Sari la conținut

Yamaha Xjr 1300


HAMMON
 Share

Postări Recomandate

Sa le folosesti sanatos!

 

Referitor la scarite pe crashbars... :P am vazut la bikereala de la CJ un Bandit 600 cu crashbars si scarite montate pe ele si mi s-a parut de mega-cocalareala. Daca tot vreau sa stau ca la dentist, imi iau direct chopper, nu-mi bat joc de motoreta.

 

 

protectiile mi le iau strict...pentru protectie :rock:....nu imi pun scarite pe ele :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 164
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In sfarsit am primit protectile pt motor azi. Nu am rezistat si le-am si instalat (foarte simplu, 30 min). SUnt la fix de elegante si de eficiente. Nu sunt nici prea mici nici prea mari. Sper sa te ajute pozele astea facute cu telefonul mobil in garaj.

Zicea @Kapno ca pe astea se pot monta scarite de picior tip highway. Sa vedem....:cheers:

 

Desi par zdravene, prinderile is foarte subrede, si la un motor de aproape 300 de kg imi e ca o sa indoaie sau chiar rupa platbandul ala ... nu imi fac reclama sau chestii de genul, doar imi dau cu parerea referitor la niste probleme de care m-am lovit ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi par zdravene, prinderile is foarte subrede, si la un motor de aproape 300 de kg imi e ca o sa indoaie sau chiar rupa platbandul ala ... nu imi fac reclama sau chestii de genul, doar imi dau cu parerea referitor la niste probleme de care m-am lovit ...

 

 

salut,

 

am observat si eu prinderile destul de subrede pe engine guards`urile alea, dar nu ma gandeam ca pot avea repercursiuni asa nasoale

 

curiozitate.....ASTEA cum ti se par ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

am observat si eu prinderile destul de subrede pe engine guards`urile alea, dar nu ma gandeam ca pot avea repercursiuni asa nasoale

 

curiozitate.....ASTEA cum ti se par ?

 

Prinderea de sus e ok(cu cat mai scurta cu atat mai bine), in schimb fiind prinsa intre cadru si prinderea motorului adica mai in interior, in caz de ceva tot se pliaza dupa motor, in cazul asta lovind capacul lateral si aripioarele de racire, ca sa fie ok ar trebui ca prinderea de la mijloc sa fie undeva pe cadru(modificat cu verde in poza), astfel ar avea mai multa rezistenta iar cele 3 puncte de prindere nu ar mai fi coloniare(imaginea alaturata)

post-18053-1245791724_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi par zdravene, prinderile is foarte subrede, si la un motor de aproape 300 de kg imi e ca o sa indoaie sau chiar rupa platbandul ala ... nu imi fac reclama sau chestii de genul, doar imi dau cu parerea referitor la niste probleme de care m-am lovit ...

 

Salut

Eu astea le-am luat pt ca nu am gasit altceva.

Oricum, genul asta de protectii cromate sunt cam de unica folosinta, pt ca ma indoiesc ca daca le-as poliza sau indoi le-as mai tine pe motor. Scopul lor este exclusiv sa protejeze motorul. Iar in caz de impact serios, ma indoiesc ca exista protectie suficient de tare incat sa nu afecteze de loc motorul sau cadrul.

Si, acum ca ma gandesc, poate ca scopul protectiei este sa se deformeze si sa absoarba socul impactului, pentru ca daca ar fi prea tare, ar fi afectat cadrul.

Asa ma gandesc eu ca non inginer.

Oricum, pentru ca sa se stie, cam la ce pret ai face tu astfel de protectii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Eu astea le-am luat pt ca nu am gasit altceva.

Oricum, genul asta de protectii cromate sunt cam de unica folosinta, pt ca ma indoiesc ca daca le-as poliza sau indoi le-as mai tine pe motor. Scopul lor este exclusiv sa protejeze motorul. Iar in caz de impact serios, ma indoiesc ca exista protectie suficient de tare incat sa nu afecteze de loc motorul sau cadrul.

Si, acum ca ma gandesc, poate ca scopul protectiei este sa se deformeze si sa absoarba socul impactului, pentru ca daca ar fi prea tare, ar fi afectat cadrul.

Asa ma gandesc eu ca non inginer.

Oricum, pentru ca sa se stie, cam la ce pret ai face tu astfel de protectii?

 

 

am vorbit eu cu el la telefon si are preturi OK....asta inseamna ca o protectie ca a ta ajunge undeva la 2 mil...ceva mai bine facuta, dupa spusele lui :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru doritori, se vand urmatoarele :

 

4 semnale cu bec, CLARE cu balast (consumator) pt bec

 

2 manete (ambreiaj + frana)

 

2 risere (inaltatoare ghidon)

 

2 capete ghidon rizoma albastre scurte

 

 

PM, scrieti aici sau 0727 731 601 :D

 

:laugh:

post-10353-1246966400_thumb.jpg

post-10353-1246966422_thumb.jpg

post-10353-1246966460_thumb.jpg

post-10353-1246966482_thumb.jpg

post-10353-1246966521_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semnalele s-au vandut :D

 

@Responsabilu sa te bucuri de lumina intermitenta a lor :blink:

Mesaj completat

in curand si scarite pasager de vanzare....revin cu poze......asta daca nu a murit topicul :laugh:

Mesaj completat

ce spuneti detinatorilor de XJR de husa asta ? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
semnalele s-au vandut :wave:

 

@Responsabilu sa te bucuri de lumina intermitenta a lor :angryfire:

Mesaj completat

in curand si scarite pasager de vanzare....revin cu poze......asta daca nu a murit topicul :D

Mesaj completat

ce spuneti detinatorilor de XJR de husa asta ? :moto:

 

frumoasa husa dar parca e mai frumoasa fara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa husa dar parca e mai frumoasa fara

 

e frumoasa si utila in primul rand....nu mai risti sa zgarii rezervorul + nu se mai incalzeste benzina intr-un hal fara de hal :lol:

 

cauta si tu pt rezervorul tau :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca asta mi se trage din viata de zi cu zi, unde nu inteleg oamenii care isi cumpara canapea noua si pun pe ea o patura veche, ca sa nu se consume canapeaua asa repede. Sau isi cumpara masina noua si ii pun huse pe scaun, ca sa nu se murdareasca.... in alte cuvinte, protejeaza masina pentru urmatorul proprietar.

