mi taie calea... iar eu nu m-am gandit ca ala cu duba o oprit sa lase sa intre un taximetrist in statie, eu am crezut ca vrea sa faca stg sa duca marfa la magazinele alea. oricum nu-mi doream sa patesc asta chiar deloc... si chiar am gandisem sa duc motorul la tara sa-l bag in casa de vara, sa ma apuc sa il repar asa incet, incet... nu stiu ce sa zic, dar nu prea poti face nimic, avem atatea topicuri inutile pe aici(ma simt, stati relax) dar avem si altele in care ar trebui sa scriem ce am putea ce am vrea, dar mai toti, stam pe "tu teava" si postam porcariile altora. iara topicuri gen, ce putem face, politia romana, actiuni si altele de genul au fost lasate de izbanda. recunosc ca oricum, nu prea este ce face, si ca si daca s-ar incerca ar fi ca pestele pe uscat... dar totusi. in fine, este o vb: las-o mai, ca merge asa..!

 

 

Imi pare rau sa aud (iar) ca ai simtit asfaltu'...grija mare, iarna nu-i ca vara...

 

P.S. In locul tau nu-l iertam pe taximetrist...las' sa moara de foame daca nu-i atent,poate data viitoare iar nu te vede,asa macar invata si el...si poate...poate, se va asigura de 2 ori inainte sa faca o manevra...

da nici vara nu-i ca iarna. mersi domnu pt grija. nu-s omul ala care sa profit...chiar asa de tare, plus are familie, copii, din asta isi castiga banii, ce rezolvam eu ca-l lasam fara permis? ii stricam toate sarbatorile, nu avea nici bani, lasa ca stiu cum e, si daca pot sa fac un bie in tot raul asta, de ce sa nu-l fac? lasa ca si asa o platit amenda si niste puncte, plus reparatiile la motor, stiu ca nu el le plateste, dar cine stie, poate asigurarea nu acopera cat vor costa si va trebui sa puna de la el bani. eu cred ca e de ajuns atat. nici nu vreau altceva decat sa-mi repare motorul, sa fie ca inainte, chiar si asa cum era inainte sa ma loveasca el. numa sa fie. acum evident ca o sa pun 2-3 piese in plus dar nu voi exagera.uni vor zice ca is prost ca gandesc foarte prost ca ar trebui sa profit, sa-mi fac motorul ca nou, eh, asta e, asa sunt eu, asa is ei. noi sa fim bine si pisicutza mea. in rest nem erdekel...nu? bine am zas? :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

choppere... lasa ca ii bine asa. crede-ma o sa regrete el cand vede cat costa reparatiile la motor si usa lui de golf4 cu prag si aripa... plus de aia daca il bateai luai amenda, aveam si eu probleme si crede-ma is satul pana peste cap de toate. deci numa mersi. altadata, daca vrei sa te bati, te bat eu, nu-i stres.. (zambet)

 

 

