Sari la conținut

Incepator, Schimb De Ulei Aprilia Sr Spain 2008


LiviuS
 Share

Postări Recomandate

am desfacut in fata deasupra la radiator, trebe sa pun lichid de racire, si ulei, in spate am benzina si apa am impresia :D, cum fac sa vad cat mai am in rezervor la ulei ca pe bordul digital arata benzina si temperatura apei, am bagat eu un bag si l-am bagat de o intrat saracu bine si pe urma sa umezit oleaca la varf, trebe sa desfac mai jos, sa scot tot uleiul din bidonas si pe urma sa bag altul ? sau pun peste cel vechi altul nou ? si alte detalii tehnice folositoare pe viitor. multumesc anticipat :) Asfalt uScaT :X.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traducerea postului lui LiviuS in limba romana:

-------------------------------------------------------

Am desfacut in fata capacul de la radiator, trebuie sa pun lichid de racire si ulei.

In spate am benzina si apa am impresia.

Cum fac sa vad cat ulei mai am in rezervor ca pe bordul digital arata benzina si temperatura apei.

Am bagat eu un bat si l-am bagat la maxim.

A intrat saracu bine si pe urma sa umezit putin la varf.

Trebuie sa desfac jos sa scot tot uleiul din bidonas si pe urma sa bag altul ?

Sau pun peste cel vechi altul nou ?

Si alte detalii tehnice folositoare pe viitor.

Multumesc anticipat

-------------------------------------------------------

:)

Acum raspunsuri pentru intrebarile lui LiviuS:

 

-Liviu,in spate ai benzina si uleiul.

-Pe bordul digital arata doar cand ramai fara ulei,si se va aprinde un beculet,nu iti spune ce cantitate ai in rezervor.

-Pentru a umple rezervorul de ulei trebuie doar sa cumperi un litru de ulei pentru motoarele in 2 timpi si sa pui peste cel vechi.

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)))))) scuzati, emotii mari :D), dap, uleiul se gaseste in fata, si cu lichidul de racire, oky deci cand o sa am probleme se aprinde in bord. multumesc inca odata:))) imi cer scuze :))), atasez si o poza imediat si acolo si aici pentru tipul care nu stie cum arata scumpetea mea :X. PS: Scuze de claritate, e rosie :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atasez si o poza imediat si acolo si aici pentru tipul care nu stie cum arata scumpetea mea :X. PS: Scuze de claritate, e rosie :lol:

este :D ......:) superb scuterul. Asfalt uscat si bani de benzina cat mai multi... :lol:. apropo, cat ai dat pe el? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate 2400 daca e nou

 

cam asa ma gandeam si eu rolly. (in cazul in care e nou)... dar daca e vreo furaciune (nu vorbesc de a lui) de pe dincolo sa stii ca si cu 1400 se poate (poate si mai putin).

Editat de ionutz100cc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nou, e luat de la focsani, e adus din italia, are 400KM, adica e nou :unsure:, btw stie cineva se consuma apa din rezervor? si daca apa se pune in spate? trebe scoasa apa veche si pusa noua ? scuze daca pare prosteasca intrebarea.

Editat de LiviuS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nou LiviuS inseamna cu maxim 1 km pe bord, daca nu cativa metrii. Starea scuterului tau e noua, dar nu e nou, e o diferenta. L-ai luat super bine, mai ales daca nu e furaciune. Sa-l stapanesti sanatos ca ai de ce te bucura. Apa din rezervor nu se consuma, ea pargurge un circuit inchis care se repeta. Apa e in fata cred si nu, nu trebuie schimbata, completata sub nivelul de maxim. O data la 1 an e bine sa golesti instalatia si sa o schimbi, sa bagi neaparat 50%apa + 50% antigel, chiar daca in cartea lui o fi scriind apa vara si cum am zis eu iarna. E bun antigelul.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...