Sari la conținut

Simson.trece Peste Viteze


Niku Chopper
 Share

Postări Recomandate

azi am dat motorul afara din cadru sa vad ce e cu cutia...

 

motorul l-am mai desfacut dar cutia niciodata,am inteles k exista riscul sa nu mai mearga treptele si k trebuie sa te pricepi k lumea la simson..

 

k e complicata si alea alea...

am lucrat la simson de n ori dar la cutie niciodata deci am nevoie de indicatii si sfaturi...

 

mai am o cutie si asi vrea sa fac din 2 una...

 

multumesc anticipat pt indicatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simsonu' in general e cu probleme.... eu le "alint" asa :mult zgomot pentru nimic. incearca si tu un motor adevarat, cu ceva mai multi cai care prinde si el un 80-90 macar acolo si poate sa si tina viteza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simsonu' in general e cu probleme.... eu le "alint" asa :mult zgomot pentru nimic. incearca si tu un motor adevarat, cu ceva mai multi cai care prinde si el un 80-90 macar acolo si poate sa si tina viteza asta.

Te-a intrebat cineva ce motor sa cumpere era vorba de reparat cutie de viteza care se strica la toate motoarele daca nu poti sa ajuti mai bine taci.

 

 

azi am dat motorul afara din cadru sa vad ce e cu cutia...

 

motorul l-am mai desfacut dar cutia niciodata,am inteles k exista riscul sa nu mai mearga treptele si k trebuie sa te pricepi k lumea la simson..

 

k e complicata si alea alea...

am lucrat la simson de n ori dar la cutie niciodata deci am nevoie de indicatii si sfaturi...

 

mai am o cutie si asi vrea sa fac din 2 una...

 

multumesc anticipat pt indicatii!

Nu-i nici o problema daca faci motoare poti si cutii este frumoasa si cu cap facuta si foarte fiabila.Incearca asa.

1. Alege pinioane care sunt mai bune nu dantura ci locasurile unde intra una in alta sa nu fie marite.

2.Cateva au bucse de bronz verifica daca nu au joc pe ax.( Mie imi sarea din a IVa din cauza bucselor)

3. Rulmentii sa fie buni.

4. Furcile cauta care sa nu fie roase prea tare dar nu trebe sa intre fortat

5. Este un arc la harta poti sa-l intinzi putin .

5. alege harta mai buna.

6. la montare sa nu uiti de o ringuri la axul care impinge ambreiajul curge ulei daca n-ai.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-a intrebat cineva ce motor sa cumpere era vorba de reparat cutie de viteza care se strica la toate motoarele daca nu poti sa ajuti mai bine taci.

 

 

 

Nu-i nici o problema daca faci motoare poti si cutii este frumoasa si cu cap facuta si foarte fiabila.Incearca asa.

1. Alege pinioane care sunt mai bune nu dantura ci locasurile unde intra una in alta sa nu fie marite.

2.Cateva au bucse de bronz verifica daca nu au joc pe ax.( Mie imi sarea din a IVa din cauza bucselor)

3. Rulmentii sa fie buni.

4. Furcile cauta care sa nu fie roase prea tare dar nu trebe sa intre fortat

5. Este un arc la harta poti sa-l intinzi putin .

5. alege harta mai buna.

6. la montare sa nu uiti de o ringuri la axul care impinge ambreiajul curge ulei daca n-ai.

Succes.

 

 

tare asi vrea sa ma descurc...mie k raman cu el desfacut akum in toiul intrunirilor...

 

nu e nimeni din jud cj care o poate face de la cap la cap cu pricepere?ar fii mult mai simplu de data asta...pt ca vreau sa mai si prind intruniri

 

oricum multumesc tuturor care si-au dat silinta sa ma ajute :D

 

simsonu' in general e cu probleme.... eu le "alint" asa :mult zgomot pentru nimic. incearca si tu un motor adevarat, cu ceva mai multi cai care prinde si el un 80-90 macar acolo si poate sa si tina viteza asta.