george ce sa faci? plangere? dut-e la zidul plangerii, iti spun eu ca mai mare folos ai. acuma, serios vb, nu ai ce face concret si in timp util. cand am fost in cj, in trafic, parca eu eram ceva presedinte, deci nu am avut probleme deloc, ma lasau sa ies sa ma bag, faceau semne din faruri sa intru sa ma duc eu primul, si nu e din cauza ca eram din salaj,ca aia din fata nu stiau ca-s din salaj, iar cand m-am ratacit, m-am oprit, nici nu stiu unde, in capatul unei statii de autobuz ca vazusem un politist de la circulatie care venise sa constateze o tamponare si am asteptat pana sa termine ca sa-l rog frumos sa-mi dea directii catre strada islazului. eu trebuia sa fac stanga si politistul s-a urcat in masina o tras pe banda 2, o oprit, s-a dat jos o venit pe banda 1 si o oprit circulatia si mi-o facut semn sa intru langa el si cand pleaca sa tin dupa el. m-o dus pana in fata la big. as vrea sa vad un politist zalauan facand asta cu exceptia unuia, care is sigur ca ar face la fel. dar restul nu cred, decat daca te-ai ruga de ei si le-ai da de o cafea. si la accident, or venit la mine repede, tibi m-a ajutat sa ridic motorul, mi-o zis sa stau relax ca au vazut toata faza si eu nu am nici o vina si ca o sa-mi repare el(adica soferul taxiului) motorul, eu eram inca ametit si nervos de cele intamplate, nici nu stiam ce naiba s-a intamplat mai exact, ca eu numai am vazut alb si dupa aia m-am trezit jos ametit. soferul, a vrut sa intre repede in statie sa nu mai incurce si el circulatia, pe undeva il inteleg ca nu m-o vazut ca avea o duba mare in fata,care s-o oprit sa-l lase sa intre in statia de taxi, de altfel motivul pt care nu l-am vazut nici eu, ca as fi franat si l-as fi ocolit ca loc aveam destul si nici viteza... dar o intrat prea repede. ce vreu sa zic e ca nu a vrut el intentionat sa-mi taie calea... iar eu nu m-am gandit ca ala cu duba o oprit sa lase sa intre un taximetrist in statie, eu am crezut ca vrea sa faca stg sa duca marfa la magazinele alea. oricum nu-mi doream sa patesc asta chiar deloc... si chiar am gandisem sa duc motorul la tara sa-l bag in casa de vara, sa ma apuc sa il repar asa incet, incet... nu stiu ce sa zic, dar nu prea poti face nimic, avem atatea topicuri inutile pe aici(ma simt, stati relax) dar avem si altele in care ar trebui sa scriem ce am putea ce am vrea, dar mai toti, stam pe "tu teava" si postam porcariile altora. iara topicuri gen, ce putem face, politia romana, actiuni si altele de genul au fost lasate de izbanda. recunosc ca oricum, nu prea este ce face, si ca si daca s-ar incerca ar fi ca pestele pe uscat... dar totusi. in fine, este o vb: las-o mai, ca merge asa..!

 

 

 

da nici vara nu-i ca iarna. mersi domnu pt grija. nu-s omul ala care sa profit...chiar asa de tare, plus are familie, copii, din asta isi castiga banii, ce rezolvam eu ca-l lasam fara permis? ii stricam toate sarbatorile, nu avea nici bani, lasa ca stiu cum e, si daca pot sa fac un bie in tot raul asta, de ce sa nu-l fac? lasa ca si asa o platit amenda si niste puncte, plus reparatiile la motor, stiu ca nu el le plateste, dar cine stie, poate asigurarea nu acopera cat vor costa si va trebui sa puna de la el bani. eu cred ca e de ajuns atat. nici nu vreau altceva decat sa-mi repare motorul, sa fie ca inainte, chiar si asa cum era inainte sa ma loveasca el. numa sa fie. acum evident ca o sa pun 2-3 piese in plus dar nu voi exagera.uni vor zice ca is prost ca gandesc foarte prost ca ar trebui sa profit, sa-mi fac motorul ca nou, eh, asta e, asa sunt eu, asa is ei. noi sa fim bine si pisicutza mea. in rest nem erdekel...nu? bine am zas? :rock:

 

Io zic sa profiti de ocazie si sa iti repari motoru in totalitate pe asigurari.Merita din plin treaba asta la cat is de marlani cand ii vorba de plata.

Soferul trebia un pic atins (la buzunar), daca nu, data viitoare o sa fie la fel de atent.

 

 

ps: Fi istet si gandeste-te de 2 ori la treaba cu reparatiile. Asta daca nu ii prea tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic sa profiti de ocazie si sa iti repari motoru in totalitate pe asigurari.Merita din plin treaba asta la cat is de marlani cand ii vorba de plata.

Soferul trebia un pic atins (la buzunar), daca nu, data viitoare o sa fie la fel de atent.

