Sari la conținut

Piaggio Nrg Purejet 50


gulie
 Share

Postări Recomandate

Stii cum e? Prinde ...

 

Din cate stiu eu PureJet e pe injectie. Injectia e pretentioasa! Nu se merita sa iei PureJet cand poti sa iei DT sau DD (Carburator) , care delimitat complet se duce tot 90, dar probabil mai greu un pic. Nu e diferenta prea mare, sa stii.

 

E alegerea ta. Totusi, eu nu as alege pe injectie. Iti spun din propria experienta!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum e? Prinde ...

 

Din cate stiu eu PureJet e pe injectie. Injectia e pretentioasa! Nu se merita sa iei PureJet cand poti sa iei DT sau DD (Carburator) , care delimitat complet se duce tot 90, dar probabil mai greu un pic. Nu e diferenta prea mare, sa stii.

 

E alegerea ta. Totusi, eu nu as alege pe injectie. Iti spun din propria experienta!

 

Bafta!

 

nu am mers pe acest piaggio cu injectie, dar am mers pe aprilia SR ditech si gilerra runner purejet (presupun ca sunt aceleasi motoare... doar presupun). motoarele p injectie au atat avantaje cat si dezavantaje.

avantaje: consum redus (in jumate), puterea creste mai lin( caracter mai previzibil), acceleratie buna in orice conditii (indiferent de temperatura aerului sau de turatiile motorului), fiabilitate sporita la un stapan grijuliu

dezavantaje: pretentios la calitatea benzinei si a uleiului, bujii speciale (greu de gasit), daca se strica ceva - ai incurcat-o (putini mecanici se apuca de asa treaba); limtarea electronica (daca este e trist :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
gulie ti-ai facut cont ma ? te pwp

 

Fratioare..nu te cunosc..daaa... ma rog daca apreciezi ca merit sa ma "gratulezi"cu un "ma"..fara sa ne cunoastem...iti raspund..da..."ma".... :P mi-am facut...si eu te pwp..sau ma rog "si noi pe voi"....!!!. Demonstreaza-mi ca ne cunoastem cu un pm....

 

nu am mers pe acest piaggio cu injectie, dar am mers pe aprilia SR ditech si gilerra runner purejet (presupun ca sunt aceleasi motoare... doar presupun). motoarele p injectie au atat avantaje cat si dezavantaje.

avantaje: consum redus (in jumate), puterea creste mai lin( caracter mai previzibil), acceleratie buna in orice conditii (indiferent de temperatura aerului sau de turatiile motorului), fiabilitate sporita la un stapan grijuliu

dezavantaje: pretentios la calitatea benzinei si a uleiului, bujii speciale (greu de gasit), daca se strica ceva - ai incurcat-o (putini mecanici se apuca de asa treaba); limtarea electronica (daca este e trist :) )

 

Va multumesc pentru parerile voastre :)

Da, cele care fac parte din grupul Piaggio, au aceleasi motoare. De fapt se pare ca acest Piaggio NRG PureJet este cel mai tare la clasa 50 si concurentii sai directi ar fi Aprilia SR50 Factory, Gilera Runner PureJet, Peugeot Jet Force, C-Tech Derbi GP1 Open Malaguti F12R Phantom Peugeot RS12 Blaster Yamaha YQ50 Aerox TGB R50X....

 

Am povestit cu unu-altu si ca si voi...nu m-a iuncurajat sa iau.... Odata ca nimeni nu se baga la electronica..mai ales ca nici macar dealeri nu au softul adecvat...(deci chiar trist)....care de fapt reseteaza niste timpi de aprindere crescand limitele turatiei...numai dupa derestrictionarea electronica se face si cea mecanica.....Plus ca o configuratie ptr un model PureJet destrictionat (variator Malosso Multivar 2000 + bujie Platinum NGK+ toba OEM S-Bend Piaggio+curea speciala tot Malossi+, +, +... :) .) costa de te rupe..... :)

Asa ca ma voi indrepta spre un clasic Typhoon sau Liberty.... :)

Editat de gulie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratioare..nu te cunosc..daaa... ma rog daca apreciezi ca merit sa ma "gratulezi"cu un "ma"..fara sa ne cunoastem...iti raspund..da..."ma".... :crack: mi-am facut...si eu te pwp..sau ma rog "si noi pe voi"....!!!. Demonstreaza-mi ca ne cunoastem cu un pm....

 

 

 

Va multumesc pentru parerile voastre :bigstar:

Da, cele care fac parte din grupul Piaggio, au aceleasi motoare. De fapt se pare ca acest Piaggio NRG PureJet este cel mai tare la clasa 50 si concurentii sai directi ar fi Aprilia SR50 Factory, Gilera Runner PureJet, Peugeot Jet Force, C-Tech Derbi GP1 Open Malaguti F12R Phantom Peugeot RS12 Blaster Yamaha YQ50 Aerox TGB R50X....

 

Am povestit cu unu-altu si ca si voi...nu m-a iuncurajat sa iau.... Odata ca nimeni nu se baga la electronica..mai ales ca nici macar dealeri nu au softul adecvat...(deci chiar trist)....care de fapt reseteaza niste timpi de aprindere crescand limitele turatiei...numai dupa derestrictionarea electronica se face si cea mecanica.....Plus ca o configuratie ptr un model PureJet destrictionat (variator Malosso Multivar 2000 + bujie Platinum NGK+ toba OEM S-Bend Piaggio+curea speciala tot Malossi+, +, +... :laugh: .) costa de te rupe..... :blbl:

Asa ca ma voi indrepta spre un clasic Typhoon sau Liberty.... :blbl:

Scuze frate..te-am confundat! Am un prieten pe care il cheama gulie si isi cauta un scuter, mai precis un nrg... si am crezut ca el e! Scuze inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu le ai cu clasamentul si cu tuningul. NRG nu e nici pe departe cel mai bun...si la tuning nu mai zic

 

...Rolly..sorry..."lumineaza-ma" tu cu niste clasamente si niste tuning-uri. Poate m-am exprimat eu gresit ..era vorba de scutere din clasa 50... ca si Aprilia RS50 are ...49.9 cc da' totusi nu arata a scooter....Oricum informatia nu era de la mine zicere....oricum eu nu le am....era de pe o rev din UK (2007) de specialitate "Twist & Go"....citasem si eu de acolo...oricum nu am pretentii de cunoscator.... :bigstar: ....!!!! Da' mie imi place asta din poza ce sa-i faci....

post-36502-1215093695_thumb.jpg

Editat de gulie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din astea noi sr-ul bate la fund tot. Urmat de aerox, nu e model nou, dar inca se fabrica deci...si e minarelli, le mananca pe toate. Astea pe injectii.... Nu zic nimic, nrg-ul arata foarte bine...si la tuning doar cu malossi ai nimerit-o si partial cu ngk.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...