 

 

merg pe simson de cativa ani si sunt chiar multumit.... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia legatura cu tatal meu..si daca are timp(cu toate ca e aglomerat acum cu lucrarile.. :blink: .)te ajuta in mod sigur..pentru el,comunistele in general (si simsonul in special :kiss: )nu au secrete.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din tot ce ai scris pana acum nu se intelege clar ce anume te supara :blink: ? Revino cu detalii: ce se intimpla, cand se intampla, de cand face mai multa detalii pt ca cei ce cunosc cv de simson sa inteleaga din descrierea ta, astfel incat sa te poata sfatui! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din tot ce ai scris pana acum nu se intelege clar ce anume te supara :blink: ? Revino cu detalii: ce se intimpla, cand se intampla, de cand face mai multa detalii pt ca cei ce cunosc cv de simson sa inteleaga din descrierea ta, astfel incat sa te poata sfatui! :D

 

 

am desfacut cutia si defectul se cam arata...este ceva k un carlig cu arc care trece in canale la schimbarea treptelor,ala sta pe un urub langa alte 2 piese cu saibe intre ele(surubul mic de 6 cu piulitza cu siguranta) e primul care se vede cand iei capacul cutiei, asa..surubul ala era destrans si carligul asta stabilizator era sarit lang piesa cu canalele,l-am tras inapoi pe ea si am strans surubul..akum sta fix si schimbatorul de mana k inainte si cred k va fii ok

 

akuma am insa alta problema care daca tot e desfcata cutia poate o rezolv

 

de cand am simsonul de 4 ani...merg treptele perfect dar la a-4-a avem o problema...intodeauna trebuia sa las motocicleta sa scada de tot turatia si sa trag f f f f incet de shimbator pt a primi a-4-a si asa o primea usor daca ma grabeam putin nu vroia pt nik in lume...

 

asta ma deranja cand vrioam sa iau demaraj in panta in rest cu rabdare mergea f usor....

 

 

deci? care sa fie buba?

 

 

nu stiu ce intelegeti din am scris dar numai in termenii astia pot deoarce nu cunosc abolut nik despre cutia simsonului...

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cutiile de viteze cu tehnologie mai veche nu sunt sincronizate, nu le plac schimbari rapide motiv pt care trebe sa reduci la schimbarea intr-o treapta superioara. Acesta nu-i un defect ci asa lucra ele :D . Totusi e bine sa verifici (tot este demontata) starea generala a ambreeajului si reglajele lui, posibil ca la ambreiere sa "agate" usor. Verifica si starea cablului se nu fie "elastic"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chair? ce inseamna cutie sincronizata? De ex, eu la MZ o turez cat trebuie si apoi trec in treapta superioara fara probleme......Deci a mea e sincronizata..>Dar cum se poate sa fie o cutie nesincronizata? Nu sunt gandite pinioanele sa 'se completeze unul pe celalalt"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cutiile de viteze cu tehnologie mai veche nu sunt sincronizate, nu le plac schimbari rapide motiv pt care trebe sa reduci la schimbarea intr-o treapta superioara. Acesta nu-i un defect ci asa lucra ele :) . Totusi e bine sa verifici (tot este demontata) starea generala a ambreeajului si reglajele lui, posibil ca la ambreiere sa "agate" usor. Verifica si starea cablului se nu fie "elastic"!

 

 

 

doar la a-4-a se intampla chestiile astea...

 

mai am prieteni cu simson si eu nu patesc asa...deci clar e o buba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Chair? ce inseamna cutie sincronizata? De ex, eu la MZ o turez cat trebuie si apoi trec in treapta superioara fara probleme......Deci a mea e sincronizata..>Dar cum se poate sa fie o cutie nesincronizata? Nu sunt gandite pinioanele sa 'se completeze unul pe celalalt"?

 

Cutiile sincronizate sunt ca cele de auto adica au sincron, sincronul este o piesa rotunda ce are o prelucrare conica pe interior ce se pupa pe o prelucrare conica pe exterior a pinionului, cand actionezi schimbatorul de viteze acesta impinge prin intermediul mansonului si al crabotilor sincronul pe pinion franandu-l si astfel schimbarea se face foarte "elegant" fara sa-ti "scuture" cutia cum face la moto, oricum n-am auzit de vreun model de moto sincronizat (poate sunt), lipsa spatiului din cutie plus costurile ridicate fac ca (,) cutiile de moto sa fie nesincronizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..vin in completarea celor spuse mai sus: un pinon se roteste, altul sta pe loc apropiindule se vor cupla cu zgomot creand un soc, dar daca intre ele exista o alta piesa (sincron) apropierea face ca inaintea cuplarii pinionul care statea sa se roteasca, atfel ca in momentul cuplarii cele doua pinioane au aceasi viteza de rotatie cuplajul devine silentios. La CV de motociclete prima treapta nu este sincronizata iar celelalte au niste lame elastice care prin apropiere sunt antrenate de uleiul din cutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am dat motorul afara din cadru sa vad ce e cu cutia...