 

 

ps: Fi istet si gandeste-te de 2 ori la treaba cu reparatiile. Asta daca nu ii prea tarziu.

 

:rock: been there done that

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da nici vara nu-i ca iarna. mersi domnu pt grija. nu-s omul ala care sa profit...chiar asa de tare, plus are familie, copii, din asta isi castiga banii, ce rezolvam eu ca-l lasam fara permis? ii stricam toate sarbatorile, nu avea nici bani, lasa ca stiu cum e, si daca pot sa fac un bie in tot raul asta, de ce sa nu-l fac? lasa ca si asa o platit amenda si niste puncte, plus reparatiile la motor, stiu ca nu el le plateste, dar cine stie, poate asigurarea nu acopera cat vor costa si va trebui sa puna de la el bani. eu cred ca e de ajuns atat. nici nu vreau altceva decat sa-mi repare motorul, sa fie ca inainte, chiar si asa cum era inainte sa ma loveasca el. numa sa fie. acum evident ca o sa pun 2-3 piese in plus dar nu voi exagera.uni vor zice ca is prost ca gandesc foarte prost ca ar trebui sa profit, sa-mi fac motorul ca nou, eh, asta e, asa sunt eu, asa is ei. noi sa fim bine si pisicutza mea. in rest nem erdekel...nu? bine am zas? :rock:

 

Imi pare rau sa aud iara ca ai simtit asfaltul pe pielea ta din cate am inteles ... tu ai depasit o duba pe partea dreapta si ala cu taxiu ti-o taiat calea pt ca a primit prioritate din partea dubei, adica el chiar nici nu se astepta sa apara ceva printre duba si taxiuri parcate, ce sa zic ... aici ai fost putin si tu de vina ... graba, si cand am avut accident ... si eu am avut o vina anume ... dar nu asta-i esentialul ... zic sa il lasi pe bietul om in pace, ia cat poti de pe asigurari, pt ca are si el familie precum ziceai ... NO OFFENCE ...

 

Io zic sa profiti de ocazie si sa iti repari motoru in totalitate pe asigurari.Merita din plin treaba asta la cat is de marlani cand ii vorba de plata.

Soferul trebia un pic atins (la buzunar), daca nu, data viitoare o sa fie la fel de atent.

 

 

ps: Fi istet si gandeste-te de 2 ori la treaba cu reparatiile. Asta daca nu ii prea tarziu.

Nu cred ca ii va da` asigurarile in totalitate daunele de la motor ... pt ca au si eu un coeficient de calcul ... am trecut prin asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ii va da` asigurarile in totalitate daunele de la motor ... pt ca au si eu un coeficient de calcul ... am trecut prin asa ceva

 

:what: . Nush ce ai facut tu da stiu pe cineva care a scos 1500 e de la un acc banal in care a dat unu in spate la un semafor si i-a spart aripa si a cazut motoru pe o parte. (acuma ca a bagat el din top, asta-i partea a 2-a ).

Acuma tu faci ce vrei.... nush de ce m-am bagat ca fiecare are buletin. :rock:

 

ps:intreaba-l pe ptizda cat o luat pt 2 sgarieturi la cadru.

ps2 :s-a dat dauna totala la un motor pt o ureche de la cadru rupta

Editat de Dext3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ii va da` asigurarile in totalitate daunele de la motor ... pt ca au si eu un coeficient de calcul ... am trecut prin asa ceva

 

:what: . Nush ce ai facut tu da stiu pe cineva care a scos 1500 e de la un acc banal in care a dat unu in spate la un semafor si i-a spart aripa si a cazut motoru pe o parte. (acuma ca a bagat el din top, asta-i partea a 2-a ).

