Sari la conținut

Greutate Motor Viteza de 125 cm3


Postări Recomandate

Buna Ziua sunt nou in Motociclism. Am o Cagiva W8 Enduro de 125 de cm3. Shi ash vrea sa stiu un motor de strada de 125 de cm3 cam ce greutate are pentru ca eu am 16 ani si nu sunt prea greu sa tin un motor de 200 si de Kg.(Vreau sa trec de la Enduro la Viteza) Ashtept raspuns.

Va Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN
Buna Ziua sunt nou in Motociclism. Am o Cagiva W8 Enduro de 125 de cm3. Shi ash vrea sa stiu un motor de  strada de 125 de cm3 cam ce greutate are pentru ca eu am 16 ani si nu sunt prea greu sa tin un motor de 200 si de Kg.(Vreau sa trec de la Enduro la Viteza)  Ashtept raspuns.

            Va Multumesc

212362[/snapback]

Sfatul meu personal este sa te bucuri inca citiva ani de ce ai si sa mai capeti ceva experienta de drum inainte sa sari pe un tip de motor care cere multi tineri sacrificati pe altarul vitezei.

Parerea mea umila.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu Sunt baiatul cu "Greutatea" Eu am Boala Motocicletelor de la 9 ani cand tata avea un cadru de scuter in curte legat de gard Iau eu toata ziua stateam pe el. La 12 Ani mi-am cumparat un scuter Eko Suzuky cu pedale viteza maxima era 30 Km/h. AM mers cu el ce am mers dupa care la 14 ani Mi-am cumparat un scuter cu 2 viteze Jawa care mergea cu 65/km/h Eram foarte multumit de el dar.. la 15 Ani mi-am luat Cagiva. Shi acuma vreau sa ies shi eu cu motorul in orash dar cu Enduro mai greu prin orash ca se cam uita lumea dupa mine ca face Zgomot cam mare :crack:. Shi as vrea sa imi iau ceva de strada deci sa nu intelege-ti ca sunt un nebun care merge cu motocicleta doar cat merge ea. Incerc tot timpul sa merg normal. Mai sunt shi exceptii cand e drumul foarte liber si am echipamentu. IN general nu circul fara echipamnet. Pana acum nu am avut numa o cazatura cu scuteru shi nu am condus eu atunci :crack:. Eu nu m-am dat nici odata pe un motor de strada eu am mers tot pe crossuri si pe enduro. si de aceea v-am intrebat cum e cu greutatea si cu astea pentru ca nu ash vrea nici sa-mi fie greu sal conduc. Ptr ca am vazut ca scria cineva ca mai bine sa stau in loc ptr ca motoarele omoara multi tineri. Dar daca am aceasta mare boala a motocicletelor. parcu sunt in al-9lea cer cand ma urc pe motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu personal este sa te bucuri inca citiva ani de ce ai si sa mai capeti ceva experienta de drum inainte sa sari pe un tip de motor care cere multi tineri sacrificati pe altarul vitezei.

Parerea mea umila.

:crack:

212391[/snapback]

 

 

Pai da dar eu zic ca ,, Cam conduc de ceva vreme si pot sa ma laud ca nu am avut nici un accident si nici o cazatura.Endoro il am de cam 1 an . dar stiti voi cu enduro e mai greu de ieshit prin orash din cauza Zgomotului si apropo nu sunt vitezoman stiu sa merg si normal :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu personal este sa te bucuri inca citiva ani de ce ai si sa mai capeti ceva experienta de drum inainte sa sari pe un tip de motor care cere multi tineri sacrificati pe altarul vitezei.

Parerea mea umila.

:crack:

212391[/snapback]

 

 

Nu vinzi una din alea 7 honde am vazut ca ai si una de 125 pune o poza aici daca o vinzi. Merci oricum de sfat dar tot o sa-mi iau motocicleta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci. Deci pana la urma o sa imi iau motocicleta de "viteza" in ghilimele ptr ca vreau de 125 si la aia nu i se prea poate spune viteza :crack:  Merci la toti care mi-ati raspuns

213259[/snapback]

pe la 160 km/h se poate spune ca e viteza cat de cat :crack: :crack:

bafta oricum si sa ne spui si noua ce motor ai luat :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe la 160 km/h se poate spune ca e viteza cat de cat  :crack:  :crack:

bafta oricum si sa ne spui si noua ce motor ai luat  :crack:

213275[/snapback]

 

 

 

Tu ai Yamah Tzr de 50 ? Spunemi si mie cum se comporta pe strada are ceva vitezaa in ea ca de condus ma gandesc ca se conduce usor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu cred ca te poti obisnui si cu o motocicleta cu o greutate mai mare. Este importanta viteza cu care circuli, adika sa nu fie prea mare pana cand te vei acomoda. Greutatea nu este un impediment asha de mare, decat dak trebuie sa o urci in casa in fiecare zi cand ieshi cu ea sau altceva. Uneori greutatea in plus te ajuta de ex se aseaza mai bine pe sosea, nu topaie la fiecare denivelare, ci trece lin peste. Iti urez bafta & ride safe! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un 50 (TZR de la Yamaha, sau RS de la Aprilia) e foarte manevrabil in oras, datorita masei mai mici. Si consuma putin de tot (cam 3 la suta). La reprize insa, e logic ca sunt mai slabe... RS-ul meu ajunge cu greu la 100 km/h. Viteza de regim normal e 85-90 km/h. Daca te intereseaza, sa probezi eventual.... a mea e de vanzare :D

 

/index.php?...topic=24867&hl=

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Ziceai ca vrei sa iesi pe strada cu motorul. Deduc de aici ca ai permis, deci ai facut scoala. Apai IJ-ul (exemplu) ala de 200+ kile de la scoala de soferi se manevreaza mult mai usor decat CBR-ul 125, care este, dupa parerea mea, cea mai manevrabila 125 speed.

 

m 16 ani si nu sunt prea greu sa tin un motor de 200 si de Kg.

 

Greutatea ta nu conteaza decat foarte putin atunci cand mergi pe motor. Si anume in curbele line cand te lasi tu intr-o parte si tragi motorul dupa tine, fara a te ajuta (constient) de counter-steering.

 

Ideea mea e ca, in saua motorului fiind, tii picioarele intinse si ai talpile pe pamant, nu prea trebuie sa-ti mai pui alte intrebari. Motorul ti se potriveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...