Sari la conținut

S-a Rupt Piesa Ambreiaj Gsxr Srad!


Postări Recomandate

Salut, alaltaieri am patit-o...a cedat ambreiajul, mai exact o piesa care cumva tine tensionat cablul de ambreiaj si tine levierul de ambreiaj, tensionat.

Nu stiu cum se numeste dar cu ocazia asta am desfacut capacul de jos unde intra cablul de ambreiaj.

Acolo era o mare mazga si e probabil tot ceea ce a venit de la lantz(lubrifiant) si s-a combinat cu mizeria si asta am spalat bine.

 

Am dat la o parte si rezervorul ala mic de pe stanga care sincer nu stiu ce contine. Daca imi poate spune cineva ar fi ok(despre rezervorul ala). Mai nasol ca un furtun intra intr-un capat intra in rezervor si celalalt furtun nu vad unde ar intra si mi-e teama ca trebuie sa demontez si rezervorul. Eu presupun ca ala e un vas de expansiune.

 

Dupa ce am desfacut capacul unde intra cablul de ambreiaj am constatat ca inauntru era un surub liber care iar nu stiu de unde provine dar am sa revin cu poze si detalii ca poate imi da cineva un sfat.

 

La levierul de ambreiaj acolo unde intra capatul cablului de ambreiaj capatul legaturii pare rupt si nu stiu daca sa il schimb si cablul cu totu.

 

am revenit si cu pozele...asta e piesa in cauza sper sa se inteleaga

post-22438-1215721753_thumb.jpg

post-22438-1215721791_thumb.jpg

Editat de ScareCrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...eu zic,ca nu are cum sa aibe ceva cablul ca e ceva logic din moment ce a cedat tablita aia care-l tinea intins. Am patit-o si eu de 3 ori(e boala lor)...deci nu-ti cumpara piesa de noua ca astepti si mult si nici nu o sa tina prea mult 1-1,5 ani sfatul meu este sa scoti nitul ala de acolo si sa iti faci una pe aceleasi cote dar din tabla mai groasa si o prinzi la loc intr-un surup cu piulita f scurt si sa-i pui in cap poxipol(dar sa nu-l strangi tare ca trebuie sa se invarta) si vezi ca ar trebui sa fie si un arc pe acolo care sa traga de cealalta parte a piesei in jos(sa o tina in echilibru cand nu e in viteza).

P.S ai grija sa nu pierzi bilutele din piesa si baga-i si niste vaselina.

Bafta

Editat de Lordgrec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a rupt tablita aceea care tine cablul la un Banddit 600 si am sudat-o in aluminiu. Asta a fost acu 2 ani si isi face treaba asa sudata si in ziua de azi, fara nicio problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca nu am gasit pe cineva care sa sudeze in Aluminiu dar mai incerc

Incearca pe la ateliere de tinichigerie auto, astia de obicei sudeaza in aluminiu si argon.

Bafta

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...