Acuma tu faci ce vrei.... nush de ce m-am bagat ca fiecare are buletin. :rock:

 

ps:intreaba-l pe ptizda cat o luat pt 2 sgarieturi la cadru.

ps2 :s-a dat dauna totala la un motor pt o ureche de la cadru rupta

apai si daca nu-i da dauna totala.da macar sa-i faca motoru complet.oricum la multi le-o dat dauna totala pt niste chestii marunte(scarita rupta...carena sparta etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps:intreaba-l pe ptizda cat o luat pt 2 sgarieturi la cadru.

Exact o mie de euro, si cadru nu era zgariat ci era vopseaua lu ala ce m-a atins. Mai era scarita, toba, carene, mai multe de la burta. Meritul e al unui inspector de daune total pe langa, nu are nicio treaba cu motoarele. A scris ca tre vopsit cadru pt urmele alea, nestiind de fapt ce implica asta, adica chelit tot cadru de motor, mate, fire etc. si cat costa treaba asta.Treaba e ca pt din astia ca mine si ca multi altii se tot scumpesc intruna asigurarile :rock:

Legat de montecristo si ce ati zis si voi, bagi-bagi da mai si ho. Nu stiu ce e stricat, ce se poate repara la motor sau ce tre musai inlocuit. Insa daca astea trec de o suma anume se da dauna totala si aia nu stiu daca ii ok. La motorul lui montecristo nu cred ca trece de 1500 de euro suma care o dau de la asig pt dauna totala. Daca pt a putea fi refolosit motorul se trece de suma asta, atunci e naspa rau. ATENTIE: daca se poate repara mai neconventional ceva si daca nu umflii ca animalu nota ( adica ai un capac zgariat si ceri inlocuirea lui pt ca arata urat motoru apoi ca nu bate nuanta ) cel mai bine e sa ceri banii si sa declari ca o repari in regim propriu. Numa ca tre sa ai minte la din astea. De ex eu i-am aratat ca mi-o zgariat si carena spate da am zis o las asa de la mine ca altfel daca o vopseste nu mai gasesc stickere originale si cand o vand se interpreteaza ca a fost lovit :what: , tocmai sa nu treaca de valori astronomice ca atunci ciuciu bani.

Oricum, tre sa te interesezi de la cat mai multe service-uri cat ar costa toata treaba , sa cantaresti bine ce vrei si cum vrei sa repari, si cel mai important CE DECLARI LA ASIGURARI PE HARTIA DE DAUNE. Odata ce ai scris acolo nu poti intoarce nimic.

Faza naspa e ca in Romania te usca la buzunar reprezentantele, adica preturile la piese sunt uriase. Sa iei un motor pe bucati te costa triplu cat l-ai lua ansamblat.Mai pune manopera in service...... Ori asa ai toate sansele sa primesti dauna totala si mobra sa nu aiba mare lucru, sau din contra, sa nu iti ajunga nici de jumate din ce tre reparat. Ei atunci te gandesti sa iei banii , vinzi epava pe piese in 6 luni si iti iei apoi ce iti permiti. Asta nu convine la nimeni, dar se intampla. Cat primesti pe dauna toala e intotdeauna cu mult mai mic decat valoarea second de piata.

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator montecristo

mda stiu... si cred ca asa va fi si la mine... dauna total, pai capacul e spart ireparabil.. carenele...is varza.. jugul clar ii indoit..o fost el da amu ii foarte vizibil..

deci cred ca voi avea un alt thunder cat sau poate gasesc piese din dezmembrari..

o sa vad eu.

multumesc pt sfaturi... apropo aline ai avut dreptate in privinta lui ghost racing. sa vedem ce va fi de aici inainte. cred ca-mi iau bmw seria 3 din 96.. :what: :rock:)))))))))))))))))))))))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ce tot dati in servisuri, voi stiti cati bani, munca si pasiune se baga intr-un service???tot cantati ca manopere mari ca asa si asa da cand va impotmoliti in cacaturi tot la servisuri ajungeti, va dati mari experti da nu va suparati dragi " motociclisti" nici unul din zalau nu sunteti mari experti sa puteti critica un service, nici pe departe....

