Sari la conținut

Incarcare IJ


reptile
 Share

Postări Recomandate

Am o mica problema cu IJ-ul,astazi am mers cu motorul prima data noaptea si dupa cativa km luminile mi se slabeau tot mai mult pana aproape ca nu se mai vedeau.De curand am schimbat rezistenta,am pus de 6 ohmi.Poate sa fie si de la releu?Dinamul merge bine. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mica problema cu IJ-ul,astazi am mers cu motorul prima data noaptea si dupa cativa km luminile mi se slabeau tot mai mult pana aproape ca nu se mai vedeau.De curand am schimbat rezistenta,am pus de 6 ohmi.Poate sa fie si de la releu?Dinamul merge bine. :crack:

210688[/snapback]

esti pe 6v atunci ai probleme la mersu cu faru prin oras,impedimentul dinamului este ca la turati mici nu produce suf curent sau ai consumatori care depasesc puterea dinamului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ijurile pe 6V se pune bec de far de 25/25 W. daca ai pus bec de trab 40/45 asa se intampla.

Baga banii intr-o aprindere de minsk si scapi de multe probleme, + ca dispui de 12V

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai inst. el. pe 6V, in afara de becul de la far care nu trebuie sa fie mai mare de 25W, ai grija ca atunci cind pleci noaptea la drum, bateria sa fie incarcata bine - foloseste un redresor.

Dinamul scoate, in cel mai bun caz 45W, dar asta depinde de turatia motorului si de releul regulator.

Daca mergi cu motorul la turatie joasa, e f. probabil sa se consume rapid curentul din baterie si sa ramini fara lumini, sau sa se opreasca motorul, cum am patit eu nu de mult :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii de 30 w becul,si numa atata baga dinamul :crack: ,poate sa fie si din cauza ca am releu de mz ?

211477[/snapback]

BAGA NAIBA ELECTRICA DE MINSK - MAGNETOU SI RIGLETA. ITI zic eu cum se face

releul trebuie reglat sa scoata dinamul tensiune nitel mai mare 7,5 - 8v :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hombre si mai schimba naibii :crack: si becul ala, ca de 30W e muuult prea mare. Daca dinamul e cel original de IJ, atunci e de 45W.

La turatie medie a motorului ar trebui sa scoata peste 7V (in jur de 7,2-7,4V); tensiunea scoasa de dinam, se masoara la bornele bateriei.

Nu stiu cum se regelaza releul de MZ. Pt cel rusesc am ceva documentatie, insa pt cel nemtesc, nu.

 

Cred ca ZIDU are dreptate cu inst. el. de Minsk - voi face si eu miscarea asta intr-o buna zi -, insa pina una alta trebuie sa mergi cu inst. el. .... care este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai schimba moartea instalatia,schimb becurile si reglez releul.M-am saturat de reparat la el,oricum nu circul noaptea,atunci am vrut sa testez:baldy: :crack:

V-a multumesc pentru sfaturi,dar nu ma mai chinui ca oricum il mai tin maxim 1 luna jumate :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...