Sari la conținut

Retea Ajutor Service


Postări Recomandate

Buna.

Nu stiu daca mai exista un asemenea topic, daca cumva exista indrumati-ma si pe mine spre el. Ideea propusa de mine ar fi sa creem un "lant" de ajutorare compus din oameni binevoitori si priceputi in ale moto care sa-i ajute pe cei ramasi in pana (de cauciuc sau motor) prin zone indepartate si necunoscute. Spre exemplu cineva ramane in pana la sute de km de casa, nu cunoaste pe nimeni in zona, e in camp la zeci de km de-un service (si pe care oricum nu stie unde l-ar putea gasi). Solutia impinge motorul pana in urmatorul sat si cauta pe cineva sa ti-o tina la el pana vezi ce si cum nu e chiar grozava. Chiar daca ai cui s-o lasi.. nu cunosti service-uri, persoane pricepute din zona, etc.

Motociclistii cu vechime si cei ce nu rateaza nici o intalnire a motociclistilor cu siguranta cunosc multe persoane din toata tara si au cui sa ceara ajutorul in caz de problema majora, dar cei incepatori sau mai putin sociabili nu. Deci cei dintre voi priceputi, lideri de grupuri moto sau pur si simplu binevoitori scrieti localitatea si lasati un nr de telefon. Ca motociclisti ar trebui sa ne ajutam intre noi mai ales in situatii neplacute.

Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna.

Nu stiu daca mai exista un asemenea topic, daca cumva exista indrumati-ma si pe mine spre el. Ideea propusa de mine ar fi sa creem un "lant" de ajutorare compus din oameni binevoitori si priceputi in ale moto care sa-i ajute pe cei ramasi in pana (de cauciuc sau motor) prin zone indepartate si necunoscute. Spre exemplu cineva ramane in pana la sute de km de casa, nu cunoaste pe nimeni in zona, e in camp la zeci de km de-un service (si pe care oricum nu stie unde l-ar putea gasi). Solutia impinge motorul pana in urmatorul sat si cauta pe cineva sa ti-o tina la el pana vezi ce si cum nu e chiar grozava. Chiar daca ai cui s-o lasi.. nu cunosti service-uri, persoane pricepute din zona, etc.

Motociclistii cu vechime si cei ce nu rateaza nici o intalnire a motociclistilor cu siguranta cunosc multe persoane din toata tara si au cui sa ceara ajutorul in caz de problema majora, dar cei incepatori sau mai putin sociabili nu. Deci cei dintre voi priceputi, lideri de grupuri moto sau pur si simplu binevoitori scrieti localitatea si lasati un nr de telefon. Ca motociclisti ar trebui sa ne ajutam intre noi mai ales in situatii neplacute.

Asfalt uscat !

 

Ar fi ideal si frumos de necesar !!!

 

:) :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste Agenda de Drum si e pe DISCUTII GENERALE. adica aici

 

Multumesc pt indicatie. Ar fi totusi bine o lista de genul:

Jud AB 07xxyy.., 07xzy..

Jud AR 07xyzz..,

.. etc

La nr respective ar fi bine sa dai de persoane care cunosc bine pe cei din judetul/zona respectiva si care te pot ajuta cu indicatii mai precise, de aceea am spus lideri de grupuri (cluburi) de motociclisti. Poate x nu e acasa, y s-a mutat (in alta tara), z n-are semnal.. etc. Conteaza mult si psihologic sa stii ca cineva incearca sa te ajute prin telefoane, apel pe Messenger, etc. Si cel cu care vorbesti stie foarte bine ce sa-ti recomande sa faci functie de zona unde ai ramas in pana, ce tip de defectiune ai, etc.

Am putea tine si un carnetel la noi dar e mai comod/modern sa ai in telefon nr. de genul AB, AR, BH, etc care sa fie corespondentul pt motociclisti a "Politie + salvare + pompieri" :) . Acum nu vreau eu sa fac ceva gen SMURD, dar ar fi totusi bine-venita o lista cu nr de telefoane "de urgenta" pt fiecare motociclist.

Am ramas si eu la inceput (2002) de 2 ori in pana si am avut mare noroc ca erau chestii minore si ca am dat peste oameni binevoitori (nu motociclisti) care m-au ajutat. De fiecare data cand o sa vad un motociclist cu probleme ma voi opri, chiar daca nu-l pot ajuta cu prea multe. :(

Doresc tuturor sa nu aiba nevoie de asa ceva niciodata, dar din nefericire "shit happnes".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...