Eu prefer sa ma bucur de lucruri asa cum sunt ele. Si la XJR, chiar nu e nevoie de husa. Se zgaraie rezervorul? No problem. Il vopsesc si mai frumos decat era inainte.

Metaxa, nu ai mai pus poze recente cu motorul modificat. Mai baga si tu o poza cand ai timp.

Ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca asta mi se trage din viata de zi cu zi, unde nu inteleg oamenii care isi cumpara canapea noua si pun pe ea o patura veche, ca sa nu se consume canapeaua asa repede. Sau isi cumpara masina noua si ii pun huse pe scaun, ca sa nu se murdareasca.... in alte cuvinte, protejeaza masina pentru urmatorul proprietar.

Eu prefer sa ma bucur de lucruri asa cum sunt ele. Si la XJR, chiar nu e nevoie de husa. Se zgaraie rezervorul? No problem. Il vopsesc si mai frumos decat era inainte.

Metaxa, nu ai mai pus poze recente cu motorul modificat. Mai baga si tu o poza cand ai timp.

Ciao

 

 

ultimile modificari aduse sunt semnalizatoarele....o sa imi fac timp zilele astea sa ii fac poze.......la un moment dat o sa imi iau si "husa" repectiva sa vezi ce frumos da pe rezervor :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot uit pe net si vad ceva trist. XJR modele noi vin doar in culori gri sau negru!!!

Ce naiba se intampla? Ma batea gandul sa imi iau una noua pe leasing dar in nici un caz nu imi voi lua una gri sau neagra. shit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tot uit pe net si vad ceva trist. XJR modele noi vin doar in culori gri sau negru!!!

Ce naiba se intampla? Ma batea gandul sa imi iau una noua pe leasing dar in nici un caz nu imi voi lua una gri sau neagra. shit....

 

 

asta a fost si motivul pentru care nici eu nu mi-am luat 2008....RP19 este din 2007 +, asa ca te poti duce la yamaha sa vezi daca mai au ceva din 2007....nu e o motocicleta care se vinde in fiecare zi si foarte repede.....daca nu, mai bine faci un credit (vezi in ce conditii) si te uiti pe germania cat este una din 2007.....in jur de 6k euro 6k jumate cel mult, cred.

 

light blue :unsure:

 

bafta :polite:

 

PS : metaxa la butoane :crack:

Editat de alinutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2008 gasesti si pe culoarea alba ..... voila ....exact de unde am luat-o si eu, Stadler din Regensburg, cu acelasi pret cu care mi-am luat eu 2007`le anul trecut

 

Uite si niste preturi de 2007 pe mobile cu putini km

 

:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2008 gasesti si pe culoarea alba ..... voila ....exact de unde am luat-o si eu, Stadler din Regensburg, cu acelasi pret cu care mi-am luat eu 2007`le anul trecut

 

Uite si niste preturi de 2007 pe mobile cu putini km

 

:rolleyes:

 

 

Multumesc. M-am uitat si am vazut xjr-ul alb. si la pret foarte bun. Insa nu e ce vreau eu.

Pe mobile.... cam trista oferta.

 

Ma intreb si eu, doar asa, oare la programul rabla intra si motocicletele? ca are socru-miu o rabla.....

 

 

 

 

Am gasit. Intra la rabla si motociclete. Adica dai o masina trista si iei motor nou

uite link-ul : http://www.legestart.ro/Ordin-nr-948-din-2009-(MzM1MjU3).htm

Editat de HAMMON
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Multumesc. M-am uitat si am vazut xjr-ul alb. si la pret foarte bun. Insa nu e ce vreau eu.

Pe mobile.... cam trista oferta.

 

Ma intreb si eu, doar asa, oare la programul rabla intra si motocicletele? ca are socru-miu o rabla.....

 

 

 

 

Am gasit. Intra la rabla si motociclete. Adica dai o masina trista si iei motor nou

uite link-ul : http://www.legestart.ro/Ordin-nr-948-din-2009-(MzM1MjU3).htm

 

 

Baga-te nu mai sta. Cand mai ai timp, mai face si matale 2-3 poze mai clare la protectiile de motor sa le vada si ochiu meu mai in detaliu cum se prind. Am gasit pentru XJR`uri si crash pads cu care arata chiar mai bine, dar e adevarat ca nici nu au eficienta barelor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Mi-am comandat de pe louis.de farul original (din pacate nu am gasit ce am vrut pe doua faruri) si un parbriz mini.

Farul: http://www.louis.de/_401dd7bf012c6c8a1bc5b...tnr_gr=10033993

 

Parbrizul: http://www.louis.de/_401dd7bf012c6c8a1bc5b...tnr_gr=10006508

pe culoarea fumuriu.

 

Insa nu gasesc nici cum unde erau cutiile de a vitezometru, nichelate!!! Stiu ca am gasit o data pe net dar nu mai stiu unde.

Daca gasiti careva dati un link va rog.

Multumesc.

 

PS: de indata ce primesc comanda si instalez chestiile fac poze si le pun aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...