Sari la conținut

Yamaha T-max Suzuki Burgman Piaggio X9


ROBECKO
 Share

Postări Recomandate

ce parere aveti??? Yamaha T-Max -Suzuki Burgman400 -Piaggio X9 250/500 .....astept plusuri si minusuri.... :crack:

 

acuma nu stiu la performante, dar la aspect... t-max imi place mai mult :bigstar: dupa care ar fi burgman. T-max 'ul are asa o tenta mai sportiva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram in acelasi impas ca tine acum vreo 3 luni. Trebuia sa aleg intre TMAX, Burgman 400, Geopolis 400, Honda SH300. Cel mai frumos arata incontestabil TMAXul. Dar dupa ce am citit vreo 2 saptamani reviewuri de pe afara m-am decis asupra Hondei. M-am uitat si la un Piaggio X9 250 SH dar e puturos rau comparandul cu TMAXul sau Honda, posibil ca cel de 500 sa fie acceptabil

Factorii hotaratori au fost: performante foarte bune(comparabile cu Tmaxul care are in plus vreo 200cmc), prezenta ABSului, fiabilitatea Honda, pretul mai mic cu vreo 2000e(pe Honda am dat 5700, TMAXul ajungea pe la 7500), roti mari (de 16), dimensiuni reduse(stau in Bucuresti si cu Tmaxul sau Burgmanul ar fi dificil sa te strecori pe aici), sistemul de franare Honda este la ora actuala cel mai bun la nivel mondial. Mentionez ca m-am dat cu Burgmanul si cu Honda inainte de cumparare si m-am invartit pe langa un TMAX :D.

Rotile de 16 sunt foarte bune, stabilitatea e similara cu o motocicleta Naked pe la 130. La SHul meu acul vitezometrului se opreste pe la 170 dar de pe la 150 senzatia de siguranta incepe sa dispara. La astea cu roti de 14, stabilitatea e si mai proasta la viteze mari.

Daca te intereseaza pentru oras cea mai buna alegere ar fi Honda, daca calatoresti pe distante lungi des, probabil ca TMAX sau Burmanul ar fi mai bune, ambele par putin mai comode. De asemenea ambele au mult mai mare spatiul de sub scaun din cauza rotilor mai mici.

Singura chestie mai nasoala la Honda este infatisarea :kiss:. TMAXul nou este cu adevarat un Maxiscooter frumos.

Indiferent ce alegi sa-l stapanesti sanatos si fara incidente

Editat de isan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

eu am un x9 de 250. la asemenea scutere nu cred ca este important cat de repede accelereaza ci mai degraba cat de comod stai pe el. cu al meu am facut Timisoara-Rm.valcea si nu am fost obosit.

burgmanul este ok doar ca ii cam jos si daca dai in gropi....

honda e urata rau :D

cat despre t-max :smoke: au sezutul destul de mic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

burman 400 il exclud din start..din cauza de incaltaminte prea mica..

..X9 500

plusuri: o gramada :smoke: ...eu zic ca e tourerul perfect..foarte bun si in oras...este cel mai agil maxiscuter.. si in afara(am fost intr-o mega tura de grecia cu el)..deasemenea are un look si sportiv,dar si bussines..poti merge si in costum pe el...daca mergi cu peste 40 km/h,pe ploaie torentiala,nu te uzi deloc!!!..portbagaj foarte incapator..pare-brise reglabil

minusuri:as fi vrut ca roata fatza sa fie de 15

 

T-max 500

plusuri:motor in 2 cilindrii...490 cc fatza de 460 la x9;mai usoara cu 30 kg;roata fatza pe 15 inchi;demaraj mai bun(nu ca ar fi nevoie)

minusuri:portbagaj muuult mai mic;mai incomod la drum lung,inclusiv pt pilot;pret

ATENTIE:vorbim de t-max 2008...cele pana in 2008 sunt sub x9..din pacate un t-max costa cu 50 % mai mult decat un x9

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...