 

motorul l-am mai desfacut dar cutia niciodata,am inteles k exista riscul sa nu mai mearga treptele si k trebuie sa te pricepi k lumea la simson..

 

k e complicata si alea alea...

am lucrat la simson de n ori dar la cutie niciodata deci am nevoie de indicatii si sfaturi...

 

mai am o cutie si asi vrea sa fac din 2 una...

 

multumesc anticipat pt indicatii!

Prietene,trebuie desfacuta toata cutia si ai sa vezi ca in partea de jos a carterului ai multa mizerie,adunata de ani, pe care vei fi nevoit sa o razi.Tocmai aceasta mizerie combinata cu un ulei slabut(de ex. T 90) iti cauzeaza problemele.Pe langa ceea ce spune pertinent Mircea Simson ti-as mai sugera sa notezi tot ceea ce desfaci.Vei vedea ca la un moment dat ai sa devii profesor in cutii de simson.Nu uita sa arunci cat mai departe(ca pe bujii) pinioanele uzate.Cu respect,Adrian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am dat motorul afara din cadru sa vad ce e cu cutia...

 

motorul l-am mai desfacut dar cutia niciodata,am inteles k exista riscul sa nu mai mearga treptele si k trebuie sa te pricepi k lumea la simson..

 

k e complicata si alea alea...

am lucrat la simson de n ori dar la cutie niciodata deci am nevoie de indicatii si sfaturi...

 

mai am o cutie si asi vrea sa fac din 2 una...

 

multumesc anticipat pt indicatii!

Prietene,trebuie desfacuta toata cutia si ai sa vezi ca in partea de jos a carterului ai multa mizerie,adunata de ani, pe care vei fi nevoit sa o razi.Tocmai aceasta mizerie combinata cu un ulei slabut(de ex. T 90) iti cauzeaza problemele.Pe langa ceea ce spune pertinent Mircea Simson ti-as mai sugera sa notezi tot ceea ce desfaci.Vei vedea ca la un moment dat ai sa devii profesor in cutii de simson.Nu uita sa arunci cat mai departe(ca pe bujii) pinioanele uzate.Cu respect,Adrian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am desfacut 2 cutii(a mea si inca una buna)asi vrea sa bag din cea buna in carcasa mea k e lustruita:D)

si poate mai aleg cat ceva si din a mea...

m-am cam mchinuit k nu am stiut ordiea de demontare a pieselor

 

akum daca vrea careva l-asi ruga sa-mi scrie macar ordinea de montare :crack: ..fiindca asa ma mult k sigur k nu ma descurc

 

 

oricum va vultumesc tuturor si pt sfaturile de pana akum!! :crack:

Editat de Niku Chopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am desfacut 2 cutii(a mea si inca una buna)asi vrea sa bag din cea buna in carcasa mea k e lustruita:D)

si poate mai aleg cat ceva si din a mea...

m-am cam mchinuit k nu am stiut ordiea de demontare a pieselor

 

akum daca vrea careva l-asi ruga sa-mi scrie macar ordinea de montare :crack: ..fiindca asa ma mult k sigur k nu ma descurc

 

 

oricum va vultumesc tuturor si pt sfaturile de pana akum!! :crack:

Simplu invers decat ai desfcut fara sa vad piesele nu stiu.

Succes.

 

 

Simplu invers decat ai desfcut fara sa vad piesele nu stiu.

Succes.

Sa ne spui ce a fost de vina de sarea din viteza.

 

 

Simplu invers decat ai desfcut fara sa vad piesele nu stiu.

Succes.

Sa ne spui ce a fost de vina de sarea din viteza.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...