eu chiar m-am saturat de tot ce tine motociclism in Zalau, vai de noi, toti credeti ca stiti, dregeti si faceti da .......

chiar nu mai intru pe siteul asta si nu mai vreau sa am tangente cu marii "motociclisti" ai Zalaului.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact o mie de euro, si cadru nu era zgariat ci era vopseaua lu ala ce m-a atins. Mai era scarita, toba, carene, mai multe de la burta. Meritul e al unui inspector de daune total pe langa, nu are nicio treaba cu motoarele. A scris ca tre vopsit cadru pt urmele alea, nestiind de fapt ce implica asta, adica chelit tot cadru de motor, mate, fire etc. si cat costa treaba asta.Treaba e ca pt din astia ca mine si ca multi altii se tot scumpesc intruna asigurarile :lol:

Legat de montecristo si ce ati zis si voi, bagi-bagi da mai si ho. Nu stiu ce e stricat, ce se poate repara la motor sau ce tre musai inlocuit. Insa daca astea trec de o suma anume se da dauna totala si aia nu stiu daca ii ok. La motorul lui montecristo nu cred ca trece de 1500 de euro suma care o dau de la asig pt dauna totala. Daca pt a putea fi refolosit motorul se trece de suma asta, atunci e naspa rau. ATENTIE: daca se poate repara mai neconventional ceva si daca nu umflii ca animalu nota ( adica ai un capac zgariat si ceri inlocuirea lui pt ca arata urat motoru apoi ca nu bate nuanta ) cel mai bine e sa ceri banii si sa declari ca o repari in regim propriu. Numa ca tre sa ai minte la din astea. De ex eu i-am aratat ca mi-o zgariat si carena spate da am zis o las asa de la mine ca altfel daca o vopseste nu mai gasesc stickere originale si cand o vand se interpreteaza ca a fost lovit :D , tocmai sa nu treaca de valori astronomice ca atunci ciuciu bani.

Oricum, tre sa te interesezi de la cat mai multe service-uri cat ar costa toata treaba , sa cantaresti bine ce vrei si cum vrei sa repari, si cel mai important CE DECLARI LA ASIGURARI PE HARTIA DE DAUNE. Odata ce ai scris acolo nu poti intoarce nimic.

Faza naspa e ca in Romania te usca la buzunar reprezentantele, adica preturile la piese sunt uriase. Sa iei un motor pe bucati te costa triplu cat l-ai lua ansamblat.Mai pune manopera in service...... Ori asa ai toate sansele sa primesti dauna totala si mobra sa nu aiba mare lucru, sau din contra, sa nu iti ajunga nici de jumate din ce tre reparat. Ei atunci te gandesti sa iei banii , vinzi epava pe piese in 6 luni si iti iei apoi ce iti permiti. Asta nu convine la nimeni, dar se intampla. Cat primesti pe dauna toala e intotdeauna cu mult mai mic decat valoarea second de piata.

aline, fii si tu mai explicit... nu fii asa evaziv... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Montecristo, imi pare sincer rau pt. motor, tu, bine ca esti bine... dar taximetristii chiar devin nesimtiti pana la extrema... amu serios chiar nu se poate face nimic (o plangere, o petitie la primarie in legatura cu numarul de autorizatii care se elibereaza pt. taximetre)? sunt prea multi si prea turbati, nu doar pt. noi ci si pentru alti soferi parca nu au auzit de prioritate, te vede cand iese de pe ceva straduta, si se baga inaintea ta (la 2 metri...) de parca... stiti si voi, ce mai... luk, de cate semnaturi ai nevoie ca sa facem ceva daca se poate...?

fara suparare : ai fost in orase mari gen timisoara, brasov bucuresti sa vezi cum se circula acolo ?

taximetristii din zalau nici nus chiar asa de dobitoci :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...