Sari la conținut

Telescoape Sau Ulei In Ele?


gratzy
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor posesorilor de fiare comuniste! De ceva vreme, nu demulta de cand am permis am scos si eu mobra pe afara, si am observat, ca din burduful telescopului stanga fata, sunt tot manjit de o asa zeama precum apa plina de rugina, pe haine, dupa cate o plimbare scurta! Am zis ca o fi din cauza ploii dar s-a tot repetat si am observat ca desi e uscat afara scurgerea de zeama ruginita continua! Ce-i de facut ? se baga ulei in telescoape, -cam moi si cu o cursa destul de mare- de care ulei , cum si cat!??

Ati mai patitt careva sau e boala la jawe? se poate remedia relativ usor,sau e lucrare de lucrare??? De desfacut am desfacut protectia de cauciuc de pe ele,(burduful acela exterior) si am constatat ca semeringurile acelea sunt muci deja si scapa uleiul intr-o veselie! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demontezi tot, iei pisa cu piesa la mana si ce-i nasol inlocuiesti :D . Nu este lucrare grea! Apa a intrat mai demult acolo, nu este de acum :P si ar fi bine s-o dai cat mai repede afara. Trebe sa verifici la montaj daca telescoapele sunt drepte! Fa-ti niste semne la demontare pt. ca daca sunt putin strambe sau ovalizate si nu le remontezi in aceiasi pozitie, vei avea probleme de stabilitate, suspensie etc :cheers: . Foloseste vaselina din belsug si pune-i burdufuri noi. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Demontezi tot, iei pisa cu piesa la mana si ce-i nasol inlocuiesti :D . Nu este lucrare grea! Apa a intrat mai demult acolo, nu este de acum :P si ar fi bine s-o dai cat mai repede afara. Trebe sa verifici la montaj daca telescoapele sunt drepte! Fa-ti niste semne la demontare pt. ca daca sunt putin strambe sau ovalizate si nu le remontezi in aceiasi pozitie, vei avea probleme de stabilitate, suspensie etc :cheers: . Foloseste vaselina din belsug si pune-i burdufuri noi. Succes!

 

De obicei la furca doar simering-urile trebuie inlocuite si uleiul( la 5 mii de km)

Vaselina pentru ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce repere sa mai alegi domne, :D cind am dat jos amortizoarele la Ij se vedea cu ochiu' liber ca sint indoite (cine stie ce sant au luat).

 

Apropos de problema apei, de unde apare? cum se infilreaza in amortizor? :cheers:

E drept, cine stie de cind nu mai vazusera amortizoarele alea un schimb de ulei, dar a si curs o gramada de apa din ele, nu citeva picaturi de roua... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei la furca doar simering-urile trebuie inlocuite si uleiul( la 5 mii de km)

Vaselina pentru ce?

...ulei in amortizoare, vaselina afara pe telescoape sub burdufuri chiar daca are siemering bun, nu-i face rau :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apa am conststs ca are pe la niste gauri ce sunt din fabricatie la burdufuri, dar semeringurile cum se demontaeza sau sunt insurubate pe suport, furca sau cum io zice? ulei cat se baga si de care? ca nu prea a vazut cam de multisor ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...